Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.34 ч. 10.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Troupit  (Прочитано 2467 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
1945
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 5

« у: 12.38 ч. 18.04.2009. »

Tri pitanja.
Ne znam da li je ovo sasvim odgovarajući potforum, ali reko' da ne otvaram tri teme.  Ako žele, mogu moderatori da razdvoje pitanja i stave gde misle da bi trebalo da stoje.

Svečano predstavljam. . . 
Pitanja:

Kad nešto vene, kako biste nazvali taj proces? (Kao što je, kad se nešto rađa, proces rađanje)

Komprativ od umirujuce, smirujuce?

I, da li je pravilno reći da se neko pokrio sa, npr.  dva metra pokrivača? Pošto mi ovo sa ne zvuči lepo.  Kao putovao je sa vozom.

Nadam se da su pitanja jasna, da nisu previše glupa (a tipujem na ovo treće da je poprilično debilno).
Ali, opet, dobra stvar je što na forumu ne znate ni kako se zovem, ni kako izgledam, pa izbegavam osećanje sramote.

Mogu biti bilo ko, pa i onaj na koga ste se naslonili u autobusu na Slaviji. . .
Metaforički nevidljiv. . .

Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 13.34 ч. 18.04.2009. »

1. Венуће или вењење.
2. Мислим да по логици ствари умирујуће, смирујуће и сродни придеви немају компаративе, као год ни мртав, бос, го итд. Умирујућије не долази у обзир (а, наравно, ни мртвљи [осим, можда, песнички], босији, гољи...).
3. Мало ко ће рећи „покрио се двама метрима покривача“, па ту овај предлог долази како би број остао непроменљив. Некад чак и не можемо избећи предлог, а то је употреба са бројевима већим од четири, који су непроменљиви, иако то строго са граматичке стране није коректно, нпр. „послужио се са пет колача“.

На послетку: није срамота питати. Wink Ма колико питање припросто деловало — можда одговор није тако једноставан, а важи често и обратно: на наизглед сложено питање понекад следи врло једноставан одговор.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688

« Одговор #2 у: 15.09 ч. 18.04.2009. »

2. Мислим да по логици ствари умирујуће, смирујуће и сродни придеви немају компаративе, као год ни мртав, бос, го итд. Умирујућије не долази у обзир (а, наравно, ни мртвљи [осим, можда, песнички], босији, гољи...).

Мртав, бос, го, додуше, редовно могу имати компаративе (мртвији, босији, голији) када унеколико промене значење (нпр. го 'који је мало одевен'). То има и код Стевановића и код Станојчића.
Ови придеви/прилози настали од глаголског прилога садашњег, мислим — мада се норма о томе, колико знам, није изјашњавала — не могу имати компаратива због какофоније (*умирујућије!), а ја бих рекао да су им компаративи по значењу сасвим могући. Онај који је мртав не може то да буде у мањој или већој мери, али онај који смирује може то да ради у мањој или већој мери.
Бранково присуство смирује, али више смирује Костино → Бранково присуство је смирујуће, али је Костино ...?

I, da li je pravilno reći da se neko pokrio sa, npr.  dva metra pokrivača? Pošto mi ovo sa ne zvuči lepo.  Kao putovao je sa vozom.

Правилно је једино тако, из два разлога:
1. То је окамењени облик акузатива количине, који би такав био и без бројне конструкције (Покрио се са метар покривача). О томе сам говорио овде: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=2363.0 у неколико порука.
2. И да није тај акузатив, конструкције са бројевима 2—4 данас су нормалне и без промене по падежима. Ипак, кад покушамо да оставимо непромењен инструментал, фали нам граматичко средство да означи баш тај падеж па узимамо предлог који иначе користимо за инструментал: са. Тако имамо: Дошли су возом, али Дошли су са два воза, поред Дошли су двама возовима.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #3 у: 15.44 ч. 18.04.2009. »

Да скренем на тренутак с теме: да ли треба гољи, мртвљи или голији, мртвији, или може оба? Може ли се додати наставак -ји, па уз јотовање добити облике мртвљи, гољи, или се ту стандардно додаје наставак -ији?
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688

« Одговор #4 у: 17.25 ч. 18.04.2009. »

Зато сам и написао. Треба ово без јотовања. Тако је код Стевановића (књ. 1, стр. 257), а и код Станојчића (стр. 89).
Сачувана
1945
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 5

« Одговор #5 у: 17.56 ч. 18.04.2009. »

Hvala vam dobri ljudi.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!