Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.14 ч. 10.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [Све]
  Штампај  
Аутор Тема: хаџи  (Прочитано 26896 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
mt
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 287

« у: 16.59 ч. 18.04.2009. »

Како се "зарађује" овај префикс, ко га добија и како се пише? Звучи као турцизам, а користи се и код хришћана.
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688

« Одговор #1 у: 17.37 ч. 18.04.2009. »

Користи се и код муслимана и код хришћана. Код ових других се "зарађује" одласком на ходочашће у Јерусалим (најчешће о Ускрсу) и поклањањем Христовом гробу.
Реч је турцизам пореклом из арапског.
Постоји, негде сам читао, правило да човек који добије титулу носи је испред личног имена и тада се пише одвојено (Хаџи Зоран Петровић, великим словом јер постаје део имена), а породица хаџије пише титулу испред презимена, овог пута спојено: гђа Хаџипетровић.
Многи данас не маре за ово правило па се пишу презиме с цртицом (Хаџи-Петровић), чак и ако су хаџије. Но, свако има право да носи име и презиме какво хоће, ту се правопис не меша.
Сачувана
mt
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #2 у: 17.58 ч. 18.04.2009. »

Дакле човек који оде на ходочашће у Јерусалим, сам себи додаје префикс хаџи (мада сам ја виђао као део презимена пр. Никола Хаџи Николић)
А од породице Здравковић, може да постане Хаџиздравковић, ако је нпр.отац ишао у ходочашће, ако сам добро схватио...
Дакле презиме се мења само по себи... документа итд?
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271

« Одговор #3 у: 21.47 ч. 18.04.2009. »

Ja mislim da tu treba i potvrda sveštenstva i slično...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #4 у: 00.07 ч. 19.04.2009. »

Hm, a zar kod muslimana nije isto? Oni isto imaju hadziluk, tj. Meku... Ima i ono pravilo da svaki musliman barem jednom u zivotu treba da ode u Meku....
Сачувана
Срећко Петровић
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:
Поруке: 387

« Одговор #5 у: 22.37 ч. 19.04.2009. »

Има ту свега... премда су хришћани одлазили на ходочашћа у Јерусалим много пре него што је настао ислам (постоји опис ходочашћа из 4. века, сачинила га Етерија, једна од ходочасника), има ту доста и бизниса. Треба погледати како је Григорије Ниски (тј. "Григорије из Нисе") прекоревао хришћане због тих ходочашћа још у 4. веку. Ако некога занима, могу да покушам да ишчачкам линк, додуше на енглеском.

Јесте Бру, муслимани сматрају одлазак на хаџилук једним од 5 стубова ислама, међутим у хришћанству (бар у православном) не постоји ништа слично. Лично, следујући Григорију Ниском, имам врло негативно мишљење о тим "хаџилуцима".

Едит - ево укратко шта каже Григорије Ниски:
Цитат
"When the Lord invites the blest to their inheritance in the kingdom of heaven, He does not include a pilgrimage to Jerusalem amongst their good deeds;.."

"Again, if the Divine grace was more abundant about Jerusalem than elsewhere, sin would not be so much the fashion amongst those that live there; but as it is, there is no form of uncleanness that is not perpetrated amongst them; rascality, adultery, theft, idolatry, poisoning, quarrelling, murder, are rife; and the last kind of evil is so excessively prevalent, that nowhere in the world are people so ready to kill each other as there; where kinsmen attack each other like wild beasts, and spill each other’s blood, merely for the sake of lifeless plunder. Well, in a place where such things go on, what proof, I ask, have you of the abundance of Divine grace? But I know what many will retort to all that I have said; they will say, “Why did you not lay down this rule for yourself as well? If there is no gain for the godly pilgrim in return for having been there, for what reason did you undergo the toil of so long a journey?”..."

Цео текст:
http://www.ccel.org/ccel/schaff/npnf205.ix.iv.html
http://www.newadvent.org/fathers/2913.htm

Постоји и некомплетан превод овог Григоријевог списа на српски, са грчког превео др. Д. Марић, Антологија из списа св. Отаца, Београд 1957., али немам кад да прекуцавам.
« Задњи пут промењено: 22.59 ч. 19.04.2009. од Срећко Петровић » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #6 у: 23.09 ч. 19.04.2009. »

Ali, Srecko, sad ste me skroz zbunili!!! Pa kako u ortodoksnoj crkvi nema toga? Pa odakle onda nama to hadzi???
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271

« Одговор #7 у: 23.14 ч. 19.04.2009. »

mislim da je htio da kaže da tome nij epridata tolika važnost kao u Islamu, tamo je to čak stub, i to jedan od 5 Cheesy
Сачувана
Срећко Петровић
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:

« Одговор #8 у: 23.19 ч. 19.04.2009. »

Ali, Srecko, sad ste me skroz zbunili!!! Pa kako u ortodoksnoj crkvi nema toga? Pa odakle onda nama to hadzi???

Можда се нисмо разумели - рекао сам да - за разлику од муслимана - не постоји међу хришћанима некакво правило каје би хришћане обавезивало или им препоручивало хаџилук.

А то што нечега има, не значи да је то нешто добро и аутентично. У историји хришћанства смо се нагледали којекаквих девијација.

Истине ради, да поменем да постоје и они који сматрају да је ходочашће (тј. "хаџилук", да употребимо тај турцизам) корисно и добро: тако нпр. Јероним Стридонски, савременик Григорија Ниског, охрабрује хришћане на ходочашће сматрајући ходочашће корисним и благотворним за хришћански живот.
Сачувана
Срећко Петровић
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:

« Одговор #9 у: 23.21 ч. 19.04.2009. »

Можда да додамо и ово: додавање тутуле "хаџи" се среће, погађате, тек у новијој историји, и то под утицајем, хм, замислите, Турака.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #10 у: 23.29 ч. 19.04.2009. »

Можда се нисмо разумели - рекао сам да - за разлику од муслимана - не постоји међу хришћанима некакво правило каје би хришћане обавезивало или им препоручивало хаџилук.

А то што нечега има, не значи да је то нешто добро и аутентично. У историји хришћанства смо се нагледали којекаквих девијација.

Pa nisam ja ni rekla da je u hriscanstvu isto kao i u islamu. Osim toga, u hriscanstvu se ne ide samo na hodocesce u Jerusalim, vec ima i drugih mesta, kao mpr. Santijago de Kompostela ovde kod mene. Sad, sto jest, jest, kad je taj navodni grob sv. Jakova bio otkriven, pohrlise hodocasnici a ekonomski razvoj maleckih hriscanskih kraljevina na brdovitom severu Iberijskog poluosrtrvca odjednom je procvetao..
Цитат
Истине ради, да поменем да постоје и они који сматрају да је ходочашће (тј. "хаџилук", да употребимо тај турцизам) корисно и добро: тако нпр. Јероним Стридонски, савременик Григорија Ниског, охрабрује хришћане на ходочашће сматрајући ходочашће корисним и благотворним за хришћански живот.
Mudro zbori nas svetac, zastitnik prevodilacke profesije, sv. Jeronim, zar ne? Ne znam, onaj deo o Jerusalimu koji ste dali, zaista jezivo zvuci, ali s druge strane, poznajem mnoge ljude koji su isli na hodocasce u Santijago, i svi mi govore o jednom predivnom iskustvu, misleci na sam put (ide se peske), a bogami i kad se tamo stigne... Ne kazem da nema marketinga i zarade, ali ipak ima nesto u svemu tome... Ponekad pomislim da ne bi bilo lose da i ja uzmeem mesec dana odmora i da obucem cokule i uputim se put Kompostele...
Сачувана
Срећко Петровић
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:

« Одговор #11 у: 23.37 ч. 19.04.2009. »

Зашто би било лоше; чујте, и ја бих ишао - када бих решио финансијско-материјалне проблеме - и у Јерусалим, и у тај Сантјаго, и којекуде - ма свуд редом бих ишао. Али не бих се измотавао са некаквим "хаџи" никада.
Сачувана
Срећко Петровић
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:

« Одговор #12 у: 23.38 ч. 19.04.2009. »

Али додаћу да је то ипак само мој лични став, потпуно необавезујући за икога.

ПС Него, можемо ли да се вратимо на 2. л.ј.?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #13 у: 23.48 ч. 19.04.2009. »

Зашто би било лоше; чујте, и ја бих ишао - када бих решио финансијско-материјалне проблеме - и у Јерусалим, и у тај Сантјаго, и којекуде - ма свуд редом бих ишао. Али не бих се измотавао са некаквим "хаџи" никада.

E, ali u Santijago peske! Cheesy
Сачувана
Срећко Петровић
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:

« Одговор #14 у: 00.09 ч. 20.04.2009. »

Е па зависи одакле се креће... Smiley

Шалим се, зашто да не? Ако сам на Свету Гору одавде хтео да идем бициклом (и не дадоше ми Грци визу, иако сам се бунио к'о Грк у 'апсу Smiley ), ласно би ми било да у тај Сантјаго одем пешака. Smiley

Иако сам лично био на Атосу пар пута, и обишао многе манастире и многа места "хришћанског ходочашћа" по Србији, а и нека по околним земљама, стран ми је тзв. "религиозни туризам" и прављење неке велике ствари од свега тога. Не видим како такве ствари могу да поправе живот хришћана нити какав допринос могу да му дају. Можда сам наопак, али ја ту више врљам тамо и овамо из неке радозналости и једноставно зато што сам чергар у души - волим да путујем и да видим многа места, а не очекујући неко просветљење.

Има још једна ствар у вези са тим ходочашћима - некада је ходочашће у Јерусалим можда био некакав подвиг, а данас они који би да свом имену прихефтају "хаџи" треба да искеширају 2000е, седну у Сурчину (или где већ) на авион, за 3 сата стигну у Јерусалим, пробаве тамо пар дана и прекосутра су већ кући шепурећи се неком "хаџијском дипломом". Па ми све то дође некако безвезе. Ово односно ходочашћа у Јерусалим.
Сачувана
Срећко Петровић
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:

« Одговор #15 у: 00.12 ч. 20.04.2009. »

А што се бизниса тиче, Међугорје је један од бољих новијих примера. Средњи век је препун сличних. И на Западу и на Истоку.
Сачувана
mt
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #16 у: 00.13 ч. 20.04.2009. »

анас они који би да свом имену прихефтају "хаџи" треба да искеширају 2000е, седну у Сурчину (или где већ) на авион, за 3 сата стигну у Јерусалим, пробаве тамо пар дана и прекосутра су већ кући шепурећи се неком "хаџијском дипломом". Па ми све то дође некако безвезе. Ово односно ходочашћа у Јерусалим.
То и није ходочашће...
Сачувана
Срећко Петровић
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:

« Одговор #17 у: 00.16 ч. 20.04.2009. »

Па то онда и није ходочашће...
Него "леточашће" Smiley

"лет" - зато што летиш авионом, а "чашће" - зато што поклоничку агенцију "Среброљубље" частиш 2000 евра. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #18 у: 00.17 ч. 20.04.2009. »

Ja ne mislim da je ta "popravka" neke moralne ili bilo koje druge spoljne prirode. Cak ne mislim da to ima mnogo veze sa hriscanstvom, ili bilo kakvom drugom verom. Verovatno se radi o tome da ljudi uglavnom idu na hodocasca sami, pa provedu sami sa sobom neko vreme, na sta nisu navikli, pa mozda im je to i prvi put prilika da se prepuste razmisljanju o svemu i svacemu o cemu obicno nemaju vremena da razmisljaju te se nakon tog puta vrate sa nekim novim saznanjima o samima sebi... Neki to tumace kao blizina Boga, neki opet, kao samootkrovenje, neki kao samo obican odmor i punjenje baterija... Svakako nije nesto uobicajeno sto se radi svaki dan i sama ta cinjenica takav put cini specijalnim.

A ono za peske sam se salila... Postoje utabane slonovske staze ka tom Santijagu, i ljudi do odredjenih tacaka stizu prevozom, a onda od tih tacaka idu peske ili na biciklu... Tacke se biraju prema raspolozivom vremenu... Najvise mesec, najmanje nedelju dana... Meni deluje zanimljivo...
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [Све]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!