Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.39 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 ... 7
  Штампај  
Аутор Тема: Плеоназми — стилске грешке?  (Прочитано 56813 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #15 у: 12.32 ч. 20.04.2009. »

Ју! Будући да је у питању ред речи, мислим да је у питању и стилска грешка.

Добро де, на неки начин се може и тако рећи, али нема сврхе ни смисла. И у енглеском синтакса налаже да субјекат стоји искључиво испред предиката (Peter watches John), па ником не пада на памет да реченицу John watches Peter не убраја у стилске грешке.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #16 у: 13.03 ч. 20.04.2009. »

Јест, и то је истина. Тако и у српском језику ( Smiley), ред речи је СПО (субјекат, предикат па објекат Жика воли Дуњу), али нико неће изменити ред речи у другачији уколико се указала стилска потреба за овим редоследом. Дуњу (а не неког другог) воли Жика, нећемо исправити. Кад тако каже странац који тек учи, знаћемо да је направио грешку у реду речи, па ћемо ту грешку и кориговати.
Да ли ћемо нешто сматрати стилском грешком (мислим и на ред речи) или не, зависи од низа околности.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #17 у: 13.25 ч. 20.04.2009. »

Омиљени ми је кад ТВ извештачи јаве како је ниво водостаја оволики или онолики. Ниво нивоа воде? Баш интересантно.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #18 у: 13.54 ч. 20.04.2009. »

Јест, и то је истина. Тако и у српском језику ( Smiley), ред речи је СПО (субјекат, предикат па објекат Жика воли Дуњу), али нико неће изменити ред речи у другачији уколико се указала стилска потреба за овим редоследом. Дуњу (а не неког другог) воли Жика, нећемо исправити. Кад тако каже странац који тек учи, знаћемо да је направио грешку у реду речи, па ћемо ту грешку и кориговати.
Да ли ћемо нешто сматрати стилском грешком (мислим и на ред речи) или не, зависи од низа околности.

Па не причам ти о реду речи у српском. Као да је неко сумњао да је он код нас релативно слободан и зато у тесној у вези са стилом! Ја покушавам да кажем да нема потребе да у енглеском говоримо о стилу у таквим случајевима, кад већ граматика одређује ред речи. Ето, и у српском граматика може да одређује понекад ред речи а да то није питање стила. Песник бира хоће ли рећи Жика воли Дуњу, Дуњу воли Жика, Воли Жика Дуњу или Воли Дуњу Жика, али не може да бира између Дуња, волим те и Дуња, те волим.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #19 у: 14.19 ч. 20.04.2009. »

Слажем се, али сад више не знам око чега се у овој теми у ствари не слажемо.  Huh Smiley
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #20 у: 14.30 ч. 20.04.2009. »

Може бити да је неслагање у вези с чињеницом да је неправилна употреба енклитике и стилска грешка?
Мада ми се чини да смо се и око тога углавном сложили?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #21 у: 15.18 ч. 20.04.2009. »

Слажем се, али сад више не знам око чега се у овој теми у ствари не слажемо.  Huh Smiley

He, he... Mozda bismo mogli vec definisati osnovne karakteristike jednog Vokabularca: neverovatna sposobnost odlazenja u of topic, tako da za vrlo kratko vreme niko ne zna kako je sve pocelo... Cheesy
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #22 у: 15.43 ч. 20.04.2009. »

He, he... Mozda bismo mogli vec definisati osnovne karakteristike jednog Vokabularca: neverovatna sposobnost odlazenja u of topic, tako da za vrlo kratko vreme niko ne zna kako je sve pocelo... Cheesy

Cheesy Ево још једног оф-топика: вокабуларац би било малим словом.  Grin

Може бити да је неслагање у вези с чињеницом да је неправилна употреба енклитике и стилска грешка?
Мада ми се чини да смо се и око тога углавном сложили?

Па ваљда се не слажемо зато што ти мислиш да се оно подједнако може убројити и у стилске и у фонетске грешке, а ја да је то у ствари фонетска грешка, али да би се евентуално, на једвите јаде могла подвести под стилску, ако њих схватимо јааако широко.  Smiley
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #23 у: 15.49 ч. 20.04.2009. »

Cheesy Ево још једног оф-топика: вокабуларац би било малим словом.  Grin

Zašto? Ako je Vokabularac — žitelj međumrežnog mesta Wink Vokabulara, prirodno je da se piše velikim slovom. Smiley
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #24 у: 16.31 ч. 20.04.2009. »

Cheesy Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #25 у: 17.06 ч. 20.04.2009. »

Морам признати да сам и ја била у недоумици... Ипак, склонија сам да мислим да је Џо у праву. Не знам шта ми би да турим велико слово. Јер, вокабуларац, као темплар или јовановац, фрањевац или доминиканац... Wink
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #26 у: 18.04 ч. 20.04.2009. »

Pa može i jedno i drugo, s različitim značenjima: Vokabularac — korisnik Vokabulara, vokabularac — Vokabularac koji vjeruje u principe Vokabulara.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #27 у: 18.20 ч. 20.04.2009. »

Vokabularac — korisnik Vokabulara

Ја ипак, судећи по смајлијима, мислим да се Бојан шалио кад је оно рекао. Али упоредимо то са сличним примерима: члан САНУ је, зна се, академик, а Матице српске — матичар. Зар не би онда и и ту требало велико слово?
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #28 у: 21.04 ч. 20.04.2009. »

Mislim da za nas ipak važi tačka 28f (koliko sam shvatio, glavno mjerilo za veliko/malo slovo jeste dio koji sam obilježio crnim slovima):

Цитат
Kada je pak neki naziv — uprkos specifično primenjenoj, simboličnoj ili figurativnoj upotrebi — jasno sačuvao karakter vlastitog imena, opravdano je pisanje velikog slova, a figurativna upotreba po potrebi se obeležava navodnicima: sastanak Pećanaca (nekadašnjih, npr. bivših đaka pećke gimnazije), Golootočani (nekadašnji „stanovnici“ Golog otoka, tj. logoraši)...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #29 у: 21.09 ч. 20.04.2009. »

Омиљени ми је кад ТВ извештачи јаве како је ниво водостаја оволики или онолики. Ниво нивоа воде? Баш интересантно.
Чуо сам од новинара за шаролики колорит, виолентно насиље и непроменљиву константу.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 ... 7
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!