Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.05 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Акценатске грешке  (Прочитано 24838 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Miki
Гост
« у: 20.20 ч. 24.04.2009. »





>>Мод: Ова порука не важи ал' не могу да је избришем јер је прва. После нечувеног и никад виђеног тумбања у хисторији Вокабулара Grin за које сам мислила да није ни могуће, на крају мора овако да остане. Почетак ове теме је од поруке испод.  Иначе је ово издвојено из теме Цртица у географским именима.<<

« Задњи пут промењено: 17.33 ч. 25.04.2009. од Brunichild » Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #1 у: 21.19 ч. 24.04.2009. »

Мала дигресија: не чини ли вам се да се спојено записују (не увек, наравно) оне географске одреднице које се осећају малтене као једна акценатска целина: Њујорк, Кејптаун и сл., па би по томе сасвим умесно било и Портопренс, док се растављено записују вишечлана имена која задржавају акценат у свакој саставној речи: Њу Хемпшир, Њу Орлеанс, Кејп Канаверал итд.

Опет ти нама о акцентима. Wink
« Задњи пут промењено: 17.21 ч. 25.04.2009. од Brunichild » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #2 у: 21.22 ч. 24.04.2009. »

Не. О акценатским целинама овога пута. Smiley (И што ме стално прозиваш око тога? Smiley Зато што сам из призренско-тимочке дијалекатске зоне? Smiley)
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #3 у: 22.58 ч. 24.04.2009. »

Јест. Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #4 у: 23.14 ч. 24.04.2009. »

Одвећ генерализујеш ствари. Испаде да у Нишу и другде људи не умеју да говоре. Не бих да звучим нескромно, али тврдим да врло лепо говорим, са правилним акцентима и дужинама тамо где треба — нити заврћем по нишки, нити Ударам у бЕоградске бАндере. Ја кад одем у Београд чујем једино краткосилазни акценат на првом слогу у готово свакој речи, и сви Београђани мисле да је тако правилно. Кад чујем дУжина, са краткосилазним на првом слогу, уфф... Или прОзивати, гОворити, такође са краткосилазним на О (и без дужине на А у прозивати), а у свима примерима треба краткоузлазни на другом слогу (случајно се погодило). И још безброј сличних примера, а сви ме гледају као кретена кад кажем дужИна, прозИвааати, говОрити... Тако да ни ви Београђани нисте нимало цвећке по том питању, чак звучите почесто врло извȅштачено (правилно је, је ли: извèштāчено). Wink
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #5 у: 23.27 ч. 24.04.2009. »


Тако да ни ви Београђани нисте нимало цвећке по том питању, чак звучите почесто врло извȅштачено (правилно је, је ли: извèштāчено). Wink
Мирославе, ти генерализујеш ствар.
Бити Београђанин је врло релативан појам. Посебно последњих петнаестак година.
У Београду можеш да чујеш све и свашта (мислим на језик и акценте). Чини ми се да не постоји нешто што би се могло назвати "београдским језиком".
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #6 у: 23.32 ч. 24.04.2009. »

Слажем се са Оли. Као и у Лондону. Најгори енглески се прича баш тамо, јер је пун странаца. Осим тога, ја мислим да је тај накарадни "бЕЕЕЕЕоградски" акценат управо настао заслугом оних који нису тамо рођени... И да знаш, имам другарицу Нишлијку која је још у првој години боравка у Бгд успела да завија по београдски боље него било који Београђанин... Wink
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #7 у: 23.38 ч. 24.04.2009. »

Слажем се са Оли.
Ваљда и са мном Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #8 у: 23.40 ч. 24.04.2009. »


Тако да ни ви Београђани нисте нимало цвећке по том питању, чак звучите почесто врло извȅштачено (правилно је, је ли: извèштāчено). Wink
Мирославе, ти генерализујеш ствар.
Бити Београђанин је врло релативан појам. Посебно последњих петнаестак година.
У Београду можеш да чујеш све и свашта (мислим на језик и акценте). Чини ми се да не постоји нешто што би се могло назвати "београдским језиком".

Намерно сам тако одреаговао. Wink Мало сам се брецнуо био. Smiley

Допуна: „Најприснији“ срцу су ми све-на-првом-слогу-краткосилазно-акцентујуће придошлице који се издају за Београђане, а живе на пола резервоара од центра града, или иду аутобусом до задње станице, па онда 20-ак минута пешке кроз шумицу, каљаве обуће поносно закорачујући у свој топли „београдски“ дом... Топлим пљеском их поздрављам овом приликом.
« Задњи пут промењено: 03.52 ч. 25.04.2009. од Мирослав » Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #9 у: 23.48 ч. 24.04.2009. »

Ја кад одем у Београд чујем једино краткосилазни акценат на првом слогу у готово свакој речи, и сви Београђани мисле да је тако правилно. Кад чујем дУжина, са краткосилазним на првом слогу, уфф... Или прОзивати, гОворити, такође са краткосилазним на О (и без дужине на А у прозивати), а у свима примерима треба краткоузлазни на другом слогу (случајно се погодило).
Meni ovo više liči na Mađare nego na Beograđane. Cheesy Ne pamtim da sam čula ovakav izgovor. Rekla bih da oni više pate od nepotrebnog rastezanja ponekad. Ali čini mi se da će ovo završiti ili u temi o akcentima ili u urnebes salati. Grin
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #10 у: 23.55 ч. 24.04.2009. »

Zapravo je ta "beogradska" akcentuacija samo plod slepog i hipertrofiranog pridržavanja pravila o prenošenju unutrašnjeg silaznog akcenta na slog ispred, s mutacijom u uzlazni, pa se u tom preterivanju čak i uzlazni akcenti pomeraju unapred, kad tome mesta nema.

Ali se pojava najlakše uočava na, recimo, italijanskim imenima, od kojih 90% imaju unutrašnji silazni akcenat:

Mikelanđelo Buonaroti ("nepravilno") postaje Mikelanđelo Buonaroti (pravilno, ali totalno deluje kao "beogradsko foliranje").

Sad mi na um padaju razni aktuelni italijanski teniseri, i svi odreda zvuče kao čista komedija ako se akcentuju prema pravilu o prenosu, tj. "beošminkerski" (imati u vidu da su svi prikazani akcenti UZLAZNI - da su silazni, delovalo bi "mađarski"): Potito Starače, Filipo Volandri, Simone Boleli... Smiley
« Задњи пут промењено: 02.34 ч. 25.04.2009. од Нескафица » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #11 у: 23.59 ч. 24.04.2009. »

Укључи мили нам ем драги јавни сервис или неку другу телевизију, чућеш... Нису данашњи водитељи акценатски изображени као стара гарда. А чућеш и уживо (од многих, част изузецима), само мало начуљи уши. Wink Smiley

П. С. Нес је то, по свом добром обичају, врло лепо објаснио. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #12 у: 00.19 ч. 25.04.2009. »

Слажем се са Оли.
Ваљда и са мном Smiley
Ју! Cheesy Не знам где сам гледала, слепица... Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #13 у: 00.23 ч. 25.04.2009. »

И да знаш, имам другарицу Нишлијку која је још у првој години боравка у Бгд успела да завија по београдски боље него било који Београђанин... Wink

Мислиш: покОндирила се? Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #14 у: 01.06 ч. 25.04.2009. »

И да знаш, имам другарицу Нишлијку која је још у првој години боравка у Бгд успела да завија по београдски боље него било који Београђанин... Wink

Мислиш: покОндирила се? Grin
Јест. Управо тако. И брзином светлости Grin
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!