Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.08 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 ... 5  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Vrlodobar/vrlo dobar  (Прочитано 59406 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
NatasaK
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Natasa Knezevic
Поруке: 17


« у: 18.17 ч. 29.04.2009. »

Profesor Pižurica reče nedavno da je pravilan oblik vrlodobar, a ne vrlo dobar!
Ne uspevam da nađem objašnjenje za to. 
Imate li ga vi?
Hvala
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #1 у: 20.55 ч. 29.04.2009. »

Ja nemam objašnjenje otkud da on tako nešto kaže, ako je to isti onaj što je sastavljao Pravopis. Je li to s predavanja, je li negde tako zapisao, i jesi li sigurna da si dobro razumela? Izvini što insistiram ali skroz mi je čudno. I inače mi bode oči kad nastavnici tako upisuju ocene. Sad
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #2 у: 22.14 ч. 29.04.2009. »

Вероватно схвата као придев врлодобар, а не као прилог за количину плус придев врло добар.
Интересантно је да много измена у овом правопису у односу на онај из 60. има управо у спојеном и одвојеном писању речи, а да је М. Пижурица човек из краја у коме се акценти прилично преносе на проклитике Grin... Има више тих спојева у правопису који су ми остали нејасни.
Уз то, ако је усмено рекао, то и није нека тврдња. Да ли је писао о томе, он или неко други?
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #3 у: 22.20 ч. 29.04.2009. »

Ja ne shvatam kako vrlodobar može da se shvati kao ceo pridev. I onda, zašto bi se to odnosilo samo na pridev dobar a ne i na sve ostale uz koje može da stoji prilog? Samo zato što se koristi kao opisna ocena pa ga tako upisuju u svedočanstva?
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #4 у: 22.26 ч. 29.04.2009. »

Ја нисам помислила на то већ на врлодобар човек. Но, не мислим ја тако, то мисли Пижурица Grin. А зашто баш овај. Не знам, питај њега, можда му делује фреквентнији од осталих. Ја само нагађам зашто је он то рекао, ако је рекао. Smiley
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #5 у: 22.27 ч. 29.04.2009. »

Мени то личи на оно бирократско писање бројева - тристадвадесетпетхиљадаосамстотридесетседам.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #6 у: 22.31 ч. 29.04.2009. »

U svakom slučaju, i ako bi Pravopis proglasio to za pravilan oblik, nema šanse da se može dokazati da je rastavljeno pisanje nepravilno. Tako da mislim ipak da je nesporazum u pitanju i da je Nataša nešto pogrešno protumačila. Smiley
Сачувана
NatasaK
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Natasa Knezevic
Поруке: 17


« Одговор #7 у: 06.37 ч. 30.04.2009. »

Na seminaru za profesore srpskog jezika, među kojima sam bila i ja, jedna koleginica je imala konkretno pitanje: Kako se piše vrlo dobar (uspeh, ocena) - spojeno ili odvojeno?
Jeste, u pitanju je Mato Pižurica, jedan od autora Pravopisa.  Nažalost, nismo čuli i objašnjenje.  Huh(gde je zapitani smeško?)
Сачувана
NatasaK
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Natasa Knezevic
Поруке: 17


« Одговор #8 у: 06.38 ч. 30.04.2009. »

Smiley
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #9 у: 08.59 ч. 30.04.2009. »

Е, па ако је тако, ако је Мато Пижурица тако одговорио, мислим да се ради управо о његовом осећају за акценат који он овде доживљава као један и спојено, или си га ухватила у незнању, па је испалио прво што му је пало на памет. Моје искуство са њим, и са Ј. Јерковићем, показало је да они нису најбоље упућени у оно што су написали у правопису Grin. Мислим да је главни био покојни Митар Пешикан и иза његовог великог имена стала су и ова двојица, ничим изазвана. Немојте да ме сад опет неко грди како не поштујем њихову стручност. Далеко од тога. Само, један је историчар језика, а други, нисам сигурна, али мислим да је други дијалектолог. Мени ни на једно питање (од многих) нису одговорили. Више сам научила од неких људи на овом форуму.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #10 у: 09.09 ч. 30.04.2009. »

Е, па ако је тако, ако је Мато Пижурица тако одговорио, мислим да се ради управо о његовом осећају за акценат који он овде доживљава као један и спојено, ...

Опет ти нама о акцентима... Grin
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #11 у: 10.31 ч. 30.04.2009. »

Pretpostavljam da je pravilno odvojeno pisanje, jer se značenje nije pomjerilo; eventualna promjena akcenta nije uvijek dovoljna sama po sebi. Može li neko da pogleda u jednotomnom RMS (nemam ga pri ruci)?
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #12 у: 11.35 ч. 30.04.2009. »

Pretpostavljam da je pravilno odvojeno pisanje, jer se značenje nije pomjerilo; eventualna promjena akcenta nije uvijek dovoljna sama po sebi.

Pa sad, promena akcenta (ocena vr˝lodobar) je kao da je pisanje spojeno. Pošto "vrlo" nije enklitika, normalan izgovor skupa "vrlo dobar" je (vr˝lo dőbar).

Ja ne znam ovako iz glave za druge primere gde se pisano "reč1 reč2" čita kao "reč1reč2" (sa jednim akcentom), a da nijedna nije enklitika. Mož' bit' da ima, ali ja ne mogu da se setim. Ako je tako, onda ne možemo suditi po analogiji (jer analogija ne postoji); stoga, pravilno pisanje ocene "vrlo*dobar" mora biti "oktroisano".
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #13 у: 13.07 ч. 30.04.2009. »

Е, па ако је тако, ако је Мато Пижурица тако одговорио, мислим да се ради управо о његовом осећају за акценат који он овде доживљава као један и спојено, ...
Опет ти нама о акцентима... Grin

Smiley
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #14 у: 13.10 ч. 30.04.2009. »

Pretpostavljam da je pravilno odvojeno pisanje, jer se značenje nije pomjerilo; eventualna promjena akcenta nije uvijek dovoljna sama po sebi. Može li neko da pogleda u jednotomnom RMS (nemam ga pri ruci)?

Па ја сам погледала у шестотомник чим је почела прича. Појављује се врло само као прилог.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3 ... 5  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!