Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.26 ч. 07.06.2020. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 [4] 5  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Vrlodobar/vrlo dobar  (Прочитано 49471 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #45 у: 09.37 ч. 08.06.2009. »

Kladiš se u tvoj kompjuter, a tako nešto ne postoji...

Како не постоји, дођи да га видиш. Smiley   Мој је откако сам га поштено платио.
Сачувана
атех
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 40

« Одговор #46 у: 15.43 ч. 08.06.2009. »

Nešto mi nema logike:

Izraz "Idem kod lekara" nema nikakvo pokriće u gramatičkim pravilima, ali je opšteprihvaćen i zato je normiran kao "ispravan".

Izraz "vrlodobar" (4,učenik, uspeh) može da nađe pokriće u zvaničnoj gramatici u navedenom citatu:
343.   Сви сложено-изведени придеви могу се сматрати и сложеним придевима, али се у групу типичних с л о ж е н и х   п р и д е в а    издвајају следећи:
а) придеви настали срастањем два придева.  .  .     .  .  .     .  .  . 
б) придеви настали срастањем прилога и придева, у којима први прилошки део одређује нијансу или интензитет (јачину) заступљености основне особине коју казује придев у другом делу сложенице: мркожут, сивоплав, јаркоцрвен (јаркоцрвена јабука = јабука јарко црвене боје), многопоштовани, с једним акцентом такође
в).  .  .  . 

i opšteprihvaćen je u svakodnevnom govoru kao jedna akcenatska celina, a ne želite da ga prihvatite.

Mislim da to što nije naveden u rečniku u obliku složenog  prideva ne znači da mu ne treba dati šansu za opstanak. Videli ste da Stanojčić navodi i primere jarkocrven, mrkožut, svetloplav, a ni njih nema u rečniku. Ko bi pobrojao sve moguće kovanice i složene prideve koji su možda ređi, ali nisu nepravilni.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865

« Одговор #47 у: 17.44 ч. 08.06.2009. »

Ali ko može da garantuje da sve te složenice čine samo jednu akcenatsku celinu? Posebno kad su boje u pitanju. Sve ovo navedeno kod Stanojčića ja izgovaram sa naglašavanjem u oba dela složenice, a i svi u mojoj okolini. Ako i ima slučajeva da se izgovara drukčije, s jednim akcentom, nigde ne piše da tako mora, pa ni u Klajnovoj Tvorbi reči. Meni to ne zvuči kao opšteprihvaćeno u svakodnevnom govoru, mada priznajem da mi akcenti nisu jača strana.
Сачувана
атех
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #48 у: 18.54 ч. 08.06.2009. »

Stanojčić navodi primere (nisu to moji primeri) koji se mogu pisati sastavljeno kada se izgovaraju sa jednim akcentom, a ako se izgovaraju sa dva akcenta, onda se pišu kao odvojene reči. Ako ih ti izgovaraš sa dva akcenta, pišeš ih kao prilog i pridev, dakle odvojeno. Zavisi od situacije, od konteksta.
Сачувана
атех
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #49 у: 18.58 ч. 08.06.2009. »

Znam da postoje složenice koje imaju dva akcenta i one su obično veoma duge i nemoguće ih je izgovoriti kao jednu akcenatsku celinu. Ovde je tema pridev "vrlodobar" (recimo kada se govori o školskoj oceni) ili prilog i pridev - "vrlo dobar". Kako ga ti izgovaraš? Kažeš li: On je vrlodobar đak. ili On je vrlo dobar đak?
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #50 у: 19.09 ч. 08.06.2009. »

Izgovaram vrlodobar, ali pišem vrlo dobar. Bar nigde ne mogu izričito da nađem da vrlo dobar nije pravilno, niti da je samo vrlodobar pravilno. Hoću reći, ako za nijanse boja to ne može da se očekuje, za ovo što je u daleko češćoj upotrebi ipak bih volela da nađem napismeno negde konkretan primer da može ili treba ovako, ili da ne sme onako.
A što se boja tiče, uvek izgovaram svetlo crven i jarko crven, kao i plavo siv itd, nikad ih ne izgovaram kao jednu celinu, osim možda složenice neboplav. Ipak mi ne izgleda u redu da ih pišem ovako odvojeno, jer se prosto tako ne pišu, odnosno u najboljem slučaju razdvajaju se crticom ako ne označavaju nijansu nego mešavinu boja.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #51 у: 19.15 ч. 08.06.2009. »

Ja govorim vrlo dobar, sa dva akcenta, ali ne bih se protivio ni spojenom vrlodobar, s jednim akcentom — možda je gramatički i izuzetno, kako primećuje Joe, ali može da prođe kao moguće pravopisno rešenje za pisanje školske ocene, oslanjajući se na to što druga reč gubi svoj akcenat.

Što da ne i tako. Smiley
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #52 у: 19.17 ч. 08.06.2009. »

Razume se, ovo vrlodobar tako izgovaramo samo za školski uspeh, a ne kad je nešto vrlo dobro van tog konteksta. Smiley
Сачувана
атех
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #53 у: 19.29 ч. 08.06.2009. »

Konačno! Upravo o tome govorim danima. I ne tvrdim da je "vrlodobar" jedino pravilno - daleko bilo! Samo mislim da nije nepravilno u situacijama kada se  uobičajeno izgovara kao jedna reč.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688

« Одговор #54 у: 00.27 ч. 09.06.2009. »

Izraz "vrlodobar" (4,učenik, uspeh) može da nađe pokriće u zvaničnoj gramatici u navedenom citatu:
343.   Сви сложено-изведени придеви могу се сматрати и сложеним придевима, али се у групу типичних с л о ж е н и х   п р и д е в а    издвајају следећи:
а) придеви настали срастањем два придева.  .  .     .  .  .     .  .  . 
б) придеви настали срастањем прилога и придева, у којима први прилошки део одређује нијансу или интензитет (јачину) заступљености основне особине коју казује придев у другом делу сложенице: мркожут, сивоплав, јаркоцрвен (јаркоцрвена јабука = јабука јарко црвене боје), многопоштовани, с једним акцентом такође
в).  .  .  . 

i opšteprihvaćen je u svakodnevnom govoru kao jedna akcenatska celina, a ne želite da ga prihvatite.

Mislim da to što nije naveden u rečniku u obliku složenog  prideva ne znači da mu ne treba dati šansu za opstanak. Videli ste da Stanojčić navodi i primere jarkocrven, mrkožut, svetloplav, a ni njih nema u rečniku. Ko bi pobrojao sve moguće kovanice i složene prideve koji su možda ređi, ali nisu nepravilni.

Није ни Станојчић крајња истина. Клајн у својој великој Творби каже да су први делови ових боја, у ствари, придеви.
Свакодневни говор није главни критеријум је ли нешто граматично или није. Можемо имати то у виду, али не и заснивати све на томе. Колико се тога неправилно акцентује и пише па и даље остаје — ван норме!
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #55 у: 22.41 ч. 11.07.2009. »

Но, назад на граматику. Да поставим противпитање: Може ли ми ико наћи једну једину придевску сложеницу са интензификатором у првом делу која се пише спојено и изговара с једним акцентом тако да он буде на првој компоненти сложенице и једнак акценту те мотивне речи?

Setio sam se, evo imamo takve, ako ne pridevske, a makar imeničke, (polu)složenice: Sokobanja, Avdaga, Šuljaga, Latifaga, Omerbeg, Mehmed(-)paša i sl., pa s pridevom u prvom, a imenicom u drugom delu: Dobrodo(l), Zlodol; odnosno oba prideva: starmali. Ne mogu da se setim nijednog primera s prilogom i pridevom, doduše, ali makar sâm ovakav proces srastanja — postoji.

(Pravopis kod tih imena s titulama orijentalnog porekla propisuje pisanje s crticom, ali ona se obično izgovaraju kao jedna reč i pod jednim akcentom.)
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688

« Одговор #56 у: 18.31 ч. 12.07.2009. »

Setio sam se, evo imamo takve, ako ne pridevske, a makar imeničke, (polu)složenice: Sokobanja, Avdaga, Šuljaga, Latifaga, Omerbeg, Mehmed(-)paša i sl., pa s pridevom u prvom, a imenicom u drugom delu: Dobrodo(l), Zlodol; odnosno oba prideva: starmali. Ne mogu da se setim nijednog primera s prilogom i pridevom, doduše, ali makar sâm ovakav proces srastanja — postoji.

Нисам рекао да срастање с преношењем акцента не постоји (мада су ове именице настале по оријенталном типу творбе, што се види и из порекла лексике, осим у Сокобања). Када сам поставио питање, највише сам имао у виду придеве типа многопоштовани, високопреосвећени, који имају акценат на другој компоненти, па ми се због тога чини да ВРлодобар одудара од правила.
Сачувана
атех
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #57 у: 18.51 ч. 14.07.2009. »

Мени се и даље чини да би могао такав "случај" бити реч МНОГОБРОЈНИ (или МАЛОБРОЈНИ).
Сачувана
атех
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #58 у: 18.54 ч. 14.07.2009. »

Не знам како је правилније акцентовати: свЕтлоплав или светлоплАв. (?)
Сачувана
атех
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #59 у: 19.05 ч. 14.07.2009. »

ali mi nije jasno kako je prilog MALO  "jedva"  intenzifikator! I kako BROJAN nije pridev!(?) Na primer: brojni gosti i malobrojni gosti.

Лепо. Не знам јел' ти изговараш реченице *Он мало лепо црта ('не црта лепо') или *Видео сам мȁло вредно дете ('није много вредно'), мени су потпуно стране.

« Задњи пут промењено: 19.28 ч. 14.07.2009. од атех » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 [4] 5  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!