Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Dijalektizmi i ostalo u književnom tekstu
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.05 ч. 26.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Dijalektizmi i ostalo u književnom tekstu  (Прочитано 13246 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Frieda
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 53


« у: 10.32 ч. 21.05.2009. »

   Pozdrav! Smiley

   Interesuje me, na primjer, riječ nekakov. Ako je u pitanju jedan književni tekst, da li treba dopustiti upotrebu te riječi. Pretpostavljam da je u pitanju dijalektizam, u Pravopisu se ne navodi.

   I još jedno pitanje: kad je u pitanju književni tekst u kojem se pripovjedač koristi svojim dijalektom u kojem se nalaze riječi koje ne pripadaju standardu, da li ih treba dopustiti? Konkretan primjer su riječi iz hrvatskog standarda: tko, netko, općina; lični oblik glagola trebati uz drugi glagol. Zapravo, interesuje me da li se ti oblici smiju ostaviti?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #1 у: 14.13 ч. 21.05.2009. »

U književnom tekstu, zašto da ne? Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #2 у: 15.22 ч. 21.05.2009. »

Ako je to lični stil pisca, zašto da ne? Ako se pak radi o prevodu, onda svakako ne. Mada... Opet zavisi i od originala.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #3 у: 15.47 ч. 21.05.2009. »

Такви делови некњижевног говора обично се истакну курзивом. Или ако је цела књига написана таквим стилом, који је, рецимо, пишчев печат (нпр. Сремац), опет може.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #4 у: 15.48 ч. 21.05.2009. »

Pa ne znam to za kurziv. Misliš, ako je u pitanju jedna reč? Ja nešto ne videh po knjigama kurzive kad ima čitavih dijaloga.

Sve zavisi kakav je tekst. I o čemu je.
Сачувана
Frieda
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 53


« Одговор #5 у: 20.31 ч. 21.05.2009. »

Dakle, to nije sporno. Odlično. Jedan novi problem je što se ponekad javlja oblik ko, poneka oblik tko... Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #6 у: 20.41 ч. 21.05.2009. »

Не знам сад како стојиш с аутором (заправо, да ли је могуће да га контактираш), али можда би требало да га питаш шта више воли, па да мењаш у складу с тим, чисто ради доследности...
Сачувана
Frieda
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 53


« Одговор #7 у: 21.02 ч. 21.05.2009. »

Pitala sam i čekam odgovor. Nisam mijenjala dijalektizme, ni riječi koje sam navela, ali htjela sam da provjerim ovdje za svaki slučaj. Inače, pročitala sam samo neke fragmente teksta - tema su neki istorijski događaji kojima je autor svjedok.
Najviše me je mučio glagol trebati, ali ako kažete da je sve to dopušteno, onda u redu.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #8 у: 21.09 ч. 21.05.2009. »

Да ли је писано у првом лицу?
Сачувана
Frieda
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 53


« Одговор #9 у: 13.15 ч. 22.05.2009. »

Jeste.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #10 у: 13.18 ч. 22.05.2009. »

Jeste.

Onda nemoj ništa dirati. Jer ako je to kao neko pripovedanje nekog očevica određenog događaja... Verujem da dijalekat igra takođe veliku ulogu u delu...
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!