Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.41 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Moj - svoj?  (Прочитано 46986 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #15 у: 16.18 ч. 01.06.2009. »

Не говорим о писцима. Људима се чини да ће нешто пропустити ако не нагласе оно свој. Да неће бити довољно прецизно.
Сачувана
BugA
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Игор Ђорђевић
Струка: дипл. инж. индустријске информатике
Поруке: 38



« Одговор #16 у: 17.12 ч. 01.06.2009. »

Не говорим о писцима. Људима се чини да ће нешто пропустити ако не нагласе оно свој. Да неће бити довољно прецизно.

Нисам ни ја буквално мислио само на писце, мада се ту најчешће јавља. За свакоденвни живот си у праву, мало ко уопште размишља да ли је свој потребно (тј. да ли намерно желе да нешто нагласе), више је то ствар навике... А још кад свакога дана слушамо са свих страна оно ВАШ, дође човеку намерно да наглашава да није ВАШ него СВОЈ... а оно не би требало ни једно ни друго Smiley
Сачувана

Говорим тихо и водим пса са собом.
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #17 у: 19.56 ч. 01.06.2009. »

Цитат
Tako nekako jeste. I „moga brata“ bi moglo da prođe, ali je pravilno, svakako, na prvom mestu: „svog brata“.

Kada se prisvojna zamenica što ide uz objekat (čiji?) odnosi na subjekat (ovde ja), onda je u povratnom obliku (svog). Tako i kada su objekat i subjekat ista osoba, upotrebljavamo povratnu zamenicu sebe u objektu

U pravu si. Prisvojna zamenica 'svoj' upotrebljava se za sva lica, a odnosi se (obično) na subjekat rečenice. 'Moj' se može upotrebiti ako govori prvo lice kome to nešto pripada. Ova rečenica treba da glasi: Osuđujem svog brata. Ali: Moj brat je uradio...
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #18 у: 23.03 ч. 03.06.2009. »

     Паде ми поглед на дно почетне стране Форума. Малопре је тамо била реклама за школе језика, са Инфостуда:
Velik izbor škola i kurseva jezika Izaberite najbolje za vas

     Из неког разлога ми се не свиђа како ово звучи.
Сачувана
BugA
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Игор Ђорђевић
Струка: дипл. инж. индустријске информатике
Поруке: 38



« Одговор #19 у: 00.08 ч. 04.06.2009. »

     Паде ми поглед на дно почетне стране Форума. Малопре је тамо била реклама за школе језика, са Инфостуда:
Velik izbor škola i kurseva jezika Izaberite najbolje za vas

     Из неког разлога ми се не свиђа како ово звучи.

Претпостављам да се шалиш  Grin

Ето још једног примера, а таквих је заиста много, свакодневно се јављају и боду очи, најгоре је што су већ постали уобичајени.

п.с. За случај да се не шалиш, требало би да пише: ''... Изаберите најбоље'' (можда и ''за себе'', али смо раније констатовали да је непотребно, али ''за вас'', то никако Smiley ).

п.п.с. Занима ме да ли међу тим курсевима нуде и неки за српски језик...?  Grin
Сачувана

Говорим тихо и водим пса са собом.
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #20 у: 00.22 ч. 04.06.2009. »

   Не знам за српски, видиш, нисам проверила. Стварно мислиш да им је неопходан?  Grin
   Јесам кликнула на понуђени линк, па оданде на неку од школа, и на њиховом сајту, између осталих линкова, стоји и нпр. - локације у београду (обратити пажњу на мало слово у речи Београд).
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #21 у: 10.59 ч. 04.06.2009. »

     Паде ми поглед на дно почетне стране Форума. Малопре је тамо била реклама за школе језика, са Инфостуда:
Velik izbor škola i kurseva jezika Izaberite najbolje za vas

     Из неког разлога ми се не свиђа како ово звучи.

Претпостављам да се шалиш  Grin

Ето још једног примера, а таквих је заиста много, свакодневно се јављају и боду очи, најгоре је што су већ постали уобичајени.

п.с. За случај да се не шалиш, требало би да пише: ''... Изаберите најбоље'' (можда и ''за себе'', али смо раније констатовали да је непотребно, али ''за вас'', то никако Smiley ).

п.п.с. Занима ме да ли међу тим курсевима нуде и неки за српски језик...?  Grin

Ne znam da li si ozbiljan, svakako da postoji kurs srpskog jezika, ali namenjen je strancima koji borave u Srbiji. Imala sam priliku da čitam jedan post jednog Grka na nekom forumu, dok čitaš njegov briljantni post svaki Srbin bi mu pozavideo na gramatici! Na mene je ostavio izuzetan utisak, ako mi dozvolite da ovde postiram njegov malo dugačak post?
« Задњи пут промењено: 11.02 ч. 04.06.2009. од crni_bor » Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Miki
Гост
« Одговор #22 у: 14.29 ч. 04.06.2009. »

Свакако. Пренеси његову поруку овде, волео бих да прочитам.
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #23 у: 16.05 ч. 04.06.2009. »

Evo posta jednog Grka, pa sami prosudite  Smiley

" Čuo sam dosta interesantnih i dosta realnih opisa u ovoj diskusiji,i svidja mi se sto su većinom objektivnih.Uglavnom sebastokrator je u pravu.Ja sam Grk koji je živeo dugo u Srbiji,pa prema tome mogu vam reći da nismo slični mi i Srbi.Provincija Grcke,koja sacinjava oko 40%populacije lici donekle,ali gradovi-tj Atina i nekako Solun sasvim su drugaciji.Grci su bili na putu da pretvore celo njihovo drustvo u gradjanskoj celioni,ali ih je gradjanski rat sprečio zato što kocio je svaku progresivnu struju u zemlji.Ko nije begao preko grane morao je da cuti,jer posle rata dosla jedna dugotrajna diktatura.Crkva je mnogo znacila.I stvarno neznate šta je pravoslavlje u glavnim konturama.Mi smo to imali u skoli 12 godina i morali smo da znamo napamet svaku dogmu i svaku odluku velikih sinoda,i za Uskrs se posti od svega sem hleba i voca.To pišem zato što neki su pricali kako treba da smo slični cisto sto smo pravoslavci.Pravoslavci su i Bugari i Gruzijici ali slični nismo.Mentalitet je drugaciji.Ko je živeo u Spaniji za vreme Franka može da uporedi situaciju.Ima kod Grka i dobrih i loših stvari.Grci su pohlepni za materijalna dobra i novca,vise da bi se u njima uzivali nego da bi stedeli,jer neznaju da stede.Pre nego sto pravis posla sa njima imaj jednog advokata sa sobom.Osobito su egocentricni,u tome su poput Srba,smatraju da su centar sveta,i sve u redu dok se njima nešto se ne desi.Svaki Grk predstavlja nešto posebno,jer smatra da mora da se razlikuje od drugih.Los je parlamentarac,i slabo diskutuje ravnopravno sa drugim licama.Ima jako lošeg odnosa prema prirodi,ne postuje je,i ne respektuje prirodnu okolinu,možda zato što bar do moje generacije-sad sam 40-nisu imali tako vaspitanje u skoli.Ima i dobrih osobina naravno.Snalazljivi su,na primer državi uvek fali novac,a lokali,prodavnice,kafici,restorani,krcato su napunjeni.Pomogne kad vide da nekome treba pomoć,secam se kako moj otac na primer i drugi nasi komsije početkom 90tih kupovali razne humanitarne stvari za Bugarsku-samo moj otac tad je dao 50 DM,ili za Albaniju,gde su otisli karavani od lekara,a da ne pricamo za Srbiju i RS.Kad se neko mora obratiti nekoj javnoj sluzbi ima samo da kaže detaljno njegov problem.Ljudi će uglavnom da ga slusaju,imam lično iskustvo.Sredinom 80tih su preduzete velike reforme radi poboljsanja državne uprave,ali nekako su otisle krivim putem.Otkada zemlja pati od toga,i birokratija je strasna ali se trude.Grcko drustvo je jako homogenizovano,tu stranci teško spadaju.To je i sa Srbima tako,evo moja žena je srpkinja,imamo dosta pozananika Srba,ali nijednog prijatelja.Stranac je sranac sto pevaju i babe.Nije sto su ostrovljani patrijarhalci nego su posebni kao svaki ostrovljanin,najgori primer su Englezi.Jako su familijarni,tuce u familiji nema-izuzeci samo potvrde pravilo-ne piju,alkohol ne znaci muskost,niti se tuku po kafanama zbog svake sitnice.Policija je stroga i bolje da se ne mesas sa njom.Ko strma u corku sa stvarno j...e u pravom smislu reci,najgore prolaze siledzije jer za grckih nepismenih zakona o tome nema opravdanja.Žena se jako postuje i Grcka je jedina zemlja u EU gde žene i posle udaja sadrže njihovo devojacko ime u svim dokumentima,hoće ili neće.Sa izuzetkom stranaca ne bave se sa kriminalom,i uopste ne postoji neka vrsta lokalne mafije.Osim toga ljudi i ne bi bili ponosni za tako nešto.Puno se postuje skolovanje,bilo kakvo.Redko da neki Grk ne studira nešto.Patrijarhalni jesu,ali na poseban način.Muskarcu je sve teze,njemu padaju sve poslove i odgovornosti.Ako u kuci nešto ide krivo muž je kriv,jer ipak on je musko u kuci.Od žene niko ne zahteva ništa osim da cuva decu i kucu,ali mora i da radi,jer zivot jako skup.Odgovornosti se ne traže od žena u velikoj meri,i moja žena kaže da su isuvise razmazene,i ja mislim da je u pravu.Grcka nije zemlja za kelnere i berbu juznog voca.Nema jakih industrija,njena snaga je u drugim stranama,pa zato mnogi Srbi su ogorceni koji idu tamo.Za te bagatele plate su katastrofalne,njih rade Albanci i Bugari ili Arapi.U Grckoj trazeni su hemicari sa strukom i iskustvom u nekoj firmi ako je moguće u inostranstvo,jer zemlja ima jako razvijenu industriju generika,lekova i deterdjenata.Tu se plate krenu od 1500neto pa do 3500.Ihtijolozi su trazeni jer Grcka ima najvecu proizvodnju tovljenih morskih riba u EU,kao i onih koji su zavrsili poljoprivredni fakultet sa strukom irigacijonih sistema i juznih kultivacija.Informatika ima previse jer u toku 90tih svi koji nisu mogli se upisati u medicinskom odlazili su za info.Većinom su imali postdiplomski studijum u Engleskoj ili SAD.Bez postdiplomskog iz zapada se teško nadje posle u tim sektorima.Ipak ima mesta u sektoru supporting solutions,ali terminologiju i ne znam tačno.Plate krenu od 1500 pa do 3-3500.Dobrodosli su svi lekari koji imaju neku struku pod uslovom da hoće da rade u provinciji,ako je moguće po ostrvima,jer Grci hoće svi u Atini.Oni skoro odmah dobiju posla,koja krene od 2000,pa na dalje.Nadam se da sam mogao pomoći.Za dalja pitanja sam tu.Pazite samo,da jedna plata do 1200 neto jako je mala u odnosu natroskove u Atini.Naravno da ima zdravstveno osiguranje,socijalno osiguranje i penzionarni fond.Ko ostane bez posla dobije godinu dana novca za nezaposlenih i posle socijalnu pomoć,koja je minimalna."
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Miki
Гост
« Одговор #24 у: 16.43 ч. 04.06.2009. »

Овај Грк је писменији и речитији од пола данашње омладине...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #25 у: 21.40 ч. 04.06.2009. »

Još da piše belinu iza tačke i zareza... Gde bi mu bio kraj... Cheesy
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #26 у: 22.50 ч. 04.06.2009. »

Još da piše belinu iza tačke i zareza... Gde bi mu bio kraj... Cheesy

Pa stigao bi do Australiju... Cheesy

Iako deluje natprosečno inteligentan pa zbog toga možda hteo da štedi prostor na pisanju iz straha da ne završi ono što je imao na umu. Zato mu ne zamerajmo zbog sitnica.  Wink
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #27 у: 23.01 ч. 04.06.2009. »

Шалим се ја мало, не замери ми, Црни боре... Smiley
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #28 у: 23.05 ч. 04.06.2009. »

Tebi da zamerim? Taamaaan pooslaa  Wink
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #29 у: 02.09 ч. 05.06.2009. »

Nisam mogao da pročitam celo Grkovo pismo; gubi mi se piščeva misao izmeđ’ predugih i nespretno sklopljenih rečenica, a i tema o kojoj govori, tačnije način na koji govori o njoj, za moj ukus je odveć bljutava.

Jezik Sterijina Kir Janje jedna je izvanredno duhovita mješavina srpskog, cincarskog i grčkoga. I uopšte, jezici Sterijinih junaka jedna su od glavnijih sredstava kojima Sterija stvara svoju komediju, ali i kojima slika društvo i čoveka.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!