Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.02 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 5  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Акценти у фонту Times New Roman  (Прочитано 59589 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Duja
Гост
« Одговор #15 у: 16.48 ч. 12.06.2009. »

Pa piši Unicode komitetu Smiley. Ili si to ono 'teo da završiš neki tekst? Smiley

Da sam na tvom mestu, napravio bih mehanizam da uguram latinične prekomponovane karaktere u ćirilični tekst, tamo gde ti trebaju akcentovana slova. A, E, O će vršiti posao. Umesto U, ipsilon će možda proći (mada mislim da nije isti glif za mali ipsilon i malo ćirilično u?), osim za kratkosilazni. Umesto I... mogao bi da iskoristiš latinično malo U ako ti treba kurziv...

To ti pokriva veći deo situacija, a za ostalo... koristi kompozitne akcente. Šta da radiš kad je tehnologija zaostala?
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #16 у: 16.53 ч. 12.06.2009. »

Ма ја сам досад куцао текст у једном фонту, а акценте стављао у другом, сличном, који их регуларно убацује. То може да прође неоштром оку, али сам је понадао да се у међувремену изнађено неко паметно системско решење.  Sad
Хвала ти!
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #17 у: 17.01 ч. 12.06.2009. »

Nema na čemu Sad.

Usput, sad sam proverio, i oblici slova u italik varijanti su isti i za latinicu i za ćirilicu (uključujući i ipsilon-u) u Tajmsu:

улетали смо
yлeтaлu смo


Gornji tekst je čista ćirilica, donji je mešan sa latiničnim samoglasnicima. (Moraš pasteovati pa promeniti u Times New Roman, onda će i И biti isto). A onda radi copy/paste akcentovanih znakova iz one teme. Nažalost, moj Times New Roman na XP izgleda da nema prekomponovane glifove sa kratkosilaznim akcentom, pa umeće neki iz drugog fonta. Nadam se da je tvoj sa Viste kompletniji.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #18 у: 17.08 ч. 12.06.2009. »

Дуја је посве у праву: доказ да сваки програм има свој рендеринг словолика јесте и тај што се и поред одабраног кодирања знакова у Уникоду, у сваком програму или Интернет прегледачу они малкице другојачије приказују. Једноставног решења нема: ја користим латинична акцентована слова а, о, е у Times New Roman-у или Lucida Sans Unicode-у када куцам ћирилицом, јер се ова слова не разликују у ова два писма, а осталим додељујем акценте комбинацијама. Као што рекох, засад најбоље резултате добијам у Убунтуу 9.04 и са Отвореним уредом 3.1...
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #19 у: 17.11 ч. 12.06.2009. »

Nažalost, moj Times New Roman na XP izgleda da nema prekomponovane glifove sa kratkosilaznim akcentom, pa umeće neki iz drugog fonta. Nadam se da je tvoj sa Viste kompletniji.

Ма на Висти има све знакове, само што неће да их користи! Angry

Дуја је посве у праву: доказ да сваки програм има свој рендеринг словолика јесте и тај што се и поред одабраног кодирања знакова у Уникоду, у сваком програму или Интернет прегледачу они малкице другојачије приказују. Једноставног решења нема: ја користим латинична акцентована слова а, о, е у Times New Roman-у или Lucida Sans Unicode-у када куцам ћирилицом, јер се ова слова не разликују у ова два писма, а осталим додељујем акценте комбинацијама. Као што рекох, засад најбоље резултате добијам у Убунтуу 9.04 и са Отвореним уредом 3.1...

Хвала и теби, Мирославе!
Изгледа да ћемо морати да се сналазимо и даље...
Сачувана
Часлав Илић
језикословац
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: машинац
Поруке: 474



« Одговор #20 у: 18.03 ч. 12.06.2009. »

Ја немам шта посебно да додам за отклањање проблема, само колико да потврдим да приказ сложених слова зависи и од фонта (да ли и како дефинише неке оријентире за монтирање дијакритика) и од мотора за прораду фонтова (који пак може бити системски, засебан за дати програм или свиту програма, како западне).

Једино бих можда могао да предложим, ако је у Џоовој постави проблем до фонта, да се испроба породица Либерација, која је пројектована као директна замена за тројку Тајмс њу роман—Аријел—Курир њу. На пример, на овој машини с које куцам, МС фонтови једнако брљаве с дијакритицима у Опенофису 2.4.1 под линуксом, а Либерација ради баш како треба.

Оно што не бих баш предложио, то је да се умећу латиничка слова, јер то отежава било какву аутоматску обраду текста, почев од претраживања. Зато је боље да текст у електронском облику користи ваљану дефиницију слова, па ма какви проблеми са приказом на одређеним платформама, а само пред штампање, привремено, правити акробације са латиницом.

Што се тиче уникода и тога што не дефинише преткомпонована (слово и дијакритик као јединствена целина) ћириличка слова са акцентима, и ја сам раније био става да је то недостатак, међутим, сада мислим да је предност :) И то зато што сложена слова олакшавају аутоматску обраду, а крајња слова, на овај или онај начин, треба да омогући техника. На пример, баш зато су на МекОС-у слова у именима датотека на диску обавезно растављена на основу плус комбинујући дијакритик (чак и она попут ç, ü, ñ...), без обзира на то како их је корисник унео.
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #21 у: 18.53 ч. 12.06.2009. »

Једино бих можда могао да предложим, ако је у Џоовој постави проблем до фонта, да се испроба породица Либерација, која је пројектована као директна замена за тројку Тајмс њу роман—Аријел—Курир њу. На пример, на овој машини с које куцам, МС фонтови једнако брљаве с дијакритицима у Опенофису 2.4.1 под линуксом, а Либерација ради баш како треба.

Инсталирао сам, Чаславе, Liberation, али тај фонт уопште нема дијакритике. Ја не знам како код тебе оне раде.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #22 у: 19.16 ч. 12.06.2009. »

А̏Е̏И̏О̏У̏Р̏  а̏е̏и̏о̏у̏р̏
А́Е́И́О́У́Р́  а́е́и́о́у́р́
А̀ЀЍО̀У̀Р̀  а̀ѐѝо̀у̀р̀
А̑Е̑И̑О̑У̑Р̑  а̑е̑и̑о̑у̑р̑
А̄Е̄ӢО̄ӮР̄  а̄е̄ӣо̄ӯр̄
А̂Е̂И̂О̂У̂Р̂  а̂е̂и̂о̂у̂р̂

ÀÈÌÒÙR̀  àèìòùr̀
ÁÉÍÓÚŔ  áéíóúŕ
ÂÊÎÔÛR̂  âêîôûr̂
ĀĒĪŌŪR̄  āēīōūr̄
Ȁȁ Ȅȅ Ȉȉ Ȍȍ Ȕȕ Ȑȑ
Ȃȃ Ȇȇ Ȋȋ Ȏȏ Ȗȗ Ȓȓ

Ѝѝ Ӣӣ И́и́ Ӯӯ ỳ


Џо, виде ли се ова слова исправно? Ово је написано у Отвореном уреду 3.1 на Убунтуу 9.04. Акценти на великим словима делују као приклештени, али боље ишта него ништа...

П. С. Ево ти на Рапидшеру двеју датотека: текстуални документ у .odt формату и исто то у .pdf формату.
http://rapidshare.com/files/243801562/Akcentovana_slova.pdf
http://rapidshare.com/files/243801526/Akcentovana_slova.odt

П. П. С. Писано је у Times New Roman-у, заборавих да кажем.

П. П. П. С. Који ворд користиш, Џо? Ако имаш издање 2007, ископирај слова из .pdf датотеке у ворд, одабери све и промени на Calibri (Body). Сва ће се приказивати исправно, такође и у искошеној и у подебљаној, као и у искошеној подебљаној иначици.

Да пробамо то у фајерфоксу и словоликом Lucida Sans:

А̏Е̏И̏О̏У̏Р̏ а̏е̏и̏о̏у̏р̏
А́Е́И́О́У́Р́ а́е́и́о́у́р́
А̀ЀЍО̀У̀Р̀ а̀ѐѝо̀у̀р̀
А̑Е̑И̑О̑У̑Р̑ а̑е̑и̑о̑у̑р̑
А̄Е̄ӢО̄ӮР̄ а̄е̄ӣо̄ӯр̄
А̂Е̂И̂О̂У̂Р̂ а̂е̂и̂о̂у̂р̂

А̏Е̏И̏О̏У̏Р̏ а̏е̏и̏о̏у̏р̏
А́Е́И́О́У́Р́ а́е́и́о́у́р́
А̀ЀЍО̀У̀Р̀ а̀ѐѝо̀у̀р̀
А̑Е̑И̑О̑У̑Р̑ а̑е̑и̑о̑у̑р̑
А̄Е̄ӢО̄ӮР̄ а̄е̄ӣо̄ӯр̄
А̂Е̂И̂О̂У̂Р̂ а̂е̂и̂о̂у̂р̂

А̏Е̏И̏О̏У̏Р̏ а̏е̏и̏о̏у̏р̏
А́Е́И́О́У́Р́ а́е́и́о́у́р́
А̀ЀЍО̀У̀Р̀ а̀ѐѝо̀у̀р̀
А̑Е̑И̑О̑У̑Р̑ а̑е̑и̑о̑у̑р̑
А̄Е̄ӢО̄ӮР̄ а̄е̄ӣо̄ӯр̄
А̂Е̂И̂О̂У̂Р̂ а̂е̂и̂о̂у̂р̂

А̏Е̏И̏О̏У̏Р̏ а̏е̏и̏о̏у̏р̏
А́Е́И́О́У́Р́ а́е́и́о́у́р́
А̀ЀЍО̀У̀Р̀ а̀ѐѝо̀у̀р̀
А̑Е̑И̑О̑У̑Р̑ а̑е̑и̑о̑у̑р̑
А̄Е̄ӢО̄ӮР̄ а̄е̄ӣо̄ӯр̄
А̂Е̂И̂О̂У̂Р̂ а̂е̂и̂о̂у̂р
̂

Не рендерује најсјајније велика слова фајерфокс, али зато мала сва изгледају беспрекорно. У ворду 2007 сва изгледају беспрекорно u slovoliku Calibri (Body).

П. П. П. П. С. Сада једино преостаје да се сналазимо тако да акцентована слова, макар у фајерфоксу, нису на првом месту, као прва реч у реченици, јер се неће исправно приказати, већ да се реченица почне неком другом речју, а акцентована стави на друго место. У ворду нема ни таквих брига више. Једино је потребно писати словоликом Lucida Sans, што мислим да није проблем, јер је он врло сличан Verdanа-и и Times New Roman-у.

П. П. П. П. П. С. Можда не би било лоше да Пеђа намести овај словолик (Lucida Sans) као подразумевани?
« Задњи пут промењено: 20.08 ч. 12.06.2009. од Мирослав » Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #23 у: 19.54 ч. 12.06.2009. »

Мики, преварио си се нешто.
Прво, она ћирилична слова јесу у Тајмсу, али су акценти неког другог фонта (видећеш да краткоузлазни и краткосилазни немају исти гравис), осим узлазних.
Прва четири реда латиничних слова су ОК, то имам и ја, али следећа два (са силазним акцентима) приказује у неком другом фонту — овога пута и слова и акценте. Оно и са узлазнима испадне боље код мене него код тебе (Tongue).

Није требало да се мучиш, сложили смо се да су ово ћорава посла, да не кажем — beating the dead horse.  Cheesy Cheesy Cheesy
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #24 у: 19.57 ч. 12.06.2009. »

Ах, не! Кад се ја дохватим нечега, не пуштам док не нађем решење, па макар цркô! Smiley Сад сам га нашао. Прочитај моју горњу поруку још једном, мењао сам је и допуњавао једно 150 пута... Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #25 у: 20.03 ч. 12.06.2009. »

И све би то било лепо да нисам горе лупио: Треба променити словолик на Calibri (Body) у ворду, а у фф-у може и Lucida Sans.

Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #26 у: 20.12 ч. 12.06.2009. »

Lucida Sans скоро савршено функционише, али са њом ни досад нисам имао проблема.
Слажем се да би је требало наместити да буде главни фонт, нарочито што овде често користимо акценте.

Тајмс из фајерфокса ми овде не приказује, а још мање у ворду. Видим правоугаонике поред слова.

Једини фонт који сам досад нашао да му регуларно раде и акценти на великим ћириличким словима јесте Doulos SIL. То је професионални лингвистички фонт. Једина мана му је што нема курзив ни болд.
Сачувана
Часлав Илић
језикословац
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: машинац
Поруке: 474



« Одговор #27 у: 20.15 ч. 12.06.2009. »

Кх, да, превари ме аутоматска смена недостајућих глифова... Проверио сад у уређивачу фонтова, и заиста Либерација нема комбинујуће дијакритике. Можда су повучени из Дежавија, који је иначе један изврсно попуњен фонт и често подразумеван на линуксима, али нимало не наликује Тајмсу и компанији. (Остаје занимљиво само то што су Либерацији страни дијакритици добро монтирани, а овим мајкрософтовцима не, иако су исте метрике.)
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #28 у: 20.16 ч. 12.06.2009. »

И све би то било лепо да нисам горе лупио: Треба променити словолик на Calibri (Body) у ворду, а у фф-у може и Lucida Sans.

Није. Нема Calibri све акценте — само узлазне. Остали су ти акценти у Lucida Sans. Види се ако се пажљивије гледа, а сигурно бележи и ворд ако ставиш курсор иза нпр. силазног акцента.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #29 у: 20.28 ч. 12.06.2009. »

Уф, овај Doulos SIL је заиста одличан. Прелеп фонт. Беспрекорни су и акценти. Мој ворд 2007 ми допушта и да искосим и да подебљам слова у Doulos SIL-у. Не знам како код тебе то не ради? Хоћеш рећи: нема генеричка искошена и подебљана слова, већ их ворд прави „вештачки“ (надам се да разумеш шта желим рећи)?

Види:
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 5  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!