Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.41 ч. 20.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3] 4 5 ... 16
  Штампај  
Аутор Тема: Предлог о видео курсу  (Прочитано 103877 пута)
0 чланова и 2 гостију прегледају ову тему.
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #30 у: 23.52 ч. 18.06.2009. »

Тако значи, дискутант, не може бити српска реч кад је он већ глобални језик па и рачунарски. Према томе, под утицајем технологије и новог друштва, свака земља прихвата ту реч и усваја је као своју (значи, није српски), као што је са латинским језиком, али свакако има преводе.
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #31 у: 23.54 ч. 18.06.2009. »

Aman, crni bore! Diskutant je srpska rec stranog porekla. Isto kao sto su to i bunda i dzezva i cevapcic.... NEMA original srpskih reci za te pojmove, ali to ne znaci da su reci koje se koriste manje srpske...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #32 у: 23.59 ч. 18.06.2009. »

Naravno da su sve reči kojima se u srpskom jeziku koristimo, i koje su u rečnicima srpskoga jezika zabeležene, srpske. Neke od njih — tačnije, mnoge od njih — su stranog porekla, ali ih to ne čini manje srpskim rečima, čak i ako ih i osećamo kao pridošle iz drugih jezika.

Ja sam „diskutanti“ stavio pod navodnike jer samo prenosim taj naziv za njih koji si ti upotrebila, a ne bih ih i ja svojim rečima nazvao tako. Smiley
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #33 у: 00.07 ч. 19.06.2009. »

Па добро,нека буде, како сви ви кажете, нема фрке Wink нисам мислила да због страних речи умањује српски, него мало се нашалила кад сам оно рекла да од чатера прави пробрљивог причаоца, а изгледа да се нисмо разумели. Wink
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #34 у: 00.09 ч. 19.06.2009. »

Oкеј, реч дискутант води од речи discussants  (discussion), а како гласи српски превод? Исто за реч блогер?

Тако значи, дискутант, не може бити српска реч кад је он већ глобални језик па и рачунарски. Према томе, под утицајем технологије и новог друштва, свака земља прихвата ту реч и усваја је као своју (значи, није српски), као што је са латинским језиком, али свакако има преводе.

Све ми се чини да си у заблуди да реч дискутант води порекло из енглеског језика. У питању је управо латински.
« Задњи пут промењено: 00.13 ч. 19.06.2009. од Дарко Новаковић » Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #35 у: 00.12 ч. 19.06.2009. »

Тако значи, дискутант, не може бити српска реч кад је он већ глобални језик па и рачунарски. Према томе, под утицајем технологије и новог друштва, свака земља прихвата ту реч и усваја је као своју (значи, није српски), као што је са латинским језиком, али свакако има преводе.

Све ми се чини да си у заблуди да реч дискутант води порекло из енглеског језика. У питању је управо латински.

Хвала што си ме исправио  Wink
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #36 у: 00.14 ч. 19.06.2009. »

Ма нема проблема.   Grin
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #37 у: 12.01 ч. 19.06.2009. »

Ово ће бити званично за видео-курс. Молим вас да ми напишете имена аутора, њих неколико и стручне препоручене литературе.


КРАТАК КУРС СРПСКОГ ЈЕЗИКА

1.ДЕО


ЧЕСТЕ ЈЕЗИЧКЕ ГРЕШКЕ И НЕДОУМИЦЕ
                                       правилно:ТАКОЂЕ или ИСТО
                                                                                            неправилно:такође исто
правилно:С ОБЗИРОМ НА ТО ШТО/ДА,
              БЕЗ ОБЗИРА НА ТО ШТО                                             правилно:ЧАК или ШТАВИШЕ
неправилно:обзиром на,                                                          неправилно: чак штавише
                 с обзиром,
                 обзиром,                                                               правилно: У ВЕЗИ С ТИМ
                 без обзира                                                            неправилно:у вези тога

правилно:ЈЕ ЛИ? или ЈЕ Л'?                                                      правилно: СВЕ ВРЕМЕ,
неправилно:јел?                                                                                    ЦЕЛО ВРЕМЕ
                                                                                            неправилно:сво време
правилно: ЈЕ Л'? (за питање)
               ЈЕР (за одговор, значи ЗАТО ШТО/ЗАТО)                    правилно:АНА ЗАМЕЊУЈЕ МАЈУ
                                                                                            неправилно:Ана мења Мају
правилно: ДА ЛИ?
неправилно:дали?                                                                   правилно:ВОЗИМ ЈУГО
                                                                                            неправилно:возим југа
правилно:КОД КУЋЕ САМ,
              У КУЋИ САМ                                                             правилно:БЛИЗНАКИЊЕ
неправилно:ја сам кући,                                                          неправилно:близанкиње
                 кући сам
                                                                                            правилно:КОЛЕГИНИЦА
правилно:СА МНОМ                                                                 неправилно:колегница,
неправилно:самном                                                                                  колегеница

правилно:НИ СА КИМ                                                               правилно:КОНТЕЈНЕР
неправилно:с никим,                                                               неправилно:контенер,
                 са никим                                                                                контењер

правилно:ВИШИ                                                                      правилно:ЕВО НАВОДА
неправилно:вишљи                                                                 неправилно:ево их навода
 
правилно:У СТВАРИ                                                                 правилно:ИНФАРКТ
неправилно:уствари                                                                неправилно:инфракт

правилно:ПРОМЕНИТИ                                                              правилно:РАДИЈЕ
неправилно:променути                                                             неправилно:рађе

правилно:ПРВИ ПУТ                                                                 правилно:СНАЈПЕР
неправилно:по први пут                                                           неправилно:снајпериста
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #38 у: 12.07 ч. 19.06.2009. »

На крају бих додала сајт Вокабулара и сарадња са тимом Вокабулара?
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #39 у: 12.11 ч. 19.06.2009. »

Ти потпиши Вокабулар као аутора и додај линк ка истом. То ће бити сасвим довољно.
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #40 у: 12.26 ч. 19.06.2009. »

Ти потпиши Вокабулар као аутора и додај линк ка истом. То ће бити сасвим довољно.

Океј, само да ово погледа Ђорђе, Дарко, Мирослав и остали... Smiley
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #41 у: 13.42 ч. 19.06.2009. »

правилно:ЕВО НАВОДА
неправилно:ево их навода

Све је океј, само стави овде неки за рају конкретнији пример: ЕВО ЗОРАНА/ЕВО МАЈЕ — ево га Зоран/ево је Маја.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #42 у: 14.18 ч. 19.06.2009. »

Samo nisam shvatila, zašto je pravilno samo snajper, a ne i snajperista? Snajperistu uredno beleži RMS.
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #43 у: 14.31 ч. 19.06.2009. »

Молим вас да ми напишете имена аутора те литературе да њих ставим на видео.
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #44 у: 14.32 ч. 19.06.2009. »

Молим вас да ми напишете имена аутора те литературе да њих ставим на видео.

http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=463.0
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3] 4 5 ... 16
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!