Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Gama
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
22.03 ч. 23.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Gama  (Прочитано 9672 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Дарко Новаковић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« у: 15.37 ч. 17.06.2009. »

Zanima me šta tačno znači ovaj izraz i otkud on u, čini mi se, novijoj jezičkoj praksi?
Npr., kada se kaže: ''U ponudi je kompletna gama uređaja.''
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 15.55 ч. 17.06.2009. »

Ја мислим од ономад, кад су бацали осиромашени уранијум током ’99, па је неке много озрачио и обогатио им речник, иако је само средство обогаћивања по default-у било осиромашено...
Сачувана
Дарко Новаковић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #2 у: 15.56 ч. 17.06.2009. »

 Cheesy
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #3 у: 16.01 ч. 17.06.2009. »

Zanima me šta tačno znači ovaj izraz i otkud on u, čini mi se, novijoj jezičkoj praksi?
Npr., kada se kaže: ''U ponudi je kompletna gama uređaja.''
E, već sam se navikla da se preuzimaju i šakom i kapom engleske reči, ali španske...

Naime, GAMA na španskom znači asortiman, lepeza proizvoda...Što je verovatno to što hoće da se kaže sa tom "gomom uređaja"... Grin
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #4 у: 16.44 ч. 17.06.2009. »

Eto neka smo nešto i iz španskog pokupili, a nisu Marisol i Kasandra Smiley..

Imam utisak — možda se varam — da je ovo prvo došlo iz autoindustrije, odnosno časopisa o automobilizmu. Oni su, koliko se sećam, prvi počeli sa Folksvagenovom ili Renoovom gamom, pa se to kasnije raširilo kao <ubaciti omiljenu pošast ovde>. Zašto i otkud — pojma ne'am.  Undecided

A kontam da je i asortiman onomad bilo nobles pa se vremenom ukorenilo, te mi manje smeta nego Miroslavu. Bar se "gama" lepo menja kroz padeži.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #5 у: 16.56 ч. 17.06.2009. »

I RMS navodi gamu u ovom značenju, ali kaže da je iz francuskog: v. fig. niz, šarenilo, raznovrsnost, bogatstvo.
Inače posle sve ove priče o pravoj ćirilici sad sam tek primetila da je kurziv u RMS štampan ruskom ćirilicom. Cheesy
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #6 у: 16.57 ч. 17.06.2009. »

Videti takođe i etimologiju engleske reči "gamut", sličnog značenja:

http://dictionary.reference.com/browse/gamut

Ona potiče od srednjevekovnog latingskog izraza "gamma ut" (otprilike, "prva nota") i označavala je muzičku skalu, a kasnije i bilo kakvu skalu ili spektar. Sâmo to gamma potiče od grčkog slova Г. Pretpostavljam (ne mora da znači) da je i poreklo španskog izraza isto.

Vid', vid', naš sopstveni rečnik navodi "муз. низ од осам тонова, лествица, скала" kao jedno od značenja...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #7 у: 17.10 ч. 17.06.2009. »

Mnogo je logičnije da dolazi iz francuskog nego iz španskog... Eto, naučismo danas još jednu novu reč...
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #8 у: 01.08 ч. 18.06.2009. »

Ја мислим да се користи највише у сликарству - каже се "гама тог и тог сликара" је - светла, тамна или не знам ни ја каква. 
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #9 у: 01.10 ч. 18.06.2009. »

Улази човек са капом у Делтину продавницу: — Добар дан тето, који производ вам је алфа и омега из гаме? Само да није нека бета...
Сачувана
Тагови: gama 
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!