Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« у: 16.19 ч. 28.06.2009. » |
|
Gregorijanski i Julijanski ili gregorijanski i julijanski? Nisam bas nacisto....
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме: Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322
|
 |
« Одговор #1 у: 16.40 ч. 28.06.2009. » |
|
Rekao bih malim slovom.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #2 у: 16.59 ч. 28.06.2009. » |
|
I ja bih rekla, ali nisam sigurna, s obzirom da je to ime kalendara.. S druge strane, ne vidim zasto bi islo velikim, ako se ne radi o imenu, vec kombinaciji imenice i prideva, i to na -ski...  Jesi siguran ili samo mislis?
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме: Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322
|
 |
« Одговор #3 у: 17.04 ч. 28.06.2009. » |
|
Pa mislim, a i siguran sam.  Nije pravo vlastito ime kalendara, već njegov atributski, skoro pa opisni naziv, još je i na -ski. Ma malim slovom.  (A mrzi me da listam RMS.  )
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #4 у: 17.19 ч. 28.06.2009. » |
|
E, ja sam ipak na kraju pogledala. Malo slovo. Nema gregorijanski, ali ima julijanski. Malo slovo. Fala Djole... 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме: Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322
|
 |
« Одговор #5 у: 17.25 ч. 28.06.2009. » |
|
E, zlatna si.  Nema na čemu, hvala tebi što si proverila.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #6 у: 17.26 ч. 28.06.2009. » |
|
E, zlatna si.  Nema na čemu, hvala tebi što si proverila. Ma mrzelo i mene da ustajem sa sofe, lakse mi bilo da pitam 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Срећко Петровић
одомаћен члан
 
Ван мреже
Пол: 
Организација: /
Име и презиме: Срећко Петровић
Струка:
Поруке: 387
|
 |
« Одговор #7 у: 21.35 ч. 14.07.2009. » |
|
off - Znaci, kad sam otvorio temu i poceo da citam, samo sam u sebi rekao 'O ne, zar opet...?', medjutim, vidim da je sve u redu ovde, vas muce velika i mala slova, a ne kalendari 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #8 у: 21.53 ч. 14.07.2009. » |
|
Па Срећко, ово је форум о српскоме језику, не о календарима...  Да је сам календар у питању, тема би била у сваштари... 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Срећко Петровић
одомаћен члан
 
Ван мреже
Пол: 
Организација: /
Име и презиме: Срећко Петровић
Струка:
Поруке: 387
|
 |
« Одговор #9 у: 21.56 ч. 14.07.2009. » |
|
Па Срећко, ово је форум о српскоме језику, не о календарима... Hvala Bogu da je tako, Bru.  Inace me ne biste videli ovde, meni se crkvena rasprava o kalendarima smucila.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #10 у: 21.58 ч. 14.07.2009. » |
|
А што? Па зар и о календарима има неспоразума?
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Срећко Петровић
одомаћен члан
 
Ван мреже
Пол: 
Организација: /
Име и презиме: Срећко Петровић
Струка:
Поруке: 387
|
 |
« Одговор #11 у: 21.59 ч. 14.07.2009. » |
|
Не питај. Не да има неспоразума, него због тога настају расколи, и настајаће нажалост и у будућности, по свему судећи.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме: Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322
|
 |
« Одговор #12 у: 22.02 ч. 14.07.2009. » |
|
Srpska pravoslavna crkva i dalje, i dan-danas, vreme računa po starome, julijanskom kalendaru, koji kasni trinaest dana za ovim našim, sekularnim.
Kako sam ja čuo, glavni razlog da se gregorijanski kalendar ne prihvati bio je taj što ga je doneo rimski papa Grgur, pa se na to, konzervativnim crkvenim očima, dakako, gledalo kao na unijaćenje, mada ne znam je li to tačno.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #13 у: 22.10 ч. 14.07.2009. » |
|
хахахаха.. Мени то личи на српско инаћење... Него... Мој тата стално каже да су управо Срби предложили да се пређе на грегоријански календар, а онда кад су сви прешли, они рекли, е ми сад нећемо...  Ја њему нешто ништа не верујем (пошто је ловац, уме да прича ловачке приче, али се вирус проширио и на било коју а не само на ловачке), ал ми било симпатично да вам то испричам... 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме: Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049
|
 |
« Одговор #14 у: 22.14 ч. 14.07.2009. » |
|
Да су прихватили Миланковићев календар убили би једним потезом две муве — добили би тачан календар плус нико их не би могао оптужити за унијаћење.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
|
|
|
|