Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.16 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 [4] 5  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Укинути једначење ДТ јер није доследно  (Прочитано 66879 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #45 у: 07.46 ч. 06.08.2009. »

Alo, čoveče, razumeš li ti šta su SAMOGLASNICI, šta su SUGLASNICI, a šta su SONANTI?

Pravopis autora Klajna i Ivića ne postoji, ne znam šta si sada izmislio.

U BeoGRad, VišeGRad i VrDNik, razumeš li kada ti se ljudski kaže da su R i N sonanti?

U PodGOrica, KraGUjevac, ŠarGAn, SegeDIn, ŠumaDIja, SkaDAr, SmeDErevo, razumeš li kada ti se ljudski kaže da su O, U, A, I i E samoglasnici?

Ili ne razumeš? Huh

Posle sve ove silne priče, apelujem na moderatore da nešto učine povodom spamovanja foruma besmislenim primerima i bezobraznom izlišnom diskusijom.
« Задњи пут промењено: 08.09 ч. 06.08.2009. од Ђорђе Божовић » Сачувана
Србски
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
---
Име и презиме:

Поруке: 31


« Одговор #46 у: 11.48 ч. 06.08.2009. »

Ја и причам да треба неке сугласничка и друге правописна правила поједноставити! Дао сам примере  , да би на лакши начин схватили да нека правила могу да се поједноставе! На крајукрајева то је стварност,тако се пише, погледај интернет!

————————
Одступоања у вези речи ВашинГтонски, РеДфорд,ХонГКонг,ТБилиси,и сл.,  имаш на страни 94. ,а поднаслов на 93. страници је"Правописни проблеми и недоумице" у књизи "Српски језички приручник(Ивић,Клајн,Пешикан,Брборић), Београдска кљига,Београд,2007.

_______________
Ја нисам стручњак за језике, износим свој став, предлог, мишљење, да се нека правописна и граматичка правила поједноставе, јер ова правила важе од 19, века., јер су ових дана најавили неки стручњаци рад на Новом Правопису, и обећали да ће решити неке недоумице,проблеме!

А ти ако си стручњак ваљда имаш Правописне књиге, па можеш погледати или..

Немој да си тужибаба, ја имам мој став, ти твој, ако си у праву и ако те сви подрже, ти си "победник"! Немој на силу!(вратио си се на латиницу)
Поздрав!
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #47 у: 16.47 ч. 06.08.2009. »

Incredible. Huh
Сачувана
Србски
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
---
Име и презиме:

Поруке: 31


« Одговор #48 у: 22.44 ч. 06.08.2009. »

преДтакмичење ?


———————-
Поједноставити, исправити нека  сугласничка и остала Правописна правила, јер се већина непримењује, сувишно одбацити, одступити где се може(сувишно), ускладити језик са реалним одомаћеним правописом , којим пишу и стручњаци и народ!
То је моја порука!

—————————————-
Пошто је закључана дискусија о речима срБство,срБско,срБскога итд. , желим само да разрешим неке недоумице, наиме неко ме је исправио за СрБске новине, рекавши да је видео у Дигиталној Народној Библиотеци,да пише СрПске новине, па само да исправим да су СрБске новине излазиле до негде око 1865 године(погледајте на сајту ДНБ), тамо се може наћи и "Устав Књажевине Србије", 1869 године, где пише"Књаза Србског, Милана Обреновића..", као и многе друге књиге исл. са истим и сличним речима.
——————————————-


Прво су ми дискусије пребацили у "Антиправила", па сад у "нагађања", напредујем, "хвала"!


Хвала!

<<Mod: Uklonjena lična prozivka>>
« Задњи пут промењено: 08.58 ч. 07.08.2009. од Brunichild » Сачувана
Србски
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
---
Име и презиме:

Поруке: 31


« Одговор #49 у: 22.50 ч. 06.08.2009. »

Извињавам се , само да додам, пошто ми се приписује некакав ултранационализам, политиканство, ипак би требало да се уздржите од таквих неодмерених квалификација!
Залагање за очување нашег језичког наслеђа, речи није ваљда забрањено!
Ако сам некога увредио на националној основи извињавам се!

————————-
Хвала!
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #50 у: 23.00 ч. 06.08.2009. »

Цитат
Поједноставити, исправити нека  сугласничка и остала Правописна правила, јер се већина непримењује, сувишно одбацити, одступити где се може(сувишно), ускладити језик са реалним одомаћеним правописом , којим пишу и стручњаци и народ!
То је моја порука!


Ovo si ponovio vise puta, i mislim da smo svi to primili k znanju. Medjutim, koliko ja vidim, nisi jos uvek dao ni jedno razlozno objasnjenje ZASTO pravila koja sasvim lepo funkcionisu treba "pojednostavljivati", osim nekih tvojih politickih ubedjenja i gomile primera koji nemaju veze sa jednacenjem suglasnika po zvucnosti, samim tim sto mnogi primeri koje dajes i gde naglasavas slovo D nemaju suglasnicke grupe, vec su slovo D i neki samoglasnik. Kao sto smo rekli vec, pravilo A1 ovog foruma jeste da je ovo pre svega lingvisticki forum sto znaci da politika nije dobro dosla, kao i da se ovde prihvataju argumenti zasnovani pre svega na lingvistici, na onome sto pise u merodavnoj lingvistickoj literaturi i na onome sto kazu merodavni lingvisti srpskoga jezika. Na jednom mestu si prozivao prof. Klajna, doveo si u pitanje njegovu strucnost jer je navodno on prof. italijanskog. Da, jeste prof. italijanskog, ali je takodje i clan Komisije za standardizaciju srpskoga jezika i nas priznati lingvista SRPSKOGA jezika, tako da nema potrebe da sumnjas u ono sto on kaze. Molim te najlepse, da ako zelis da nastavis raspravu, da izneses validne argumente za svoju tvrdnju, u protivnom, nastavices da krsis pravila foruma sto ce naravno, imati svoje odredjene posledice. Hvala na razumevanju.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #51 у: 01.04 ч. 07.08.2009. »

преДтакмичење ?

Ogovoreno ti je i na samome početku, i za „predtakmičenje“ i za čitavu ovu pojavu da se D ne jednači ispred T: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=4174.msg42259#msg42259.

Ne mogu ni da iskažem koliko je to suluda ideja pravopis prepustiti pravilima babe Smiljane, da svako piše kako mu je ćef, i onako kako je tog jutra na levu nogu ustao. Jezik ima svoja pravila i začkoljice, i mora ih imati. Pomiri se s time, razumeo ih ti ili ne razumeo. Suludo je davati ustupka nečijoj nepismenosti, neobrazovanosti, neobaveštenosti i primitivnom patriotskom osećanju tako što će se nauka o jeziku vratiti u mračni slavjanoserbski 18. vek. Ako nisi za ovu nauku, šta da ti kažem — sedi pa plači, nemoj tražiti da se ukine i da se izbriše ono što tebi nije jasno i ono što se tebi ne sviđa, to je jednostavno suludo.

<<Mod:Uklonjena lična prozivka>>
« Задњи пут промењено: 09.00 ч. 07.08.2009. од Brunichild » Сачувана
Србски
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
---
Име и презиме:

Поруке: 31


« Одговор #52 у: 11.28 ч. 07.08.2009. »

Ђорђе срам те било за те речи<<Мод:уклоњена лична прозивка>>!"Мрачнни славеносербски 18 . век" ,ада су живели сви наши славни преци и Вук Караџић и остали, срам те било
<<Мод:уклоњена лична прозивка.>>

————————-
(намерно сам помену преДтакмичење, као пример из Правописа!)

——————————-
Завршавам дискусију!


« Задњи пут промењено: 11.50 ч. 07.08.2009. од Brunichild » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #53 у: 11.49 ч. 07.08.2009. »

Мод:Још једном апелујем на учеснике да не користе личне нападе на своје саговорнике. Ово је последње упозорење пред закључавање теме.
Сачувана
Србски
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
---
Име и презиме:

Поруке: 31


« Одговор #54 у: 12.30 ч. 07.08.2009. »

Ја се извињавам , али апелујте и на уздржаност у коришћењу тешких речи друге стране, све нормалне критике прихватам!

——————
Браунчајлд, да не буде да избегавам одговор; уз сво стручно уважавање господина Ивана Клајна(у шта несумњам), моје је питање и констатација у вези Речника, "Да ли има неко  други од стручњака коме је  уска специјалност српски језик,граматика,правопис, па да објави Нови Речник(или већ постоји)!
 У последње време чује се највише Клајна, и причу о његовом Великом Речнику!
 Видим да је Клајну специјалност италијански језик и књижевност, као и да предаје "упоредну граматику романских језика",на Филолошком факултету(у биогрфији на неколико сајтова), моја је знатижеља била да ми неко саопшти име струччњака са уском специјализацијом српског језика,који је објавио или ће објавити Речник, наравно без обзира које то!- значи тражио сам информацију, која никог не вређа!

—-
Толико!
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #55 у: 12.50 ч. 07.08.2009. »

Srbski, Ivan Klajn jeste profesor italijanskog jezika na Filološkom fakultetu, ali je takođe i ugledni srpski lingvista kome je srpski jezik uska specijalnost, koji se takođe bavi proučavanjem srpskog jezika i koji je takođe objavio više relevantnih knjiga u vezi sa pravilima u srpskom jeziku. Kad kažeš "Veliki rečnik" pretpostavljam da misliš na Veliki rečnik stranih reči i izraza koji je Klajn pisao u saradnji sa Milanom Šipkom, još jednim vrsnim i uglednim srpskim lingvistom. Taj rečnik je u odnosu na primer na Vujaklijin rečnik stranih reči i izraza mnogo savremeniji i bolji, sa većim fondom reči stranog porekla koje se danas koriste. Ne vidim čemu sumnja u njegovu stručnost samo zato što je jedno od njegovih mnogobrojih bavljenja jezikom i predavanje italijanskog na FF.

Konkretno, na tvoje pitanje odgovor je: Nije mi poznato da neki drugi srpski lingvista planira da piše (ili je napisao) neki rečnik stranih reči i izraza.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #56 у: 22.29 ч. 07.08.2009. »

Evo, ovako ćemo, imam ideju. Smiley

I ja sam se umorio od ove jalove rasprave, pa evo, iskreno savjetujem g. Srbskome da on sjedne te napiše taj tako nekakav slavan rječnik ili pravopis za koji osjeća da mu fali, i iznese te svoje napredne misli i ideje u stručnu javnost, pa da ga mogu poslije lijepo kritikovati i polemisati, a da znam sa čime crno na bijelo polemišem. Te da ovu našu ugodnu raspravu tamo premjestimo.

A dok g. Srbski ne objavi takvo svoje štivo, s moje strane je ovdje već postalo besmisleno više s njime polemisati i utukovati. Sretno. Wink
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #57 у: 23.07 ч. 07.08.2009. »

Evo, ovako ćemo, imam ideju. Smiley
... s moje strane je ovdje već postalo besmisleno više s njime polemisati i utukovati.

И било је крајње време. Расправа је постала јалова и сама себи циљ.
Сачувана
Милош Бркушанин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: biologist-to-be
Поруке: 93



« Одговор #58 у: 11.00 ч. 08.09.2009. »

3) Jednačenje po zvučnosti ne sprovodi se u pisanju ni u transkripcijama engleskih imena;

А шта са Глазговљанин, од Glasgow?
Сачувана

Нека тајна се плела међу нама, дивна лудост што се зове говор, чинила је чудо.
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #59 у: 11.14 ч. 08.09.2009. »

А шта са Глазговљанин, од Glasgow?

То је одавно ушло у нашу правописну праксу, када је начело асимилације било много чвршће и доследније.
И сам Правопис каже да ту ствар није уједначена па даје примере са једначењем: Солзбери, Глазгов, Виндзор и Питсбург, Хадсон, где нема једначења.
Транскрипциона начела пак Т. Прћића, која данас скоро да важе за норму, наклоњена су овом другом обрасцу.
« Задњи пут промењено: 16.36 ч. 08.09.2009. од J o e » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 [4] 5  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!