Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.39 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: opanjkavati  (Прочитано 14383 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #15 у: 20.05 ч. 20.08.2009. »

хехехе... Ја бих пре рекла да си нетактичан, а не да си оговаруша. Smiley Све се може рећи, само треба одабрати начин на који се нешто каже. Врло често људе више љути начин на који им је нешто речено, него оно што им је речено. То ти је као кад треба да прогуташ неку горку таблету, па је умочиш у мед, е да би ли лакше прошла. Јер, у зависности од оног ко пита, можда је битна информација да је твој пријатељ глуп. Понекад морамо рећи истину колико год нам то било непријатно. И то свакако није оговарање... А ако из чиста мира поченеш неком да причаш како је твој пријатељ глуп како би га понизио,  то ЈЕСТЕ лоша намера и то ЈЕСТЕ оговарање.
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #16 у: 20.57 ч. 20.08.2009. »

pa ja ne vidim veliku razliku. U cemu je razlika izmedju govoriti i nagovoriti nesto ruzno? Stavise, nikad nisam cula za tu upotrebu glagola nagovoriti. Nagovoriti ruzno?Huh

Први пут чујем да се наговорити употребљава у смислу напричати (шта ми наприча за ово кратко време, нпр.) Наговорити би требало да значи навести некога да уради нешто.  Grin
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #17 у: 21.30 ч. 20.08.2009. »

Мени је између тог двога суштина у степену истинитости. Ко опањкава — намерно и с предумишљајем лаже, а ко оговара — говори (ружну) истину или је понешто увеличава (у негативном смислу).
Тако ја видим ствари.

И ја тако видим ту танахну разлику.
Ти са колегиницом можеш оговарати шефа што има аферу са секретарицом (што је истина), а опањкаћете га ако пустите ту буву у народ, а он са њом нема ништа.

Иначе, код Лалевића се наводе још неке речи са сличним значењем: олајавање, отрцавање, опадање. За ову последњу реч каже овако. Опадање је оговарање у већој мери, са више зле воље, злоће и зле намере.

Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #18 у: 21.38 ч. 20.08.2009. »

Први пут чујем да се наговорити употребљава у смислу напричати (шта ми наприча за ово кратко време, нпр.) Наговорити би требало да значи навести некога да уради нешто.  Grin

наговoрити, -оворим сврш.
1. изговорити, напричати. — Наговорио сам му за минут милијун глупости. Лаз. Л. Баруница [је] била изван себе, тако да је наговорила свега и свачега. Франг.
2. навести, удедити, уверити говором. — Капетан . . . наговори жену да . . . прасе . . . никако не прими. Дом. И тим ми наговори јуначко срце. М-И.
3. обратити се коме, почети с ким разговор, ословити кога. — Молим вас гдје станује Владимир Мокровић? — наговори Илија шепавог чичицу. Цес. А.
~ се провести много времена у говорењу, задовољити се говорећи, напричати се. — Сит се наговори велика ћуталица. Сек.

(РМС)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #19 у: 22.08 ч. 20.08.2009. »

Ja Zorane, iskreno mislim da nema tu neke velike razlike. Svejedno je da li ne nesto istina ili nije: sustina je da turas nos u nesto sto se tebe ne tice. Niko nema pravo da diskutuje o necijem privatnom zivotu, ukoliko taj neko direktno ne zatrazi misljenje. Stoga, cak i da jest afera tacna, to diskutovanje je krajnje neukusno i zlobno, sto se ne razlikuje od vase definicije opanjkavanja...
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #20 у: 22.38 ч. 20.08.2009. »

Svejedno je da li ne nesto istina ili nije: sustina je da turas nos u nesto sto se tebe ne tice. Niko nema pravo da diskutuje o necijem privatnom zivotu, ukoliko taj neko direktno ne zatrazi misljenje. Stoga, cak i da jest afera tacna, to diskutovanje je krajnje neukusno i zlobno, sto se ne razlikuje od vase definicije opanjkavanja...

А зашто ова расправа одлази у неком нелингвистичком правцу? Ни Зоран ни ја нисмо рекли да је баш фина ствар оговарати и опањкавати људе, нити се трудимо да изнађемо што више глагола како бисмо могли да именујемо радње којима се неукусно и злобно бавимо у слободно ванфорумско време, већ само покушавамо да ти објаснимо да то нису две једнаке ствари. Да јесу, речник би написао: опањкавати = оговарати, или би после описне дефиниције ставио синонимски део.

Још једном, није ми јасно какве везе има нечији став према оговарању других људи са синонимијом глагола који ту појаву именују. (Ако се не подразумева, нека се зна да и ја мислим да је оговарање нечасна ствар, али не видим везу тог мог мишљења са темом.)
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #21 у: 23.06 ч. 20.08.2009. »

Svejedno je da li ne nesto istina ili nije...
Није свеједно. За једно постоји једна реч, за друго друга, лепо ти је Џо објаснио.
И, као што је нагласио, нисмо залазили у морални аспект појава о којима расправљамо.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #22 у: 23.19 ч. 20.08.2009. »

Како нисмо? Па речено је да је оговарати САМО причати о ономе што је истина иза леђа... Да оговарањем немамо намеру неког да п овредимо, да оговарање настаје из доколице и сл... А све то факат, није истина и то сам и доказала. Понекад је врло битно посматрати и морални аспект, јер речи осим обичног морфолошког значења имају и психолошко, које је у свакодневној комуникацији много битније него пуко мрофолошко значење...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #23 у: 23.27 ч. 20.08.2009. »

Како нисмо? Па речено је да је оговарати САМО причати о ономе што је истина иза леђа... Да оговарањем немамо намеру неког да п овредимо, да оговарање настаје из доколице и сл... А све то факат, није истина и то сам и доказала. Понекад је врло битно посматрати и морални аспект, јер речи осим обичног морфолошког значења имају и психолошко, које је у свакодневној комуникацији много битније него пуко мрофолошко значење...

Саћу да ти објасним. Нисмо говорили о томе да то треба или не треба радити, да није лепо и пристојно, да...
У питању је била чиста математика. Једна реч, оговарање, описује то и то, друга реч, опањкавање, описује нешто друго, врло слично, али не исто.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!