Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.46 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Разни глаголи  (Прочитано 28359 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #15 у: 09.59 ч. 21.09.2009. »

Цитат
Lišće ne šumi voljno, to je nešto što mu se dešava mimo njegove volje...

Izvini, Ena, ali ovo mi nekako nije jasno. Ima toliko radnji koji redimo nesvesno (npr. treptati, disati, i sl.), pa opet to nisu glagoli stanja već zbivanja...
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #16 у: 10.43 ч. 21.09.2009. »

Brunhilda, kapiram te skroz  Smiley, ali gramatika ima neka svoja pravila a ona su ovde, i prema mojoj oceni, najbesmislenija.

Ako se dobro sećam pročitanog (gram. mi sada nije pri ruci) prema onome tamo rečenom čak i živeti nije aktivni glagol jer subjekt/pacijens ne živi voljno, on naime trpi život. Tamo su samo "voljne i pozitivne" radnje ocenjene kao glagoli radnje u pravom smislu. Jeste glupo, ali ... (ja tu ne mogu ništa) ... Zato sam i rekla da je ta razlika između glagola stanja i zbivanja, a sad se evo ispostavilo i glagola radnje blesava (izgleda tako proizvoljno).  Cheesy



Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #17 у: 10.44 ч. 21.09.2009. »

Svašta! Cheesy
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #18 у: 10.48 ч. 14.01.2014. »

U stvari, sad mi je ono za glagol živeti vrlo logično (može se reći i da se trpi život).

To jest ako se gleda strogo i izdvojeno, zaista je pitanje da li je živeti voljna i pozitivna radnja.

Ovde isto zapravo samo kontekst daje odgovor na pitanje kako ćemo odrediti glagolski vid. Postoji npr. ona džepna mudrost: živi svoj život, ne daj da on živi tebe. Eto, u tome je razlika, znači život može, ali ne mora da se živi svesno/aktivno.

Zato mislim da je stvarno teško u nekim slučajevima odrediti glagolski vid, pogotovo kad je dat samo glagol, tj. glagol van rečeničnog konteksta.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #19 у: 16.42 ч. 18.01.2014. »

Цитат
Ovde isto zapravo samo kontekst daje odgovor na pitanje kako ćemo odrediti glagolski vid.

Ovde moram da se ispravim, reč je naime o tome da li ćemo i kako ćemo odrediti da je to glagol radnje ili stanja.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!