Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже
Пол:
Организација:
Име и презиме: Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322
|
|
« Одговор #2 у: 22.45 ч. 22.09.2009. » |
|
Versifikacija i stilske figure. — Rima je abba, stih je dvanaesterac, pesma vrvi personifikacijama, sinestezijom, inverzijom (radi ritma) i drugim veoma dobrim stilskim postupcima.
Šta se kazuje u pesmi? — Pesma ima dve slike: sliku prirode i sliku stanja u duši lirskog subjekta. Prva slika se proteže na tri stofe. One su deskriptivne, slikaju panoramu, opisuju mesto na kome se lirski subjekat nalazi. To je primorski kraj, ostrvo puno čempresa i bora. Sparno je, miriše more. Granitne gore se dižu visoko u nebo, i istom tolikom visinom, zrcale se i duboko u dno mora. Pesnik je tu panoramu proširio na tri strofe, on opisuje mesto nadugačko i naširoko, pokazujući svoj talenat: slan i modar miris trepti, more je proletnje, gore su ljubičaste i granitne, površina mora celiva stene, svod se svetli topal i staklen, prah sunčani trepti nad ispranim peskom...
Međutim, cela ta slika odiše tišinom i skamenjenošću. Ništa se ne miče, ništa se ne čuje; samo miris mora i sunčani prah trepte, i površina šušti. Nema nikoga, samo se jedan srebrni galeb ponekad vidi. Sve kao da je otupelo od vrućine. Naročito dominira tim opisom — miris. I na početku i na kraju toga opisa podnevne mirnoće i tišine pesnik nas namerno podseća na taj miris kojim zrači ova slika.
I „sve je tako tiho“. Ta mirnoća i tišina produžava se i u duši lirskog subjekta; to je druga slika u pesmi. Lirskog subjekta pesnik uvodi na kraju pesme (prvo priroda, pa čovek!), kazujući kako i on oseća isti taj mir i muk. Poslednji stih je namerno isprekidan: „Galeb još svetluca. Mir. Svuda je podne.“ Podne nam donosi taj mir i tišinu; isprekidane, kratke rečenice služe tome da stvore takav utisak usporenosti i mira, u podne. Tada je najveća vrućina, tada se najjače oseća miris od riba i proletnjega mora, i tada je svuda mir.
I najzad, smisao pesme (ali za samostalnu interpretaciju). — Zašto podne donosi mir i prirodi i lirskom subjektu? Podne je „vrhunac dana“. Razmisli kako se to može preneti na čovekov život. Zatim, zašto je pesniku u opisu ove panorame bitan miris? Šta simbolično predstavlja taj miris, slan i modar, koji nas zavodi dok posmatramo ovu sliku? U odnosu na čovekov život, čega je simbol taj zavodljivi miris? A galeb? Šta može da predstavlja srebrni galeb koji se, svetlucajući, povremeno vidi? (Zasigurno postoji i više odgovora na to pitanje, a verujem da nijedan nije nezanimljiv.)
Možeš naći i još neko pitanje; siguran sam da ih ima još.
|