Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.44 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Pomoc oko stilskih figura HITNO  (Прочитано 8029 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
boki
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
home
Име и презиме:
Bozidar Milivojevic
Струка: ucenik
Поруке: 1


« у: 16.37 ч. 18.10.2009. »

Dobar dan svim clanovima ovog foruma,ja sam prva godina gimnazije i treba mi pomoc da napisem tekst gde cu upotrebiti sto vise stilskih figura a posto meni stilske figure idu mnogo,mnogo lose molio bih vas da mi pomognete. Tema je slobodna,jedino sto moram da upotrebim dosta stilskih figura i to ovih:epiteti,personifikacija,alegorija,ironija,sarkazam,apostrofa,aluzija,rektorsko pitanje,oksimoron,eufemizam,perifraza,paradoks,metonimija,sinehdoha,elipsa,asidentpalisident.

Vazno je samo da tekst ima vecinu ovih stilskih figura.



Unapred zahvalan
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #1 у: 20.55 ч. 18.10.2009. »

Ti bi htio da ti netko napiše domaći? Cheesy Tako ovdje ne ide...

Jedna od stilskih figura se zove „retorsko pitanje“, a ne „rektorsko“ — sa tim jednim K viška, zbog te sintagme, prof. dr Branko Kovačević bi se mogao mnogo uvrediti. Smiley

Elem, kaži ako ti god koja stilska figura nije jasna, pa je ne možeš prepoznati, ili ako ti nije najjasnije kako se koja upotrebljava, ili napiši probni tekst pa nam daj da proverimo jesu li sve stilske figure tu i jesu li pravilno upotrebljene, i mnogi odavde će ti sve to zasigurno rado objasniti i jedino tako će ti pomoći. Drukčije ne ide, zar ne? (Ovo poslednje je bilo retorsko pitanje. Wink)
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #2 у: 09.28 ч. 19.10.2009. »

Па немој тако, Ђоле. Cheesy Ево, мени паде на памет један текстић који сам саставио и окачио на врата студењака у своје време (можда није баш за пред учитељицу с њиме Smiley): „Скреће се пажња свој прасади [еуфемизам, персонификација, синегдоха Smiley] која су очигледно до скора ’становала’ [иронија] у обору, и, логично, посвуда унутра вршила нужду [елипса, нпр.], да сада живе у студентском дому, где (претежно) живе људи. Дакле, ако сте тек сад по први пут у животу видели четку за ве-це, она не служи да се њоме брише ду*е, већ нормалним особама служи да њоме обришу шкољку након велике нужде [сарказам]. Раширено је мишљење да су свиње интелигентна бића [алузија] — ако сте у стању да ово прочитате [парадокс, оксиморон], молите се најлепше да горенаречено утувите, и понашате се достојно човеку макар овде међу људима, и не мајмунишете се.“

Ето, колицни састав, а колико стилских фигура: и персонификација, и иронија, и сарказам, и алузија, и еуфемизам, и све то перифразично и алегорично написано и описано. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #3 у: 11.13 ч. 19.10.2009. »

Boki, eto Miroslav ti dade primer jednog takvog teksta. Sad probaj ti, a mi ćemo te ispraviti i objasniti sve što ti nije jasno.

I još jedna sitnica: iza zareza i tačaka ide prostor. Nema potreba štedeti... Wink
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #4 у: 00.18 ч. 20.10.2009. »

Jao! Cheesy Odlično je, sviđa mi se skroz! Grin

Svaka čast, vidi se da imaš književnoga talenta. Wink
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #5 у: 03.57 ч. 20.10.2009. »

Хвала. Smiley
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #6 у: 09.02 ч. 20.10.2009. »

   Miki, tekst je savršen! Imam na umu par mesta na kojima bi trebalo da visi...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #7 у: 14.29 ч. 20.10.2009. »

Слободно га препиши и обеси где нађеш за сходно. Smiley
Сачувана
d@do
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 184


« Одговор #8 у: 14.36 ч. 20.10.2009. »

Слободно га препиши и обеси где нађеш за сходно. Smiley
Uzimajući u obzir na koliko bi mjesta pristajao, potrošiće "malo bogatstvo" za papir i štampanje!!!  Wink
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!