Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.39 ч. 13.05.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 ... 6
  Штампај  
Аутор Тема: Aorist  (Прочитано 28437 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Duja
Гост
« Одговор #15 у: 16.31 ч. 25.10.2009. »

Nego, nazad na temu: ako je Jelena u pravu, i pola teksta je u aoristu a pola u narativnom prezentu, takav stil je u najmanju ruku upitan... A ja bih rekao da je loš. Ne sećam se da sam viđao takvo "mešano meso": obično se u jednom glagolskom vremenu (perfekat je treća opcija) pripoveda od početka do kraja.
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114

« Одговор #16 у: 17.51 ч. 25.10.2009. »

Hm, ako prihvatimo da je skupi prezent, onda je ceo tekst napisan u pripovedačkom prezentu.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Duja
Гост
« Одговор #17 у: 18.03 ч. 25.10.2009. »

To je u redu. Ali, ako sam je ja dobro razumeo, ta rečenica je deo dužeg teksta, koji jeste u aoristu.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #18 у: 00.00 ч. 26.10.2009. »

To nije problem. Na primer:

Dođoše oni pred jednu pećinu, i tu zanoćiše. Ujutru otac skȕpī sinove oko sebe, i pokaže im jedan prut.

Prvo idu aoristi, a zatim prezenti. Čak i da je i skȕpī u aoristu, opet bi moglo; jer nemamo u srpskom „slaganje vremena“, pa bi samo ovaj drugi glagol onda bio upotrebljen u prezentu, ako je pripovedaču baš tako leglo — a zašto da ne? Wink
Сачувана
Prekobrojna
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 202

« Одговор #19 у: 06.21 ч. 26.10.2009. »

U pitanju je moja greška. Čitala sam tekst i akcentovala glagole u aoristu kako bi trebalo. Počeh da čitam tu rečenicu, akcentovah prvi glagol kao aorist, a onda zastadoh, jer mi je bilo logično da i drugi glagol bude u aoristu. Da li je to zbog mog nekog pogrešnog osećaja za jezik, neznanja, ili čega već drugog, ne znam.  Embarrassed
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović

« Одговор #20 у: 07.38 ч. 26.10.2009. »

Pa isti je akcenat i u prezentu i u aoristu: skȕpī i rečeskȕpī i kaže.

Ne, nije to ništa neobično — svakako je većini vas, ako ne i svima ovde, takav način izražavanja sa aoristima i pripovedačkim prezentima prosto stran. Jezik te pripovetke jeste danas prilično arhaičan, a takođe i dijalektalan, da ne kažem ruralan; a današnji urbani i moderni ljudi verovatno nemaju — svakako nemaju — isti takav osećaj za jezik.

Elem, djeco moja i unuci Smiley, tako se nekada moglo reći:

„Ujutru otac pozva (aor.) sinove oko sebe, i pokaže im (prez.) jedan prut, te reče... (aor.)“, na primer.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #21 у: 12.27 ч. 26.10.2009. »

„Ujutru otac pozva (aor.) sinove oko sebe, i pokaže im (prez.) jedan prut, te reče... (aor.)“, na primer.

Па да ти право кажем, у опуштеном разговору, у разговорном стилу, таква реченица ни данас нимало није необична.

Нпр.: Једва устадосмо, а мајка нас већ зове на доручак и даде (даје) нам прженице да једемо.
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #22 у: 13.25 ч. 26.10.2009. »

To nije problem. Na primer:

Dođoše oni pred jednu pećinu, i tu zanoćiše. Ujutru otac skȕpī sinove oko sebe, i pokaže im jedan prut.

Tštznm. Ono prvo još kako-tako, a ovo drugo... baš mi ne zvuči. Slažem se ja s tobom da u srpskom nema "slaganja vremena" u tom smislu, ali stilski...
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #23 у: 13.54 ч. 26.10.2009. »

Цитат
Па да ти право кажем, у опуштеном разговору, у разговорном стилу, таква реченица ни данас нимало није необична.

Нпр.: Једва устадосмо, а мајка нас већ зове на доручак и даде (даје) нам прженице да једемо.

Wink Teško. Nije mi jasno da li ovde misliš na književnost ili na život (dijalozi u knj. delovima su u razgovornom stilu.)

U nekoj književnoj formi može da se pojavi, ali u stvarnom životu - šanse su vrlo male.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Miki
Гост
« Одговор #24 у: 14.30 ч. 26.10.2009. »

На оба. У мом друштву аорист није неуобичајен начин комуникације. Колико сам схватио Џоа, и он је сличног мишљења.
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #25 у: 15.00 ч. 26.10.2009. »

U redu.

Razumem u nečijem društvu kada grupa s naročitom namerom tako govori (zato što im je to simpatično, arhaično, sviđa im se, ili šta već ...).

I mi pričamo crnogorski kad se vratimo s letovanja, dok su utisci sveži, a bogme i posle toga. Ili koristimo iz zezanja kroatizme koji nam se sviđaju. Pa opet ne mogu da kažem da je to (opšte) uobičajeno.
Сачувана

Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović

« Одговор #26 у: 15.03 ч. 26.10.2009. »

Pa zavisi i od toga gde se nalazimo — mislim da sam to pomenuo — jer, aorist je još uvek vrlo živ u jugozapadnijim krajevima našeg jezika; a i od toga u kome se krugu ljudi nalazimo, svakako — možda aorist nije toliko moderan među gradskom omladinom, recimo, jer im zvuči arhaično i ruralno, rekao bih?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #27 у: 15.08 ч. 26.10.2009. »

U redu.

Razumem u nečijem društvu kada grupa s naročitom namerom tako govori (zato što im je to simpatično, arhaično, sviđa im se, ili šta već ...).

I mi pričamo crnogorski kad se vratimo s letovanja, dok su utisci sveži, a bogme i posle toga. Ili koristimo iz zezanja kroatizme koji nam se sviđaju. Pa opet ne mogu da kažem da je to (opšte) uobičajeno.

Ајме мени, не разумемо се, изгледа. У мом друштву говоримо у аористу не зато што мислимо да је то губа, симпатично, архаично итд., већ зато што нам је тако природно, кужиш? Друго је кад се дописујемо или ћаскамо на Месенџеру, Скајпу и сл., па користимо аорист ради уштеде времена.

Па ти откад оде у Београд, заборави како се говори у твојој постојбини! Smiley (Ха, ето! Ово би ми било потпуно неприродно да изречем перфектом!)
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #28 у: 15.41 ч. 26.10.2009. »

Da li to menja stvar ? To što vi tako (prirodno) govorite nema veze sa većim delom Srbije.

I na jugu (Srbije) se aorist upotrebljava mnogo ređe (nego prezent, perfekat, južnjački futur), bilo u gradu ili na selu. Istina, na selu se češće koristi; btw u 1. licu jed. upotrebljava se nepravilno, bez -h, odo, dođo, što je i tebi sigurno poznato  Wink.

Ne kažem da se aorist ne upotrebljava, da se pogrešno ne razumemo, govorim o njegovoj učestalosti.
Сачувана

Miki
Гост
« Одговор #29 у: 15.47 ч. 26.10.2009. »

Мислим да се аорист ипак много више употребљава него што су људи свесни. Што рече Ђорђе, можда им звучи архаино и рурално, али сам мишљења да то гл. време није замрло у толикој мери колико се мисли. Wink
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 ... 6
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!