Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.45 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Штампај  
Аутор Тема: Тастатурни распоред слова  (Прочитано 137173 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #60 у: 17.27 ч. 18.11.2009. »

Aman, Belopoljanski, jeste ta se tastatura koristi u Spaniji, ali NIJE isti raspored kao u Srviji (za Nemacku ne znam). Kako se moze „\|“  nalaziti pored entera kad i sam vidis na sliki da nije tako! Nista ja tu ne kapiram...

Ova tastatura je ista za proizvode SVIH proizvodjaca koji se prodaju u Spaniji. Moj ACER je takav, ali sam sigurna da ACER isti model nema isti raspored ako je ACER iz Srbije ...
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #61 у: 19.05 ч. 18.11.2009. »

Aman, Belopoljanski, jeste ta se tastatura koristi u Spaniji, ali NIJE isti raspored kao u Srviji (za Nemacku ne znam). Kako se moze „\|“  nalaziti pored entera kad i sam vidis na sliki da nije tako! Nista ja tu ne kapiram...

Извињавам се, вероватно подразумевам да је општепознато нешто што није.

Тастатура коју користимо и ти и ја изгледа овако:


http://i49.tinypic.com/24qmss1.jpg

За рачунар је потпуно небитно да ли је тастер који се налази лево од ентера, а директно изнад шифта (обојен жуто) обележен са „Ç“, „Ž“ или „\“. Ако је програм у којем пишеш подешен за српски размештај слова (хвала, Мирославе), на екрану ће бити исписано Ž, без обзира да ли је на тастатури коју користиш одштампано Ç, #, Ű или било шта друго.

Како би се избегло описно одређивање тастера („4. слева у другом реду“, „први лево од ентера, а изнад шифта“), користи се подразумевани распоред, односно оригинални EN(US) распоред, како је означен у виндоузу. Тако, када Часлав каже да се слово „ж“ налази на „\|“ тастеру, он не мисли на тастер на којем је одштампано „\“ на твојој шпанској или мојој српско-латиничној тастатури, већ на тастер означен са „\“ на EN(US) тастатури, то јест на тастатури која је означена овако:


http://www.kaufmann.no/roland/dvorak/images/us2.png

Прича о томе како тај тастер нема на свакој тастатури исту позицију не значи да га на мојој или твојој тастатури треба тражити на тастеру којим се исписује „/“, већ да постоје различити физички модели тастатура на којима је, у зависности од облика и површине тастера „ентер“, тастер „\|“ различито распоређен. Модел тастатуре о којем смо до сада говорили је онакав као са горњих слика, где је тастер за ентер у облику слова Г у огледалу. Једна од другачијих, а поменутих тастатура је и оваква:


http://i49.tinypic.com/20sdu94.png

Жуто је обојен тастер „\|“ на таквој тастатури. Када би у програму који користиш укључила шпански словни размештај, притиском на тај тастер би добила слово „Ç“, односно слово „Ж“ у српском словном размештају.

Надам се да је сада јасније. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #62 у: 19.19 ч. 18.11.2009. »

Цитат
Надам се да је сада јасније.
Jeste. Ne mogu da kontranapadam  Grin jer se ne secam kakav je raspored tastature mog brata, al sam sigurna da mu Ç Ж nije na istom mestu gde i meni. Sad cu da mu pisem i da mu kazem da mi slika svoju tastaturu, pa da vidimo. Najverovatnije ima neki drugi tip tastature, al me sad bas kopka da vidim...
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #63 у: 19.28 ч. 18.11.2009. »

Верујем да је иста као ова.

http://picasaweb.google.com/cyrillicalphabet/aigDnJ#5365803407824518130
« Задњи пут промењено: 07.22 ч. 19.11.2009. од Дарко Бабић » Сачувана

Како треба или никако!
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #64 у: 19.31 ч. 18.11.2009. »

Цитат
Надам се да је сада јасније.
Jeste. Ne mogu da kontranapadam  Grin jer se ne secam kakav je raspored tastature mog brata, al sam sigurna da mu Ç Ж nije na istom mestu gde i meni. Sad cu da mu pisem i da mu kazem da mi slika svoju tastaturu, pa da vidimo. Najverovatnije ima neki drugi tip tastature, al me sad bas kopka da vidim...

Ово је слика моје тастатуре:



На њој је Ž на истом тастеру као и Ç на следећој слици, то јест на тастеру \|:

Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #65 у: 07.46 ч. 19.11.2009. »

Na ovoj tvojoj tasttuti je rastojanje tri tastaturna polja (tastatura, navigacija i numerička tastatura) smanjeno. Za to treba metak u čelo konstruktoru.

Inače. kada smo kod tattura, mi imamo standard, čak je početkom ovog meseca na snagu stupio propis o obaveznom korišćenju standardne tastature, a on propisuje obaveznu ćiriličnu tastaturu. Propis se odnosi na sve uređaje koji imaju tastaturu, uključujući i mobilne. Sam standard nemam jer mora da se kupi od Zavoda za standardizaciju.
Сачувана

Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #66 у: 09.54 ч. 19.11.2009. »

Цитат
Na ovoj tvojoj tasttuti je rastojanje tri tastaturna polja (tastatura, navigacija i numerička tastatura) smanjeno. Za to treba metak u čelo konstruktoru.

Čija? Izvini, ali nije jasno kome se obraćaš...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #67 у: 13.40 ч. 19.11.2009. »

Верујем да је иста као ова.

http://picasaweb.google.com/cyrillicalphabet/aigDnJ#5365803407824518130

Darko, nije kao ta. Ima enter kao slovo L ali u ogledalu. Kako se ovde kace slike?

Eve ga. Moj brat pati od iste boljke — slova su skoro sasvim izbrisana...



E na ovoj tastaturi, Ж se nalazi iznad entera, poslednja tipka u gornjem redu, na kojoj je nacrtana — tacka, ali ona katalonska /·/, na primer u reci Paral·el. To se kod mene nalazi na br. 3 sa shiftom.
« Задњи пут промењено: 13.51 ч. 19.11.2009. од Бруни » Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #68 у: 13.52 ч. 19.11.2009. »

Отини на везу http://www.vokabular.org/forum/index.php?action=post;topic=4492.60;num_replies=67

Кликни на "Додатне опције..." и даље ће ти се само касти.
Сачувана

Како треба или никако!
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #69 у: 13.57 ч. 19.11.2009. »

Отини на везу http://www.vokabular.org/forum/index.php?action=post;topic=4492.60;num_replies=67

Кликни на "Додатне опције..." и даље ће ти се само касти.

El ti mene... Onako? Kad kliknem na ovaj link, otvori mi se prozor za editovanje...  Grin

Ma, vec sam vidla. Zahvaljujuci mojim moderatorskim mocima editovala sam neciji post gde je bila slika da vidim sta je on to tamo piso, iliti da vidim source (iliti sors)....
Elem, eto ti tastature moga brata. Vidis da mu je enter sasvim cudan. A i sam raspored je totalno van pameti...
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #70 у: 14.14 ч. 19.11.2009. »

На овој тастатури је типка "Назад" је мало скраћена у ту се нашло слева места за Ж.
Док је код мене "десни шифт" скраћен у ту се нашло здесна места за Ж.

Цитирано: Пеђа
... Inače. kada smo kod tattura, mi imamo standard, čak je početkom ovog meseca na snagu stupio propis o obaveznom korišćenju standardne tastature, a on propisuje obaveznu ćiriličnu tastaturu. Propis se odnosi na sve uređaje koji imaju tastaturu, uključujući i mobilne. Sam standard nemam jer mora da se kupi od Zavoda za standardizaciju.

Невероватно добре вести за будући технолошки развој Србије!

Ово за мобилне телефоне би словни размештај морао да буде по азбучном реду баш као што је случај код Македонаца, Бугара и Руса. Пример http://lh6.ggpht.com/_p7aNBa1BFa4/SG0r5pZ23qI/AAAAAAAAHuk/aN1HtgK_JwQ/040720082822.jpg
Сачувана

Како треба или никако!
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #71 у: 19.44 ч. 19.11.2009. »

Darko, nije kao ta. Ima enter kao slovo L ali u ogledalu. Kako se ovde kace slike?

Eve ga. Moj brat pati od iste boljke — slova su skoro sasvim izbrisana...

Е, то је трећи тип тастатуре који је помињао Часлав. Smiley

На њој се „\|“ тастер налази изнад ентера, а одмах до тастера за брисање. Због тога је тај тастер и назван „ходајућим“ јер се на три различите тастатуре налази на три различита места и одатле прича како је „Z“ тастер (то јест, онај где је „Z“ на EN(US) распореду) погоднији за локацију слова Ж јер је, између осталог, на сва три модела на истом месту.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #72 у: 19.50 ч. 19.11.2009. »

Na ovoj tvojoj tasttuti je rastojanje tri tastaturna polja (tastatura, navigacija i numerička tastatura) smanjeno. Za to treba metak u čelo konstruktoru.

За нијансу је мање у односу на највећа растојања која сам видео, а можда и угао фотографисања и осветљење чини да изгледа још више, нисам имао проблема са њеном функционалношћу. Чак нисам то ни приметио до овог тренутка.

Inače. kada smo kod tattura, mi imamo standard, čak je početkom ovog meseca na snagu stupio propis o obaveznom korišćenju standardne tastature, a on propisuje obaveznu ćiriličnu tastaturu. Propis se odnosi na sve uređaje koji imaju tastaturu, uključujući i mobilne. Sam standard nemam jer mora da se kupi od Zavoda za standardizaciju.

Ово је лепо чути.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #73 у: 02.39 ч. 21.11.2009. »

Па и није лепо, јер је практично тешко неизводљиво а и непрактично је.
Сачувана

Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #74 у: 10.33 ч. 26.11.2009. »

Шта је неизводљиво? Која је непрактичност у питању и како се она огледа?
Сачувана

Како треба или никако!
Тагови:
Странице: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!