Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.02 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Zašto respekt, a ne poštovanje?  (Прочитано 40575 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« у: 11.40 ч. 06.12.2009. »

Bio je juče na TV-u intervju sa Dejanom Stankovićem. Slavni fudbaler je tri puta upotrebio imenicu respekt, jednom glagol respektovati.

Onda prebacim kanal i ubrzo naletim na sportskog komentatora koji je takođe rekao da je neka ekipa za respekt.

Otkud ovo?, kada imamo imenice poštovanje, uvaženje/avanje i glagole poštovati, uvažiti/avati.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 12.53 ч. 06.12.2009. »

Како зашто? Па, језик нам је „архаичан“ Roll Eyes, како рече један наш лингвиста. Ово је само нормалан процес фенсизације, илити на архаичном српском „пофеншавања“ истог тог архаичног српског... И није само поштовање и уважавање подложно фенсизацији, већ је пожељно што више наших (архаичних, то не морам више ни да помињем) речи избацити одн. сменити било којим другим: небитно јесу ли то француске, као што је стара гарда то радила, или немачке, као нешто мало млађа гарда, или енглеске, као што је то данас помодно, а наравно, свуда увући и покоју грчку и латинску реч, оне су ванвременске. Јер, наш се језик, језик динарских сточара, давно ослободио предрасуда о језичком чистунству, што је напредак сам по себи, јер и сточари умеју да контају иако су сточари. Сточар има реч за оно што је сам издељао са своје две ручице, док су му добри суседи, белосветски самарићани, подарили све остало заједно са називима. Јеси ли знала да је код старих Грка још Архимед баратао речју електрон која значи ’ћилибар’, али и у значењу ’струја’? Јер, ванвременске какве јесу, те грчке (а и латинске, не заборавимо) речи су постојале са тима значењима још много пре него што се уопште и знало шта (ће да) означавају. Не знам зашто се буниш против једног природног процеса који се дешава у језику (сточара)?
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #2 у: 13.57 ч. 06.12.2009. »

Има везе и са жаргоном. Реч има озбиљан призвук и лако се примила. Према родитељима и именима/институцијама од ауторитета гајиш поштовање, а према себи равнима респект.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #3 у: 19.20 ч. 06.12.2009. »

Па, језик нам је „архаичан“ Roll Eyes, како рече један наш лингвиста.

On to nije rekao u tom kontekstu. Wink

Jezik (stočara ili bilo kojih drugih) ne može nikada ostati imun na sve oko sebe. Nijedan jezik nije sâm za sebe samosvojan i autonoman entitet; varamo se kada ga tako posmatramo! Svaki jezik neprestano dolazi u dodir sa svima drugim jezicima oko sebe i s njima interaguje. Za razliku od nekih ljudi, jezici ne mogu biti izolovani i to je njina prednost. Smiley I jezici održavaju povratnu spregu s kulturom — kako svojom, tako preko nje i s drugim kulturama (jer ni kultura ne može biti izolovana za sebe); te i tako interaguju s raznim spoljnim činiocima.

I ne samo reči — jezici pozajmljuju jedni drugima i dele i gramatiku; i fonetske i morfosintaktičke i stilističke osobine. Jezik koji će ostati nedodirljiv ne postoji. I jezik koji će gledati bilo gramatičkim česticama bilo riječima pasoše i pretresati im porijeklo, otkuda su i čije su, prije no što se odluči hoće li ih primiti u sebe ili neće; takođe ne postoji. Jezički čistunci biju bitku s vetrenjačama, iz toga razloga što ju i ne biju na jezičkom polju (jer jezik ne zna za gledanje porekala reči i prebiranje pozajmljenica), nego na vanjezičkom (političkom).

A jezik nema carinu — i što mu čistunci mogu? Smiley Purističkih težnji je bilo odvajkada i u prošlosti kao i danas, i sve su se redom završile porazom. Jer purizam nije uopšte jezičko nego je vrlo političko pitanje, a politike dođu i prođu — dok jezici ostaju.

Jezici, međutim, imaju svoje jezičke mehanizme kojima uređuju i određuju rečima mesta. Tako i "poštovanje" i "respekt", — svakako ih je jezik sâm smestio na mesta koja im je jezičkim mehanizmima odredio — jedno je standardna reč, a drugo je sleng, jedno znači ozbiljno "štovanje" starijih od sebe, a drugo znači kako Belopoljanski reče, priznanje sebi ravnima, i sl. Jezik je vrlo sposoban sâm da uređuje svoju avliju, ne trebaju mu politikanti da raznim svojim politikama (a čistunstvo je jedna od njih) to mesto njega svojim nekim sasvim vanjezičkim sredstvima i merilima čine. Wink

Dakle, stočar je ono što je svojim rukama sklepao, svojim imenom i nazvao, a ono što je od drugoga uzeo, uzeo je zajedno i s drugim imenom, bez razlike — tu razliku koju puristi vide, stočar ne vidi i ne zanima ga: on koristi obe reči bez obzira na to odakle su došle; i u tome je kvaka s purizmom — jer, zato tu razliku ni jezik ne vidi, već je vidi samo kakva politika, koja bi jezik da zauzda u svoje ulare, a to ne može, ne može... Tongue
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #4 у: 19.21 ч. 06.12.2009. »

Има везе и са жаргоном. Реч има озбиљан призвук и лако се примила. Према родитељима и именима/институцијама од ауторитета гајиш поштовање, а према себи равнима респект.
Svasta. Slazem se sa Mikijem po ovom pitanju. Ima ozbiljan prizvuk jer je rec stranog porekla a pokondirene tikve prihvataju sve sto dolazi s polja bez ikakvog kriterijuma. Isto kao plezir, stejdz, fensi, i ostale umobolije koje koriste oni koji vole sebe da zovu "urbanima". Bljak.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #5 у: 19.22 ч. 06.12.2009. »

Djordje, ne radi se ovde o purizmu, nego o Fema-fenomenu.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #6 у: 19.35 ч. 06.12.2009. »

Хехе, само сам чекао Ђорђа! Још мало па ћу моћи да реконструишем у потпуности твоје одговоре на ова моја писанија. Cheesy Не мислиш ваљда да сам оно све написао у збиљи? Управо сам мислио оно што је рекла Бруни, само сам ја то уобличио тако да звучи фенси. „Фенси“?!? Ууупс... ! Екскузе моа! Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #7 у: 19.43 ч. 06.12.2009. »

Ja se sad nešto kao kroz maglu sećam da je moja baka (inače Sarajka, doduše drugu polovinu života provela u Srbiji), vrlo često koristila reč rešpekt. Ne respekt, nego rešpekt. Ja ne znam odakle joj to niti da li se u Sarajevu inače koristi ta reč ili se koristila, pretpostavljam da dolazi od nemačkog, ali nisam sigurna...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #8 у: 21.38 ч. 06.12.2009. »

"Rešpekt" jest naš stari povincijalizam.

Jedna stvar koju nikako ne volim jeste jezički purizam. To je jedna od najnižih zloupotreba jezika u političke svrhe.

Tačno je da pomodari obično misle kako je neki novi anglicizam moderniji od starije naše reči (pa tako stalno slušamo o "edukaciji" umesto o "obrazovanju", o "stejdžu" mesto o "bini", pa i o "urbanim devojkama", recimo, dok su se ranije pesme pevale "gradskim curama", jelda? Smiley). Pre neki dan sam sa jednoga plakata pažljivo prepisao: "Projekat finansira EU, realizuje Evropska agencija za rekonstrukciju, a sprovodi Konzorcijum Centar za razvoj neprofitnog sektora i Fond centar za demokratiju, u okviru programa Fond za podršku civilnom društvu u Srbiji". Cheesy

Međutim, kada je protivteža tome jezičkom pomodarstvu — jezički purizam, pa onda je i ta protivteža jednako promašena. Treba pokazati kako se može govoriti i bez pomodarskih anglicizama, ali ne tako što se insistira na domaćim i arhaičnim rečima koje smo mi dinarski stočari sa svoje dvije ruke sklepali, i ti anglicizmi kritikuju samo zato što su anglicizmi. To je jednako promašeno, jer tačno je i to da i domaća reč zaista može postati arhaična, pa da je zameni neka strana reč — to što je domaća, ne daje joj nikakvu ekskluzivu; a kao i to da i neke od novih pozajmljenica zaista mogu doprineti jeziku, i da su valjano pozajmljene. Sa tim se jezički čistunci moraju pomiriti, jer upravo ti uvek živi jezički procesi njihove težnje vazda demantuju.
« Задњи пут промењено: 21.42 ч. 06.12.2009. од Ђорђе Божовић » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #9 у: 21.48 ч. 06.12.2009. »

Djole, ili si promasio temu, ili zaista mislis da je respekt ok rec, tj. da nije nepotreban anglicizam?

Ja zaista mislim da se ovde ne radi ni o kakvom jezickom purizmu, vec jednostavno o pomodarstvu. Rec postovanje niti je zastarela, niti arhaicna, niti skoro van upotrebe pa da imamo potrebe menjati je anglicizmom, koji, pored ostalog, ni svi Srbi nece bas razumeti...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #10 у: 22.03 ч. 06.12.2009. »

Ne kažem da treba da menjamo reč, o "poštovanju" i "respektu" sam rekao toliko da je prvo standardna reč, a drugo sleng, i da u slengu ima i unešto drukčije značenje, i mislim da je to dovoljno. Sleng kao sleng, ima svoju leksiku i svoju naročitu upotrebu. U slengu, to jeste, kao i svaka druga, sasvim OK reč, bez obzira na to odakle je došla.

Purizam i antipurizam je sasvim druga tema, koja se nadovezuje na Miroslavljevu poruku, onu koju nije napisao u zbilji, ali koja ipak u svojoj ironiji sadrži i zrnce skepse prema rečima stranog porekla:

Јер, наш се језик, језик динарских сточара, давно ослободио предрасуда о језичком чистунству, што је напредак сам по себи, јер и сточари умеју да контају иако су сточари. Сточар има реч за оно што је сам издељао са своје две ручице, док су му добри суседи, белосветски самарићани, подарили све остало заједно са називима.

I na to sam se, dakle, nadovezao pričom o purizmu.

Inače, mislim, Miki, da bi geslo antipurizma sasvim lasno moglo biti: "Jer i stočari umeju da kontaju iako su stočari." Cheesy Sviđa mi se ta parola. Smiley
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #11 у: 22.13 ч. 06.12.2009. »

Svasta. Slazem se sa Mikijem po ovom pitanju. Ima ozbiljan prizvuk jer je rec stranog porekla a pokondirene tikve prihvataju sve sto dolazi s polja bez ikakvog kriterijuma. Isto kao plezir, stejdz, fensi, i ostale umobolije koje koriste oni koji vole sebe da zovu "urbanima". Bljak.

Зашто свашта?  Huh У неформалном говору они који често користе реч „респект“, не замењују њоме реч поштовање у сваком контексту, него је најчешће користе баш онако како сам описао.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #12 у: 22.41 ч. 06.12.2009. »

Svasta. Slazem se sa Mikijem po ovom pitanju. Ima ozbiljan prizvuk jer je rec stranog porekla a pokondirene tikve prihvataju sve sto dolazi s polja bez ikakvog kriterijuma. Isto kao plezir, stejdz, fensi, i ostale umobolije koje koriste oni koji vole sebe da zovu "urbanima". Bljak.

Зашто свашта?  Huh У неформалном говору они који често користе реч „респект“, не замењују њоме реч поштовање у сваком контексту, него је најчешће користе баш онако како сам описао.
Daj mi, molim te, primer, jer ja nikako ne mogu da zamislim da respekt ima drugacije znacenje od postovanje.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #13 у: 23.24 ч. 06.12.2009. »

Inače, mislim, Miki, da bi geslo antipurizma sasvim lasno moglo biti: "Jer i stočari umeju da kontaju iako su stočari." Cheesy Sviđa mi se ta parola. Smiley

Па ја се и нисам пријавио на форум да причам нешто паметно, мислим, омакне ми се понекад, него ето да засмејавам мало! Сувише сам велики обожавалац ироније (и посебице сарказма) да бих се уздржао од таквих коментара... Cheesy

Svasta. Slazem se sa Mikijem po ovom pitanju. Ima ozbiljan prizvuk jer je rec stranog porekla a pokondirene tikve prihvataju sve sto dolazi s polja bez ikakvog kriterijuma. Isto kao plezir, stejdz, fensi, i ostale umobolije koje koriste oni koji vole sebe da zovu "urbanima". Bljak.

Зашто свашта?  Huh У неформалном говору они који често користе реч „респект“, не замењују њоме реч поштовање у сваком контексту, него је најчешће користе баш онако како сам описао.

Daj mi, molim te, primer, jer ja nikako ne mogu da zamislim da respekt ima drugacije znacenje od postovanje.

Ево. Grin
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #14 у: 12.56 ч. 07.12.2009. »

Има везе и са жаргоном. Реч има озбиљан призвук и лако се примила. Према родитељима и именима/институцијама од ауторитета гајиш поштовање, а према себи равнима респект.

I ja moram da priupitam odakle ti ovo. Wink

Jedno od mogućih objašnjenja je da se reč respekt kod D. Stankovića verovatno "primila" (i potisnula poštovanje) zato što već dugo živi u inostranstvu i kreće se u internacionalnoj sredini. Za komentatora nemam takvo objašnjenje ... Očito je u modi Smiley.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!