Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
12.41 ч. 27.09.2020. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Zašto respekt, a ne poštovanje?  (Прочитано 34248 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #30 у: 22.53 ч. 07.12.2009. »

Ja bih svom prijatelju rekla: Svaka cast i sigurna sam da bih uspela da izrazim istu emociju, ali cistim srpskim jezikom.
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #31 у: 08.59 ч. 08.12.2009. »

ali cistim srpskim jezikom.

Očekujem Đorđev atomski napad na ovu izjavu... Smiley
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #32 у: 09.23 ч. 08.12.2009. »

Ne, nisam ništa slično planirao. Smiley Pročitao sam još sinoć Bruninu poruku, i imao i tada odgovor, ali me je mrzelo da ga kuckam.

To što je Bruni napisala, i što je upotrebila tu frazu, nema nikakve veze sa purizmom i čistunstvom — to "čistim srpskim jezikom" je samo običan izraz koji svakako postoji u našem jeziku, a kojim je Bruni htela reći nešto drugo: da se može umesto "respekt" kazati, s istim značenjem i sa istom emocijom, i "svaka čast", te da nema potrebe za "respektiranjem".

Međutim, moj odgovor na to jeste — kada bismo u jeziku uvek imali samo po jednu mogućnost da kažemo nešto, a sve razne varijacije i varijante izbacili kao zbog toga suvišne, ne bi bilo ni sinonima, ne bi bilo ni poezije, ne bi bilo ni stilskih sredstava, ni raznih jezičkih varijeteta i registara; prosto nije nimalo neobično da u jeziku postoje razne mogućnosti da se nešto kaže, iako sve to možemo sigurno i uprostiti i upotrebljavati samo po jedan izraz koji je sâm sobom dovoljan i mirna Bosna, ali onda ne bismo imali raznih izražajnih sredstava koja su svakome jeziku svojstvena.

"Svaka čast" i "respekt" zaista znače isto i prenose istu emociju, kako je Bruni primetila, ali jedno je običan, standardan izraz, a drugo je sleng i, što je svojstveno slengu kao jednom od raznih registara i podregistara jezika, tu "respekt" ima svoje posebno mesto u jeziku, svoju ulogu i svoju svrhu. Zato su nam, svejedno, potrebne sve izražajne mogućnosti koje jezik, kakono to vole da kažu, "bogate", i zato one stalno i stalno u jeziku i nastaju, evoluiraju, prožimaju se, iteraguju i slično. Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #33 у: 09.44 ч. 08.12.2009. »

Nešto razmisljam (a to je opasno Grin)... OK, to je sleng. Medjutim, postavlja se sledeće pitanje: ko takvim slengom govori? Jer jedan jezik moze imati vise slengova, da tako kazem. Na primer, u spanskom, kalo je sleng kojim govore Romi, lunfardo je sleng koji se koristi u Argentini, i nastao je medju zatvorenicima, lopovima i ubicama, medju najnižim društvenim slojevima. Kokni je isto slang radničkog dela Londona, rečnik ljudi tipa Rodnija i Dela. Zapravo, nisam sigurna da postoji slang koji koriste viši, ili obrazovani društveni slojevi. Sledeća karakteristika svih tih slengova jeste da ih običan govornik tog jezika apsolutno ne razume (pa zato su i nastali, da bi sumnjivci mogli razgovarati a da ih drugi ne razumeju). Pitanje koje se nameće jeste: koji sloj ljudi govori tim slengom u Beogradu, u Srbiji? Neće biti valjda da smo jedina zemlja gde je sleng dobro došao i dobro je viđen među višim i obrazovanijim slojevima društva? Kao neko... Pomodarstvo?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović

« Одговор #34 у: 10.17 ч. 08.12.2009. »

Medjutim, postavlja se sledeće pitanje: ko takvim slengom govori? Jer jedan jezik moze imati vise slengova, da tako kazem.

Naravno. Ovim govore mladi (i mladi duhom Cheesy).

Zapravo, nisam sigurna da postoji slang koji koriste viši, ili obrazovani društveni slojevi.

O, postoji i te kako. Smiley Ima raznih vrsta nestandardnih govora, to je tačno — obično ih ovako terminološki razlikujemo: žargoni su sociolekti nekih struka (recimo, medicinski žargon, zidarski žargon, lingvistički žargon, automehaničarski žargon itd.; eto, njima govore i viši i obrazovani slojevi) — oni se odlikuju najprije posebnim vokabularom koji cirkuliše između ljudi te struke, a koji ne koriste ljudi van tih struka; zatim sleng je ono što mi inače u razgovoru zovemo "žargonom", dakle govor mladih, tinejdžera i slično — i on se odlikuje upravo svojim pomodarstvom ili modernošću: omladina govori onako kako je za nju moderno, i taj sleng se menja iz generacije u generaciju (naši roditelji su imali svoj sleng, koji je zastario kako smo mi počeli stvarati naš sleng i kome smo se mi, naravno, podsmijevali — recimo, njihovim "cajkanima", a za nas su to bili, recimo, "pajkani", a koji je, i naš sleng, opet zastario kako stasava nova generacija koja ima svoju modu i svoj sleng, i smije se našim "pajkanima" jer oni govore, šta ja znam, "murija", i slično Smiley); i konačno, argo jeste govor kriminalaca, sumnjivaca i sličnih ljudi — i on se pre svega odlikuje šiframa i stvara se tako da bude razumljiv samo uskom krugu ljudi koji pripadaju toj grupi.

Razumljivost samo u jednoj grupi jeste odlika svih tih vrsta žargona, slengova i argoa, ali je samo za argo kriminalaca ona u prvom planu i za argo je najkarakterističnija odlika. Mi ne razumemo žargone i slengove grupa kojima ne pripadamo, ali ne zato što oni to od nas smišljeno namerno kriju, nego zato što prosto "nismo iz te priče" (znam i ja poneki žargonizam Wink), ne provodimo vreme u tim grupama i ne govorimo tim sociolektima. Ali samo argo se namerno i smišljeno krije i šifruje — dakako, iz razumljivih razloga. Cheesy

I naravno, postoji još mali milion drugih sociolekata — svaka društvena grupa i grupica, pa i svaki spoj dvaju ili više ljudi, imaju i svoj poseban varijetet jezika kojim unutar te grupe, ili kojim baš to dvoje ili više ljudi, međusobno opšte.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #35 у: 10.28 ч. 08.12.2009. »

Nisam mislila na stručne žargone... Ja to nekako posebno odvajam. Mislila sam na jezik koji koriste određene grupe ljudi bez obzira na njiovu profesiju (osim one kriminalne, of kors Wink)...

Zanimljivo je kako je sve to imenovano u srpskom. Argo,  kako si ti rekao, bio bi samo rečnik kriminalaca, dok u španskom argot (da, oni čitaju i to t na kraju Wink), jeste u stvari ono što mi nazivamo sleng, dok je za njih sleng vezan isključivo za engleski jezik. Jedino gde smo manje više isti je žargon — jezik struka — oni kažu hjerga.

Međutim, primećujem da srpska mladež kao uzor za svoj sleng, koristi sleng američkih crnaca, sleng crne muzike, koja neretko propagira seksizam i nasilje, i čiji su mnogi pevači u stvari, pre nego što su postali poznati, bili sitniji ili krupniji kriminalci, članovi bandi koje vršljaju po opskurnim delovima Njujorka i sl. Opet  postavljam pitanje: zar omladina nije našla ništa pametnije na šta da se ugleda? To kažem  jer i ovde postoji omladinski žargon, ali se i te  kako se razlikuje žargon onih koji su eto, samo mladi i ludi, i onih koji su pored toga i prestupnici. Štaviše, razlikuju se i po odeći koju nose, ne samo po žargonu koji koriste. Ovi drugi, isto kao i srpska mladež, za uzor uzimaju američke crnce i hip-hop i drugu crnačku muziku.
« Задњи пут промењено: 10.32 ч. 08.12.2009. од Бруни » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović

« Одговор #36 у: 10.52 ч. 08.12.2009. »

Pa obično je muzika koju slušaju jako svezana sa slengom mladih. A opet, obično je i sa muzikom jako svezan društveni bunt, prestupništvo, delinkvencija... I obratno. Pa ne kaže se džabe to "mladi i ludi". Smiley

Ja ne poznam hiphop muziku, ali siguran sam da se i ti sjećaš kakvi su bili, recimo, Dugmići, kako su se ponašali i kakav lifestyle su propagirali. I to je za sedamdesete podosta odskakalo od svega normalnog. Kao što su i Bitlsi strahovito odstupali od normi u šezdesetima i čitav ondašnji svijet se na njih zgražavao. Smiley

Doduše, oni nisu propagirali seksizam i nasilje... Ja ne znam kakva je crnačka hiphop muzika, ali ako je takva, pa onda stvarno ne miriši po dobru.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #37 у: 10.56 ч. 08.12.2009. »

Bitlsi i Dugmici su bili buntovnici. Ovi hip hopovci su kriminalci u pravom smislu reci.

A ako si ikada video spotove gde se pojavljuju crnci sa kacketima i majcama do kolena i kajlama oko vrata okruzeni super zgodnim devojkama koje samo sto u ekran ne nasade svoje zenske atribute, i nazivajuci zene kojekakvim imenima, e to ti je hip hop. A video si sigurno na stotine, jer je Pink  pre jedno desetak godina vrteo ili te, ili domace koji su ih imitirali (imam više njih na pameti, ali da me ubiješ ne mogu im se setiti imena, davno to beše)...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović

« Одговор #38 у: 11.04 ч. 08.12.2009. »

Ma da, znam kako izgledaju sa tim kačketima i kajlama i nekim trenerkama pet brojeva većim, ali nisam nikad gledao spotove niti slušao njihovu muziku. Mislim, jesam čuo neke melodije sigurno, znam kakav je zvuk, ali to meni na jedno uvo, a na drugo... Wink Prosto me ne zanima niti me se dotiče. Smiley

Tako da nemam pojma o čemu zapravo pevaju. Ja inače retko gledam teve, a još ređe (čitaj: nikad Cheesy) gledam Pink. Ì nēmām Pink u svom paketu kanala.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #39 у: 11.09 ч. 08.12.2009. »

Pabilo ih je i na MTV. Doduse, ja govorim o periodu od pre deset godina. Sad sad totalno aut Wink...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #40 у: 11.41 ч. 09.12.2009. »

>>mod:Veseli razgovor o TV pretplati premešten ovde.
http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=4688<<
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!