Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.39 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Ulični žargon  (Прочитано 48989 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Miki
Гост
« Одговор #15 у: 21.53 ч. 03.01.2010. »

Јао, заборавих на „пицопарк“, „пицин парк“ те „пица(-)парк“, зависи како је ко говорио! Cheesy Заиста, штајга може значити и то. Smiley

Него, Чивијаш приупита и за „гистро“. Ево шта то све (гистро) значи. Smiley
Сачувана
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« Одговор #16 у: 00.57 ч. 07.01.2010. »

Сјајан ти је овај линк Мирославе, има врло духовитих дефиниција, цитирам :

Čitulja

Пензионерски фејсбук.Ту ће свако да отвори налог, кад тад.


Него, нисам сигуран да смо се разумели, нисам питао за значење већ за порекло тих речи из уличног жаргона . Ко их склапа и по којој логици ? Имам утисак да нове речи данас могу да буду само странцизми или речи из уличног жаргона . Књижевне речи су одавно дефинисане и не верујем да ће бити нових. Свим тим новим речима би по некој логици требали олако да уђемо у траг с'обзиром да су још "тазе" . Да ли сам у праву ?


« Задњи пут промењено: 01.44 ч. 07.01.2010. од chiviash » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #17 у: 01.04 ч. 07.01.2010. »

Цитат
Ко их склапа и по којој логици ?
Mislim da je na ovo pitanje vrlo teško naći odgovor, jer sklapa ih svako — narod, uglavnom mladež, jer žargonom se koriste uglavnom mlađi ljudi, međutim, ima više tipova žargona, pa samim tim i više tipova ljudi koji ga stvaraju, tj. više društvenih grupa. Tako imamo omladinski žargon, a imamo i npr. robijaški žargon, žargon kriminalaca itd. Takođe ima i geografski određenih žargona: beogradski žargon je svima dobro poznat, ali npr. ovde smo na forumu imali više puta da vidimo i primere nekih drugih žargona — kako ono beše lep na užičkom? Ne mogu da se setim, a mrzi me da tražim, sećam se da je neka reč koja nema veze sa lepotom.

Koja je logika? Hm, ne postoji neka univerzalna logika. Jednostavno neko nešto izmisli, bude duhovit ili slično, drugima se svidi pa prihvate...
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #18 у: 01.12 ч. 07.01.2010. »

... а ту негде су и разни уско стручни жаргони (по потреби ми исправити ускостручност - опет сам саму себе збунила).

жаргон, -она, м, мн. жаргони, ген. мн. жаргона (фр. jargon) а. говор неке социјалне или професионалне групе са специфичним речима и изразима, непознатим изван тог круга. б. шатровачки говор, арго, сленг.
« Задњи пут промењено: 01.17 ч. 07.01.2010. од Соња » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #19 у: 01.16 ч. 07.01.2010. »

... а ту негде су и разни уско стручни жаргони (по потреби ми исправити ускостручност - опет сам саму себе збунила).
Tačno tako, mada nisam htela da pominjem i stručne žargone, jer mi se sve nekako čini da chiviash njih nije imao na umu kad je postavio svoje pitanje, već samo ove, ulične...
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #20 у: 01.18 ч. 07.01.2010. »

У реду, јасно, али како настаје улични, тако у уском кругу људи концентрисаних на нешто друго настаје неки други жаргон (преписах деф.).

Врло ми је жао што не поседујем Андрићев Речник жаргона...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #21 у: 01.19 ч. 07.01.2010. »

У реду, јасно, али како настаје улични, тако у уском кругу људи концентрисаних на нешто друго настаје неки други жаргон (преписах деф.).
Svakako. Wink
Сачувана
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« Одговор #22 у: 01.32 ч. 07.01.2010. »


Tačno tako, mada nisam htela da pominjem i stručne žargone, jer mi se sve nekako čini da chiviash njih nije imao na umu kad je postavio svoje pitanje, već samo ove, ulične...



Тако је.
Овим "уско стручним " заргонима није проблем ући у траг јер се углавном ради о стручним областима ..
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #23 у: 01.35 ч. 07.01.2010. »

... а ту негде су и разни уско стручни жаргони (по потреби ми исправити ускостручност - опет сам саму себе збунила).
Tačno tako, mada nisam htela da pominjem i stručne žargone, jer mi se sve nekako čini da chiviash njih nije imao na umu kad je postavio svoje pitanje, već samo ove, ulične...
... а ту негде су и разни уско стручни жаргони (по потреби ми исправити ускостручност - опет сам саму себе збунила).
Tačno tako, mada nisam htela da pominjem i stručne žargone, jer mi se sve nekako čini da chiviash njih nije imao na umu kad je postavio svoje pitanje, već samo ove, ulične...

Тако је.
Овим "уско стручним " заргонима није проблем ући у траг јер се углавном ради о стручним областима ..

Пази, и нпр. гајење оваца је (струка, такође) нешто чему терминологију ја, рецимо, не бих разумела. Тако ти и живот на улици (ни то не може свако).

Цитат
Ко их склапа и по којој логици ?
...
Koja je logika? Hm, ne postoji neka univerzalna logika. Jednostavno neko nešto izmisli, bude duhovit ili slično, drugima se svidi pa prihvate...

Неко лупи нешто, то се свиди уском кругу људи, после се прошири круг људи којима се свидело, и тако...
Сачувана
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« Одговор #24 у: 01.54 ч. 07.01.2010. »


Него, нисам сигуран да смо се разумели, нисам питао за значење већ за порекло тих речи из уличног жаргона . Ко их склапа и по којој логици ?

Неко лупи нешто, то се свиди уском кругу људи, после се прошири круг људи којима се свидело, и тако...

Ја се извињавам на овако наивно постављеном питању, у праву си Сошке , тако би требало да буде ...
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #25 у: 01.59 ч. 07.01.2010. »

Ц. Бруни је прва казала!
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #26 у: 10.22 ч. 07.01.2010. »

Гистро мени личи на шатровачко строги, нпр., а значење накалеми у жаргону како коме воља, нема ту правила. Smiley
Сачувана
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« Одговор #27 у: 20.51 ч. 07.01.2010. »

Гистро мени личи на шатровачко строги, нпр., а значење накалеми у жаргону како коме воља, нема ту правила. Smiley
Нараво да сам одмах уочио то "строги" али никако нисам успео да нађем паралелу између строгости и контекста у којој је реч употребљена
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #28 у: 21.12 ч. 07.01.2010. »

Ово за гистро ме подсећа на тражење превода латиноамеричког orale – у различитом контексту, различито значење.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #29 у: 21.13 ч. 07.01.2010. »

Misliš, latinoameričkog španskog? Tongue
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!