Дарко Новаковић
уредник форума
староседелац
   
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме: Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049
|
 |
« Одговор #6 у: 18.25 ч. 10.12.2006. » |
|
Много шта човек може да научи трагајући за значењем речи. Ево шта кажу поједини речници о значењу ових речи:
сукоб 1. опречност, противуречност, размимоилажење супротних гледишта, надлежности, интереса, спор; препирка, свађа. 2. непријатељски, оружани судар, бој, битка, рат. 3. сусрет, састанак (ово значење ми је најзанимљивије).
напад 1. а. радња, акт, чин којим се неко угрожава, доводи у опасност, насртај на некога; уопште поступак којим се некоме или нечему наноси штета, увреда и сл., атак. б. војн. организована акција, удар на непријатељски положај, на непријатељску војску. в. спорт. предузета акција, потез и сл. коме је циљ да се противник доведе у слабији положај односно да се побени, надигра. 2. мед. изненадни наступ, појава бола или узбуђења јаког интензитета 3. спорт. део екипе који по правилу изводи акције према противничком голу, кошу и сл., навални ред играча, навала.
надметати се 1. такмичити се, натецати се. 2. учествовати на лицитацији нудећи, дајући више. 3. стављати, истицати себе изнад других.
Мислим да су значења ових речи прилично испреплетана. Ако узмемо сукоб као неку генералну категирију (значење 1. и 2.), онда се може рећи да у сукобу може да буде и напада и надметања. Надметање је највише неутрално и има најпозитивнији карактер (најчешће, мада и у рату, као најрадиканијем виду сукоба, долази до надметања и одмеравања снага којима није циљ само победа у некој битки или рату у целини, већ престиж и респект супротстављене стране и осталих који су само пуки посматрачи а не и судеоници сукоба).
|