Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.01 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Гласање
Питање: Да ли подржавате идеје Љ. Т. Грујића?
Да - 2 (25%)
Да, уз извесне корекције - 0 (0%)
Не - 2 (25%)
Борим се против његових идеја - 4 (50%)
Немам став - 0 (0%)
Укупно гласова: 7

Странице: 1 2 [3] 4 5 ... 15
  Штампај  
Аутор Тема: Све језичке иницијативе Љубомира ГРУЈИЋА  (Прочитано 124106 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #30 у: 19.09 ч. 03.03.2010. »

Цитат
BTW, ne vidim zašto bismo mi pisali naša imena po engleskom u NAŠIM pasošima, kad ih Englezi ne pišu po našem (niti bilo kom drugom jeziku) u svojima, niti to radi bilo koja nacija koja inače ima latinično pismo, bez obzira na postojanje nekih karakterističnih slova kojih ima samo u tom jeziku. Ja ne videh još da Francuz koji se zove Françoise u pasošu ima i Francis, a pogotovu ne Fransoa. Niti videh da neki Španac Iñaki u svom pasošu izgubi to Ñ. Pa kad Francuzi i Španci koriste svoje Ç i svoje Ñ i boli ih uvo kako će ko da pročita, onda ne vidim zašto bi se Srbi odrekli svojih kukica i kvakica u svojim pasošima.

A kad ti dokument izdaje neko u inostranstvu, niko ti neće praviti problem ako se te crtice uklone i tvoje ime nije identično onom u pasošu. Pa ceo svet zna da ako je dokument izdat u npr. Engleskoj, mala je verovatnoća da ti ime bude napisano baš onako kako treba kao što ti stoji u lk tvoje zemlje.

Пасош је на енглеском језику и добро је да буде попуњен по енглеским правилима. Твоје чуђење је у рангу аналогије: "Не знам зашто би пасоше штампали на енглеском језику када ни Енглези немају штампане пасоше на српском језику".

Ја не припадам нацији која има ћириличко писмо!

Французи имају пасош на француском језику и нормално  је да га попуне подацима на француском.

Шпански пасош је штампан и са шпанским писмом па је ред да се са тим истим писмом  и попуни.

O čemu ti to? Pa i srpski jezik ima svoje pismo, ćirilično, a ima bogami i latinično. Rusi nemaju svoje latinično pismo, pa u nedostatku istog, koriste englesko. Zašto bismo mi koristili englesko kad imamo naše, srpsko latinično pismo?

To što ti i g. Grujić ne priznajete to latinično pismo kao jedno od dva ravnopravna pisma srpskog jezika to je isključivo vaš problem. Ne države Srbije.
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #31 у: 19.16 ч. 03.03.2010. »

Ти што нису изашли на гласање или нису имали право гласа или нису имали дефинисан став. Више од пола, тачније 53,04% држављана Србије са правом гласа је подржало Устав у целини.
Aha... Nešto sam sklonija da verujem Belopoljanskom... Njegova priča izgleda dosta realnije...

Jest vala. To nas je nekad s Crnogorcima bilo osam miliona... Bez obzira, brojka onih koji su glasali za nije toliko impresivna da bi je nekom nabijao na nos kao apsolutnu većinu.

Већина јесте била апслутна. Колико је „намакнута“ нерегуларностима, то ће се тек у будућности причати. Бесмислено је једино наглашавати неку посебну свест и знање о тексту устава просечног гласача који је под медијским притиском изашао и гласао „за“, као да се налазимо у телевизијском дуелу, па да је потребно подилазити бирачима.

Пошто смо на Сваштари... Гласало се два дана. Након првог дана је излазност била толико мала да су реалне прогнозе биле да до истека времена гласања неће изаћи ни 50%, па су кренуле емотивне уцене преко свих канала како ћемо изгубити Косово ако се устав не изгласа, како нећемо ући у ЕУ, лансиране су чак и измишљене приче како албанска влада на Косову организује централно славље у Приштини у случају да референдум не успе (већ у понедељак је демантовано као лаж), чак су и лидери свих странака успели да намоле и болесног патријарха који никад у животу није изашао на гласање, да гласа за устав. А у вечерњим сатима се гласало и без докумената, чак и у туђе име.

Сад ће неко рећи, ако је било неправилно, иди па пријави неправилност или ћути. А у питању је јавна тајна коју свако ко је био на биралиштима или има пријатеље међу контролорима зна. На ју-тјубу је био и снимак мобилним телефоном жене која гласа без личних докумената. Слична ситуација као и са Милошевићем и СПС-ом када су им пре 1998. године победу доносиле стотине хиљада гласова из чистих албанских средина са КиМ, што такође нико није могао да докаже, јер се у та места није могло ући, а камоли да се пошаљу контролори.

Бруни, не знам шта да ти кажем. Веруј у шта хоћеш!

Мене само занимају ти дупли стандарди. Ако неко сматра да је гласање за Устав покрадено зашто се та крађа не успореди са крађом на референдуму у Црној Гори. Устав из 2006. нелегалан онда је и независност Србије нелегална.
Сачувана

Како треба или никако!
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #32 у: 19.16 ч. 03.03.2010. »

Potpisujem svako slovo koje je Đorđe ovde napisao. Diskurs prof. dr Grujića je toliko tipičan da postaje dosadan. Još jedan sr(В)ski patriota. Već viđeno miliJon puta... Cheesy

Баш тако! Прочитати плави правугаоник http://www.jezik.rs.sr/

хахахаа... Па тај г. Грујић је стварно прави неписмењаковић. Пази ово:

Цитат
Погледајмо пример са изведеницама од речи ГРБ. Придев од њега је грБски, а не грПски. Зашто ту није примењено правило о једначењу по звучности? Поготово што је ГРБ властита именица.
Друго правило каже да када је властита именица корен изведене речи, онда се она задржава у оргиналном облику, тј. не мења се, у изведеној речи, као што су Србкиња, Србство, ср(п)ски изведене речи од имена (властите именице) СРБ. (проф. др Љубомир Т. Грујић)

Ни краћег текста ни више будалаштина ни већи број правописних грешака. Прво, тај придев од именице грб не постоји, а чак и да постоји, био би управо оно што г. Грујић каже да није, дакле ГРПСКИ, као од Кордоба што је кордоПски а не кордоБски. Даље, од када је то грб ВЛАСТИТА ИМЕНИЦА?Huh Па чак и да јесте,  какве то везе има са прављењем придева? Ето, управо показах како једначења по звучности има и у властитим именицама.

И које то правило каже да кад се реч изводи од властите именице нема једначења? Свашта.

Знаш шта. Ово је ВЕОМА али ВЕОМА неозбиљно. Човек који у два кратка пасуса покаже толико непознавања основних правописних и граматичких правила стварно не залужује да га било ко узме за озбиљно кад пожели да мења правила српског језика. А поготову не заслужује да ми овде на њега губимо време. Барем ја нећу.

« Задњи пут промењено: 19.20 ч. 03.03.2010. од Бруни » Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #33 у: 19.30 ч. 03.03.2010. »

O čemu ti to? Pa i srpski jezik ima svoje pismo, ćirilično, a ima bogami i latinično. Rusi nemaju svoje latinično pismo, pa u nedostatku istog, koriste englesko. Zašto bismo mi koristili englesko kad imamo naše, srpsko latinično pismo?

To što ti i g. Grujić ne priznajete to latinično pismo kao jedno od dva ravnopravna pisma srpskog jezika to je isključivo vaš problem. Ne države Srbije.

Ја тражим право да ми се у пасош подаци испишу на ћирилици исто као и Бугарима српског држављанства. Тражим ли превише? Или ти мислиш да Срби и Бугари у Србији не треба да буду равноправни или можда Гајева латиница и Вукова ћирилица нису "равноправна" писма?

Ако су писма "равноправна" онда ја бирам ћирилицу, јер је "равноправно"!
« Задњи пут промењено: 19.32 ч. 03.03.2010. од Дарко Бабић » Сачувана

Како треба или никако!
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #34 у: 19.37 ч. 03.03.2010. »

Зар се, ако уопште постоји та реч, не каже грпски?  Huh
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #35 у: 19.40 ч. 03.03.2010. »

Зар се, ако уопште постоји та реч, не каже грпски?  Huh
Каже се. Види моју последњу поруку... Wink
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #36 у: 19.47 ч. 03.03.2010. »

Ко се бави хералдиком добије нове придеве!
Сачувана

Како треба или никако!
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #37 у: 19.48 ч. 03.03.2010. »

O čemu ti to? Pa i srpski jezik ima svoje pismo, ćirilično, a ima bogami i latinično. Rusi nemaju svoje latinično pismo, pa u nedostatku istog, koriste englesko. Zašto bismo mi koristili englesko kad imamo naše, srpsko latinično pismo?

To što ti i g. Grujić ne priznajete to latinično pismo kao jedno od dva ravnopravna pisma srpskog jezika to je isključivo vaš problem. Ne države Srbije.

Ја тражим право да ми се у пасош подаци испишу на ћирилици исто као и Бугарима српског држављанства. Тражим ли превише? Или ти мислиш да Срби и Бугари у Србији не треба да буду равноправни или можда Гајева латиница и Вукова ћирилица нису "равноправна" писма?

Ако су писма "равноправна" онда ја бирам ћирилицу, јер је "равноправно"!

Јесу, унутар Србије. Ван Србије практичнија је латиница. Наравно, ја никако нисам против тога да грађанин Србије може да одлучи којим писмом жели да буде исписан његов пасош. Овде у Каталонији, (додуше, тек од недавно) свако може изабрати којим језиком ће му бити исписани документи, лична карта, пасош итд. па не видим зашто један Србин не би могао да бира писмо. Као једини донекле оправдани проблем који такву праксу спречава видим проблем техничке природе, никако идеолошке или политичке. Тренутно мислим да Србија има много важније проблеме на које треба да троши паре, као велики бр. сиромашних и гладних које треба да нахрани, него што је задовољење "патриотског осећања" неких Срба. Признаћеш и сам, мислим да је ипак далеко важније дати кору хлеба гладном и кров над главом бескућнику (а у Србији таквих нажалост има и те како много), него дати г. Грујићу, професору француских факултета и носиоцу небројених других титула, пасош исписан ћирилицом.

Проблематични део твог "захтева" као и г. Грујића јесте које латинично писмо треба да се користи у случају да у пасошу буду употребљена оба писма. Прочитај поново оно што сам написала.

Цитат
Rusi nemaju svoje latinično pismo, pa u nedostatku istog, koriste englesko. Zašto bismo mi koristili englesko kad imamo naše, srpsko latinično pismo?

Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #38 у: 20.16 ч. 03.03.2010. »

Цитат
Тренутно мислим да Србија има много важније проблеме на које треба да троши паре, као велики бр. сиромашних и гладних које треба да нахрани, него што је задовољење "патриотског осећања" неких Срба.

Све је то повезано, у земљи у којој се Устав као највиши правни акт релативизује сасвим је нормална ствар да се не поштује службена употреба писма, да се крађе, пљачке, неисплаћивање плата, кршења закона о раду не санкционишу, према томе рећи да Србија има важније проблеме од примене закона ми личи на ругање људима који живе од свог рада...
Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #39 у: 20.18 ч. 03.03.2010. »

Цитат
Pa i srpski jezik ima svoje pismo, ćirilično, a ima bogami i latinično.

На другој теми сам показао да правопис српског језика у делу писма говори о српскохрватским писмима, српскохрватским азбукама, те да нема ниједне речи о српском писму. Ако мислиш другачије, покажи ми где то пише у правопису.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #40 у: 20.26 ч. 03.03.2010. »

Цитат
Тренутно мислим да Србија има много важније проблеме на које треба да троши паре, као велики бр. сиромашних и гладних које треба да нахрани, него што је задовољење "патриотског осећања" неких Срба.

Све је то повезано, у земљи у којој се Устав као највиши правни акт релативизује сасвим је нормална ствар да се не поштује службена употреба писма, да се крађе, пљачке, неисплаћивање плата, кршења закона о раду не санкционишу, према томе рећи да Србија има важније проблеме од примене закона ми личи на ругање људима који живе од свог рада...

Сори, ал свако слово у свему овом што си рекао, за мене је чиста демагогија.

Врло је лицемерно изједначавати нечији празан стомак и кршење основних људских права са извољевањем да ли ће ми пасош бити написан ћирилицом или латиницом.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #41 у: 20.30 ч. 03.03.2010. »

Цитат
Pa i srpski jezik ima svoje pismo, ćirilično, a ima bogami i latinično.

На другој теми сам показао да правопис српског језика у делу писма говори о српскохрватским писмима, српскохрватским азбукама, те да нема ниједне речи о српском писму. Ако мислиш другачије, покажи ми где то пише у правопису.

Немам намеру да ти доказујем нешто у шта си ти већ унапред одлучио да не верујеш. На тој другој теми сам ти рекла шта ја мислим о свему томе (српски, хрватски, српскохрватски језик), тако отприлике већ би требало да имаш неку идеју о томе шта бих ти одговорила кад бих одлучила да ступим с тобом у дискусију.

Иначе, врло је занимљиво да углавном СВИ који инсистирају на поштовању закона о писму наводно у име очувања нашег лепог нам српскога језика, углавном праве кардиналне правописне грешке за које се у основној школи добија кец ко врата. Г. Грујић је школски пример за то. Можда не би било лоше да потраже ту књигу Правопис, да мало читају, науче прво да пишу као академски грађани, па тек онда да се усуде да држе буквицу лингвистима.
Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #42 у: 20.31 ч. 03.03.2010. »

Цитат
Врло је лицемерно изједначавати нечији празан стомак и кршење основних људских права са извољевањем да ли ће ми пасош бити написан ћирилицом или латиницом.  
Е па ту већ треба ући у питање урока и последица.
Узрок празног стомака може бити и нерад, презирање сваке врсте посла, а може бити и резултат пљачке, тј, кршења закона. У овом другом случају, узрок је исти као код пасоша, непоштовање закона, и ту нема никакве демагогије, пре бих рекао да је демагогија то неко апстрактно сажаљевање празног стомака без улажења у разлоге.
Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #43 у: 20.33 ч. 03.03.2010. »

Цитат
Иначе, врло је занимљиво да углавном СВИ који инсистирају на поштовању закона о писму наводно у име очувања нашег лепог нам српскога језика, углавном праве кардиналне правописне грешке за које се у основној школи добија кец ко врата.
Па човек можда прави правописне грешке, живео је дуго ван земље, али шта рећи за тебе која ни не знаш да не пишеш српским, већ српскохрватским језиком. Каква је то грешка, ако су оне његове кардиналне?
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #44 у: 20.34 ч. 03.03.2010. »

у земљи у којој се Устав као највиши правни акт релативизује сасвим је нормална ствар да се не поштује службена употреба писма...

Колико је мени познато, у службеној употреби је искључиво ћирилично писмо и то се стриктно примењује.  Huh
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3] 4 5 ... 15
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!