Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.05 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Ког рода је „бол“?  (Прочитано 16925 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« у: 21.35 ч. 21.03.2010. »

   Ког рода је, у српском језику, именица бол. Питам због тога што се третира као именица женског рода када се говори о „накнади за претрпљене душевне боли“. И, углавном, само ту. Иначе је мушког: „Тај бол у грудима указује на...“
   И именица доба је негде средњег, а негде женског рода. „У доби од... деца су најосетљивија“. Када се говори о старости обично је женског. У другим случајевима није. Нико не каже „годишња доб“.
   Да ли је коришћење женског рода за бол и доба, у наведеним случајевима граматички оправдано?

« Задњи пут промењено: 14.19 ч. 24.03.2010. од J o e » Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #1 у: 21.44 ч. 21.03.2010. »

Бол може бити и мушког и женског рода, како наводе речници. Не знам тренутно је ли негде званично забележено, али женска варијанта је „песничкија“, тако да се тешко може употребити у научном или административном стилу.
Доба је средњег рода и углавном непроменљиво по падежима. Изнимно узима облике именице доб када непроменљиви облик смета језичком осећању.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #2 у: 22.19 ч. 21.03.2010. »

Бол може бити и мушког и женског рода, како наводе речници. Не знам тренутно је ли негде званично забележено, али женска варијанта је „песничкија“, тако да се тешко може употребити у научном или административном стилу.
Доба је средњег рода и углавном непроменљиво по падежима. Изнимно узима облике именице доб када непроменљиви облик смета језичком осећању.

Управо због тога и питам. Увек се, обрати пажњу, тражи накнада "за претрпљене душевне боли".
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #3 у: 20.53 ч. 22.03.2010. »

Ово је најсвежије:
Naknada za duševnu bol - RTS - 22.03.2010 06:03

Čak petina procesa koji se vode u našim sudovima ima za predmet naknadu pretrpljene duševne boli. Iako najveću pažnju izazivaju sporovi u kojima su suprotstavljene strane javne ličnosti, i sugrađani sa manje publiciteta veoma često se obraćaju sudovima, kada smatraju da duševno pate.

И ово: (http://www.vijesti.at/tekst/srbija/vijesti/naknada-za-dusevnu-bol/555908)

Procesi obično ne traju duže od dve godine, a naknada za duševnu bol se najčešće određuje kada postoji kleveta, zatim, kada se tuđom greškom izgubi bliski srodnik ili kada osoba pretrpi fizičku naruženost kao što je invaliditet.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #4 у: 21.04 ч. 22.03.2010. »

Ово је из једног научног рада групе лекара из Ниша (http://dx.doi.org/10.2478/v10011-007-0017-5):

Sažetak
Karcinom dojke (KD) je bolest kompleksne etiologije, prezentacije karakteristika tumora i odgovora na terapiju. Starosna dob predstavlja najznačajniji faktor rizika, koji zajedno sa genetskom predispozicijom trajanjem i...
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #5 у: 23.02 ч. 22.03.2010. »

Доба би требало да је средњег рода, доб женског, а бол и мушког и женског. Одмах ми на памет пада песма „Ти си сав мој бол“ где је бол у мушком роду, и уобичајена фраза „душевна бол“ где је у женском.

И РМС наводи до̑б као именицу женског рода, до̑ба/до̏ба као именицу средњег, а бо̑л као именицу и мушког и женског рода.
Сачувана
ArsLonga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 320



« Одговор #6 у: 05.13 ч. 23.03.2010. »

Доба би требало да је средњег рода, доб женског, а бол и мушког и женског. Одмах ми на памет пада песма „Ти си сав мој бол“ где је бол у мушком роду, и уобичајена фраза „душевна бол“ где је у женском.

Čini mi se da je uobičajenije da se kaže "duševni bol".
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #7 у: 13.57 ч. 23.03.2010. »

Мени је интересантно двојство које се усталило у језику. Боли су за душу, а бол за тело.

Исто и за доба. За године старости је доб, а за остало је доба. У поодмаклој старосној доби се, у то доба дана, дешава да...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #8 у: 15.29 ч. 07.04.2010. »

Ово је из данашње Политике:
Према његовим речима, реч је о 2.000 грађана, међу којима је најмање оних старије доби, који су урађени у овој години, а њихови власници још нису дошли да их преузму.
Сачувана
DM
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 70


« Одговор #9 у: 20.11 ч. 07.04.2010. »

Evo šta kaže Klajn:
Doba se u današnjem jeziku menja kao imenica srednjeg roda: tom dobu, tim dobom itd. U množini, umesto dobima bolje je upotrebiti drugu reč: vremenima, razdobljima, periodima.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #10 у: 21.16 ч. 07.04.2010. »

За доба и бол се сећам једне питалице из неког давног дечијег часописа. Било је постављено питање која именица може бити и мушког и женског рода и која је то реч која се завршава на а, а средњег је рода. Одговори су били бол и доба. Не знам да ли има још речи које одговарају тим описима, али тада су ове две навели као једине.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #11 у: 21.20 ч. 07.04.2010. »

А ни реченица коју сам цитирао није, строго гледано, коректна.
Ради се, заправо, о 2000 пасоша, који су урађени по хитном поступку, а сад нико не долази по њих. Ем праве гужву, ем компромитују издавање по хитном поступку, за које се прилаже посебна документација.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #12 у: 21.23 ч. 07.04.2010. »

За доба и бол се сећам једне питалице из неког давног дечијег часописа. Било је постављено питање која именица може бити и мушког и женског рода и која је то реч која се завршава на а, а средњег је рода. Одговори су били бол и доба. Не знам да ли има још речи које одговарају тим описима, али тада су ове две навели као једине.
Именица доба је једина именица средњег рода која се завршава на "а".

Не знам да ли си и ти приметио ово:
Мени је интересантно двојство које се усталило у језику. Боли су за душу, а бол за тело.
Исто и за доба. За године старости је доб, а за остало је доба. У поодмаклој старосној доби се..., али: у то доба дана дешава се да...

Баш се тако усталило. Као да је прописано.
« Задњи пут промењено: 22.02 ч. 07.04.2010. од Зоран Ђорђевић » Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!