Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.16 ч. 06.04.2020. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Средњоплатонистички  (Прочитано 1888 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Срећко Петровић
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:
Поруке: 387

« у: 15.15 ч. 28.03.2010. »

Схватам да је средњоплатонизам а не средњеплатонизам (реч је, чини ми се, некако незграпна, и видим да се код нас често прибегава решењу из две речи - "средњи платонизам"), и да је логично да се каже "средњоплатонистички", али нешто ми боде уши - пре бих рекао "средњеплатонистички". Huh

Да ли је овај други облик неисправан?
« Задњи пут промењено: 15.21 ч. 28.03.2010. од Срећко Петровић » Сачувана
ArsLonga
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 320

« Одговор #1 у: 15.35 ч. 28.03.2010. »

Схватам да је средњоплатонизам а не средњеплатонизам (реч је, чини ми се, некако незграпна, и видим да се код нас често прибегава решењу из две речи - "средњи платонизам"), и да је логично да се каже "средњоплатонистички", али нешто ми боде уши - пре бих рекао "средњеплатонистички". Huh

I meni prirodnije zvuči srednjeplatonizam (Middle Platonism) nego srenjoplatonizam. Srednjoplatonizam je prelaz od filozofskih ideja, koje je zastupala Platonova Akademija (IV vek p.n.e.), ka novoplatonizmu (Plotin, I vek n.e.). Možda se zbog ovog "novo-" zadržalo i "srednjo-"?
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688

« Одговор #2 у: 15.38 ч. 28.03.2010. »

Само средњоплазонизам, средњоплатонистички. Не видим што би важило одвојено правило за те две речи.
Сачувана
Срећко Петровић
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:

« Одговор #3 у: 15.42 ч. 28.03.2010. »

I meni prirodnije zvuči srednjeplatonizam (Middle Platonism) nego srenjoplatonizam. Srednjoplatonizam je prelaz od filozofskih ideja, koje je zastupala Platonova Akademija (IV vek p.n.e.), ka novoplatonizmu (Plotin, I vek n.e.). Možda se zbog ovog "novo-" zadržalo i "srednjo-"?

Не бих знао, ја сам мислио да је то по некој аналогији (нпр. "средњовековни" а не "средњевековни") тј. по неком правилу.

Мени боље звучи "средње-" јер тако слушам откад знам за себе, у мом селу се тако каже. Smiley Мислим, не говоримо реч "средњеплатонизам" Cheesy  свакодневно, већ друге сличне речи.
Сачувана
ArsLonga
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 320

« Одговор #4 у: 15.49 ч. 28.03.2010. »

Цитат
Не бих знао, ја сам мислио да је то по некој аналогији (нпр. "средњовековни" а не "средњевековни") тј. по неком правилу.

Мени боље звучи "средње-" јер тако слушам откад знам за себе, у мом селу се тако каже.

Staro-, srednjo-, novoovekovno. Opet, čini se, ista logika. Na pridev srednjovekovni odavno smo se navikli, pa nam deluje "normalno".
Сачувана
Срећко Петровић
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:

« Одговор #5 у: 15.52 ч. 28.03.2010. »

Средњоевропски, средњоисточни,...

Мени опет боде уши, увек бих рекао "средње-", чак и "средњеевропски" са два е Huh
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457

« Одговор #6 у: 17.08 ч. 28.03.2010. »

По РЈН И. Клајна, средње- се користи само "када означава степен или количину (тј. тамо где се може јавити "ниско-" или "високо-"): средњепродуктиван, средњеразвијен (или средње развијен) итд".
Дакле, правилно је само средњоплатонизам.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!