Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
02.30 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 [4]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Угасити или искључити?  (Прочитано 41940 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #45 у: 16.45 ч. 07.06.2014. »

A zamisli tek da smo poveli neku diskusiju o "mesu jabuke", "srcu stabla", "jagodicama prstiju"...? O "krilima zgrade", "topovskom mesu", "zidnom platnu"...?
Smiley)))
Сачувана
lavandablue
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
Home
Име и презиме:
Ina
Струка: profesor informatike
Поруке: 155



« Одговор #46 у: 22.03 ч. 07.06.2014. »


Moj odgovor je da ne postoji ni "pregorela sijalica", vec samo ispravna i neispravna sijalica.
Racunar ne moze pregoreti vec se samo moze pokvariti odnosno postati neispravan.

Takodje nikada necu upotrebiti ni rec kompjuter, jer imamo idealan prevod tog uredjaja "racunar".
Uredjaj koji jedino zna da racuna i sve sto radi, radi na bazi tog racunanja.
Za neke stvari nemamo dobar prevod i koristimo engleske nazive, ali u ovom slucaju je nepotrebno da koristimo englesku rec, kad vec imamo nasu.
Kad mi neko kaze kompjuter umesto racunar isto se osecam kado da mi je rekao "imam filing" umesto "imam osecaj".

Odoh ja daleko od teme. . .



Da, daleko ste otisli od teme i malo ste se rasplinuli.

Najpre, niste u pravu za "gorenje" sijalice, jer klasične sijalice zaista i gore. Žica koja se u njima nalazi se užari, a to je vrsta gorenja. Ali pošto sijalica radi na struju, onda je većini ljudi nekako logično da kažu da se ona uključuje ili isključuje.

Što se tiče kompjutera, apsolutan je apsurd insistirati da iz jezika izbacimo reč kompjuter jer je on po vama "Uredjaj koji jedino zna da racuna i sve sto radi, radi na bazi tog racunanja." - apsolutno netačno.
Kompjuter je mnogo više od uređaja koji zna samo da "računa", jer on nije puki digitron.   

« Задњи пут промењено: 22.10 ч. 07.06.2014. од lavandablue » Сачувана
lavandablue
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
Home
Име и презиме:
Ina
Струка: profesor informatike
Поруке: 155



« Одговор #47 у: 22.16 ч. 07.06.2014. »

када бисмо из језика избацили све хомониме и двојне изразе, језик би постао осакаћен.

Poenta ove teme. Tačno.

Osim toga, jezik se konstantno menja, nije fiksna tvorevina, matematička ili hemijska formula nečega pa da se "ne sme" izmeniti, podložan je promenama, evoluira...
Tako je oduvek bilo i biće.
I to ne tvrdim ja, već upravo oni koji su bilo kakvi stručnjaci za bilo koji jezik - filolozi.
Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #48 у: 22.51 ч. 07.06.2014. »

Ako sijalica i kompjuter ne mogu pregoreti, šta moze pregoreti? Svakako ne može drvo pregoreti, ono može samo izgoreti koliko ja znam. Žar moze sagoreti. Papir moze i progoreti. Pile u rerni isto ne moze pregoreti, moze zagoreti.

jel treba da proskribujemo rec pregoreti posto ocigledno nema nikakvu redovnu upotrebu?

edit: vidim sad u recnicima da drvo ipak moze pregoreti i da to znaci...sagoreti, izgoreti, ali ja u zivotu nisam cuo ovo znacenje doticne reci i mislim da je izaslo iz upotrebe.
« Задњи пут промењено: 22.55 ч. 07.06.2014. од MasaMalinovski » Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #49 у: 01.37 ч. 08.06.2014. »

Uzica ili nit može da pregori. Zato sijalica pregori jer se nakon određenog vremena žarna nit istanji i prekine.
Сачувана

s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #50 у: 02.01 ч. 08.06.2014. »

Наравно. Проблем изнад је био и у томе што је неко везивао горење са пламеном, иако нешто може горети и у одсуству отвореног пламена.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #51 у: 10.22 ч. 08.06.2014. »

zar je bitno to da li zaista nesto gori ili ne, dovoljno je da se ustalio izraz. to nije lingvisticki kriterijum, taj fizikalni supstrat pojave. da smo nekakvi inzenjeri sijalica pa da trazimo najbolji izraz za to onda bi bio kriterijum ali ako pricamo o svakodnevnom jeziku mislim da je smesno da stvarno zamisljamo sta se to desava unutar sijalice kao da je za znanje maternjeg jezika neophodno poznavati funkcionisanje sijalice.
Сачувана
lavandablue
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
Home
Име и презиме:
Ina
Струка: profesor informatike
Поруке: 155



« Одговор #52 у: 13.29 ч. 08.06.2014. »

Наравно. Проблем изнад је био и у томе што је неко везивао горење са пламеном, иако нешто може горети и у одсуству отвореног пламена.


pa da, i u celijama naseg tela se desava nekakvo "sagorevanje", i stvarno je sagorevanj eu pitanj u, sam osam ja mal ozaboravila tu biohemiju d abih sad ovde to elaborirala.

Na zdravlje
Сачувана
lavandablue
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
Home
Име и презиме:
Ina
Струка: profesor informatike
Поруке: 155



« Одговор #53 у: 13.31 ч. 08.06.2014. »

 Angry IZVINJAVAM se Na prEthOdNo nEpRavIlno napisanoj porucI< KompjutEr Mi JE poluDeO> pA nE mogU da je editujEm
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #54 у: 22.25 ч. 08.06.2014. »

zar je bitno to da li zaista nesto gori ili ne, dovoljno je da se ustalio izraz. to nije lingvisticki kriterijum, taj fizikalni supstrat pojave. da smo nekakvi inzenjeri sijalica pa da trazimo najbolji izraz za to onda bi bio kriterijum ali ako pricamo o svakodnevnom jeziku mislim da je smesno da stvarno zamisljamo sta se to desava unutar sijalice kao da je za znanje maternjeg jezika neophodno poznavati funkcionisanje sijalice.

Наравно да није, али покушали смо - Влад и Пеђа далеко боље од мене - да покажемо Посетиоцу да му је аргумент неоснован и из тог угла.

Свакако да је довољно да се усталио израз, осим ако то нарушава комуникацију, или на други начин ствара проблеме и осиромашује језик. Сасвим је небитно чак и да користимо 'давим сијалицу', с тачке гледишта просечног говорника.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #55 у: 23.06 ч. 08.06.2014. »

jasno jasno, samo sam hteo da malo presecem taj sou oko fizike sijalice Cheesy
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 [4]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!