Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.43 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3] 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Угасити или искључити?  (Прочитано 41677 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
posetilac
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 15


« Одговор #30 у: 21.28 ч. 29.05.2014. »

Vlakna u sijalici se usijaju, zbog visoke temperature koju izaziva elektricna struja koja napaja tu sijalicu.
Ali to sto su usijana i dalje ne znaci da gore.  Velika je razlika izmedju usijanja i vatre.
Osnovna funkcija vatre je da materijale koji gore pretvara iz jedng agregatnog stanja u drugo.  Dakle to je hemijska reakcija, a toplota i svetlost su samo nus-pojave te reakcije.
Dalje, voleo bih da mi neko od vas definise pojmove "upaliti" i "zapaliti" pa da vidim koja je to razlika izmedju ta dva termina.
Ja ne vidim razliku.

Slazem se da jezik nije matematika, ali nije ni stocna pijaca na kojoj ce se izrazavati kako ko pozeli.

Ovaj primer sa vatrogascima sam vam naveo, samo zato sto mi se bar 20 puta desilo da slusam nekog ko pogresno koristi tu  rec "upaliti" i uz jos par lose upotrbljenih reci ja pomislim da prica o nekom pozaru.  Po nekoliko minuta mi treba da iz tog ragovora shvatim da ne prica o pozaru nego o ukljucenju nekog uredjaja.  E sad zamislite, ako ja koji ceo zivot govorim ovaj jezik, ne mogu da se sporazumem sa svojim zemljakom, kako li je tek nekom strancu koji je naucio nas jezik???

U svakom jeziku postoje termini koji su dvosmisleni, ali samo iz razloga sto ne postoje odgovarajuci termini za sve stvari.
Ali ako imate odgovarajuci termin za nesto, a umesto njega koristite neki koji je dvosmislen, onda se to kratko i jasno zove pogresnim.
"Ukljuciti" je sasvim precizan termin, a "upaliti" maksimalno dvosmislen i pogresan.

Inace "u moje vreme" su u skolama organizovana takmicenja "mladih lingvista" (tako su se tada zvala).
Od skolskih, opstinskih, prego regionalnih do republickih.
Na jednom od tih takmicenja stigao sam do republickog i zauzeo 3.  mesto, pa se usudjujem da za sebe kazem da znam ponesto o nasem jeziku.

Ovo sto vi pisete je linija manjeg otpora.
Lakse je za sve tvrditi da je ispravno, nego uciti pismenost.
Ispada da pismeni ljudi treba da postanu nepismeni da bi mogli da se sporazumevaju sa nepismenima?

A da se ne lazemo, polovina danasnje Srbije je blago receno nepismena.
"Prosetajte" malo internetom i citajte razne komentare obicnih ljudi.
Svaki drugi pise "ti bih", "patrijota", "srbski", "pojen", "Nola" (umesto Noleta Djkovica) itd.

kada sam ja isao u skolu, sa takvim neznanjem se nije mogao zavrsiti ni drugi razred osnovne skole, a neki od ovih nepismenih su stigli do fakulteta.
Moja komsinica koja je zavrsila medicinu kaze da radi na "POLU KLINICI".  :)
Mislim da je svaki komentar suvisan.

Nepismeni su na zalost preovladali i polako ali sigurno unistavaju ovaj nas lepi jezik.

Сачувана

Ja sam estradni radnik - asfaltiram autoputeve.
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #31 у: 22.12 ч. 29.05.2014. »

Vlakna u sijalici se usijaju, zbog visoke temperature koju izaziva elektricna struja koja napaja tu sijalicu.
Ali to sto su usijana i dalje ne znaci da gore.  Velika je razlika izmedju usijanja i vatre.
Osnovna funkcija vatre je da materijale koji gore pretvara iz jedng agregatnog stanja u drugo.  Dakle to je hemijska reakcija, a toplota i svetlost su samo nus-pojave te reakcije.

Vlakna se u sijalici usijaju, ali takodje i gore: gorenje je oksidacija a totalni vakuum ne postoji. Zbog tog gorenja sijalica na kraju i 'izgori'. Da je vakuum potpun, trajala bi doveka.
Ali, cak i da nije tako, meni je etimologija povezivanja sa svetloscu vatre - sasvim dovoljna.
Ako napustimo takav nacin razmisljanja, izgubicemo, na primer, poeziju. Da li treba da vam objasnjavam koliko je stilskih figura bazirano na ovom mehanizmu?

Dalje, voleo bih da mi neko od vas definise pojmove "upaliti" i "zapaliti" pa da vidim koja je to razlika izmedju ta dva termina.
Ja ne vidim razliku.

Ovo jesu sinonimi. Ja pak ne vidim problem u tome sto se glagol 'upaliti' koristi i za ukljucivanje necega: motora, motorne testere, svetiljke, auta, mozdanih vijuga...
Stavise, veoma mi je zivopisan i izraz 'kresni': svetlo, motorku, auto...cak i zensku! Smiley)))



U svakom jeziku postoje termini koji su dvosmisleni, ali samo iz razloga sto ne postoje odgovarajuci termini za sve stvari.
Ali ako imate odgovarajuci termin za nesto, a umesto njega koristite neki koji je dvosmislen, onda se to kratko i jasno zove pogresnim.
"Ukljuciti" je sasvim precizan termin, a "upaliti" maksimalno dvosmislen i pogresan.

Pa vi koristite 'svoj' izraz - niko vam ne brani. On svakao jeste takodje ispravan. Uzgred, jos mi ne odgovoriste na pitanje, "sta mislite o etimologiji 'vaseg' izraza uKLJUCiti"?


Ovo sto vi pisete je linija manjeg otpora.
Lakse je za sve tvrditi da je ispravno, nego uciti pismenost.
Ispada da pismeni ljudi treba da postanu nepismeni da bi mogli da se sporazumevaju sa nepismenima?


Nepismeni ce uvek postojati. Vecina njih ce i zauvek to ostati.
Problem je sto smo svi mi pomalo nepismeni. Priznajem, i ja - takodje.
Ali i vi koji se busate u svoju pismenost - kada bih vam ukazao koliko ste puta vi pogresili u (ne)upotrebi zareza, shvatili biste (videh negde u jednoj od vasih replika i vase: "Bi ste"!) da se vas primer sa kraljem i pomilovanjem mogao odnositi i na vas - u smislu osobe koje je zatvorenika pogubila zbog nepoznavanja zareza...)
Precesto koristite i kombinaciju da+prezent umesto infinitiva, na primer...
 

Nepismeni su na zalost preovladali i polako ali sigurno unistavaju ovaj nas lepi jezik.

Slazem se da je 'polUklinika' i slicno - katastrofa.
Pod uslovom da se zena nije zezala? Kao sala je izvanredno! ("DOKTOR U AMERICI RADI U POLIKLINICI, A JA OVDE U POLUKLINICI")
Slazem se i da je sasvim moguce da se neko od studenata medicine zezao na temu polovnosti nasih klinika - gde je sala postala toliko rasprostranjena, ali nakon nekog vremena i nesmesna - da su manje pametni to onda poceli bukvalno shvatati. I uveli u svoj recnik.
To sam par puta sretao i ja na ovom forumu: mlade ljude koji cinican nacin izrazavanja drugih preuzmu za normu. I onda vise ne znaju sta je pravo znacenje...
Ali to su stvari protiv kojih se svi borimo.

Ali osiromasivati jezik svodjenjem na racionalnu funkcionalizaciju - nije resenje.
Treba poceti od sebe. Ja na ovom forumu ucim. Ucim se i pismenosti.
Сачувана
posetilac
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 15


« Одговор #32 у: 22.27 ч. 29.05.2014. »

Цитирано: Pedja link=topic=5273. msg69877#msg69877 date=1401343472
Iz tumacenja jezika najpre treba izbaciti bukvaliyme i prihvatiti da jejeyik nesto mnogo vise od pukih pravila i da mu magiju daje upravo to sto je prilagodjiv.

Inace, sijalica stvarno gori, samo nema veliki plamen.  A kad crkne, upravo najcesce crkne jer pregori vlakno.


Ostao sam bez teksta!

Sijalica ne gori i nema nikakav plamen ni mali ni veliki.
Zbog malog otpora u vlaknima, a velike jacine struje koja kroz ta vlakna prolazi, sama vlakna se zagrevaju.
Vakum u telu sijalice ne dozvoljava tim vlaknima da se zapale, pa ona ostaju u stanju stalne zagrejanosti.  Svetlost koju proizvodi to zagrejano vlakno nije jaca os svetlosti koju pravi zar cigarete, ali staklo kojim je oblozena sijalica tu svetlost pojacava nekoliko stotina puta.
Nama tu nikakvog ni plamena, ni vatre, ni gorenja.

Samo sta reci za ovo "sijalica crkne"?
Crknuti (krepati, uginuti) moze neka bolesna zivotinja ili drugo zivo bice, a ne sijalica niti bilo koja druga stvar.

Da li je i ovo "crknuti" magija jezika?
To su sve narodni izrazi koji nikako ne mogu biti deo knjizevnog jezika.
Ako cemo svaku rec iz naroda i sa ulice ubacivati u zvanicni jezik i proglasavati je ispravnom, onda nam pravopis ne treba.
Gramatika nam ne treba.  Ucenje jezika u skoli je potpuno nepotrebno i cisto gubljenje vremena.

Svaki dugi stariji covek racunar zove "sokocalo".
Posto jezik ima toliku magiju, evo ja proglasavam rec "sokocalo" kao sasvim ispravan naziv za computer.

Kada sam ja isao u skolu, profesorka jezika je za ovo "upaliti televizor" u nekom sastavu, davala dve ocene manje, a za "crkla sijalica" cistu jedinicu.


Nema na zalost u jeziku nikakve magije, vec naprotiv samo pravila koja su mnogo slozenija i teza od na pimer pravila u matematici.
Prvo i osnovno pravilo u jeziku je da svaka recenica mora biti maksimalno razumljiva i sa sto manje dvosmislenosti.

Kada kazes da ti je crkla sijalica, nepismen covek ce verovatno shvatiti da ti je sijalica prestala da radi.
Na zalost neki pismen covek ce pomisliti da si imao neku zivotinju koja se zvala Sijalica i da je ta zivotinja uginula.

E upravo je to ta dvosmislenost o kojoj vam pricam i koja odredjuje da li je nesto ispravno ili ne.

Na kraju vidim da ste Vi neki moderator na ovom sajtu.
Sajt o Srpskom jeziku uredjuje osoba koja pise "crkla sijalica"?

Mislio sam da je ovo neki ozbiljan sajt, a ne humoristicki forum.
Izvinite na smetnji!

Predlozio bih vam samo da promenite naziv sajta u "Nesrpski jezik".
POZDRAV

Сачувана

Ja sam estradni radnik - asfaltiram autoputeve.
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #33 у: 22.46 ч. 29.05.2014. »

Posetioce, imao sam i ja jednom takvu bukvalnu profesorku. Ipak sam uspeo da sacuvam svoje mentalno zdravlje.
Secam sa da je jednom pricala o Ilijadi, i navela primer 'belolakte' Andromahe'.
Prozvala mene da pojasnim malo taj epitet - i ja tu odgovorim: "Zene vladajucih slojeva nisu morale raditi u polju gde sunce opali put zena koje jesu morale raditi. Bogate zene su takodje imale haljine sastavljene od mnogo materijala - dokaz bogatstva. Ali su im iz ovih razloga ruke ostajale umotane i zasticene od sunca, pogotovo unutrasnji delovi laktova."
Umalo keca nisam dobio!
Evo sta je ona navela kao razlog: "Kada se kupamo, cesto zaboravimo da operemo laktove. Andromaha je belolakta jer je oprala laktove!" Smiley)))

Ziv ti nama bio, ako ista shvatis od ovoga sto smo ti pokusali reci! Smiley
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #34 у: 23.05 ч. 29.05.2014. »

Посетиоче, препоручујем вам да оне с којима водите дискусију не третирате за идиоте, јер тиме ускраћујете могућност наставка дискусије, и разговор срозавате на ниво свађе и надметања у тврдоглавости.

Већ вам је јасно показано да том вашем примењивању половичне математичке логике, засноване на вашем произвољном избору 'правог' значења речи - које се не подудара са речничком дефиницијом - нема места у говору о језику. Језик је један сложен, органски систем, исувише комплексан да би био подложен ситничарској логици коју заступате. Ви крајње омаловажавајуће говорите о својим неистомишљеницима као 'непосменима', уверени да поседујете виши разум. Јасно је да у овом случају није тако, јер је систем идеја који заступате крајње прост и недорастао комплексности језика.

Мислим да је битно навести и то не схватате значење израза 'књижевни језик'. Књижевни језик није ни стандардни језик, ни норма. Тиме, није могуће говорити о томе шта треба а шта не треба 'упуштати' у књижевни језик.

Зашто не покушате да одговорите на оно што је Влад рекао? Зашто користите израз 'језик', када је то првобитно био израз за део тела, баш као што је и 'цркнути' значило само 'умрети' (у односу на неку животињу)?

Задужени за стандардни језик, као нормирану целину и основни медијум комуникације у јавној сфери, просвети, науци, медијима и сличном, требјуа да настоје ка стандардизацији, очувању и унапређењу изражајне моћи нашег језика, чувању нашег језичког блага и успостављању услова под којима стандардни језик може да остане медијум комуникације међу што већим бројем људи, раздвојеним временом и простором. То подразумева сложан приступ унутар кога има места и вашим идејама, али никако искључиво таквим идејама, јер би то довело до деволуције и примитивизације језика, као и губитка изражајне моћи. Укратко, радило би се осакаћењу језика ка медијума комуникације и чувању језика из корена традиције чији је део.
« Задњи пут промењено: 23.43 ч. 29.05.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
posetilac
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 15


« Одговор #35 у: 00.09 ч. 30.05.2014. »

Poceli smo pricu o tome sta je ispravno, a sta nije.
Sa stanovista narodnog ili ulicnog jezika sve je ispravno, ali sa stanovista sluzbenog jezika i pravopisa, odnosno jezika koji se uci u skoli mnogi termini koje koristimo u narodnom jeziku su neispravni.
(Ovo knjizevni jezik je bio moj lapsus).

Rec jezik mozda nije najbolji termin , ali taj termin se koristi od nastanka naseg jezika i do danas nismo nasli ni jedan drugi termin za to sto predstavlja.

"Upaliti sijalicu" ili "crkla sijlica" je nesto sto se koristi samo u narodnom jeziku, nesto sto se koristi jedva pedesetak godina i jos uvek se ne nalazi u sluzbenom jeziku.
Mozda ce se za 100 godina naci u sluzbenom jeziku, i tada ce se smatrati ispravnim.
Ali dok ti termini ne udju u sluzbeni jezik bice neispravni.

Narod je sklon da stalno izmislja neke nove termine. Neki od tih termina postaju opsteprihvaceni, ali ispravnim se smatraju tek kada postani sastavni deo sluzbenog jezika.
Dakle sluzbeni jezik je jedino merilo da li je nesto ispravno ili ne.
Ako nije tako, onda uopste nema potrebe da raspravljamo o tome da li je nesto ispravno ili ne.
Napravimo jednostavnu anketu koliko ljudi koristi neki izraz i odmah znamo da li je ispravan ili ne.
Ja sam tako protumacio sve vase komentare.

Jedan moj kolega sa posla koji tesko pamti reci je ultrazvuk nazvao USB. Sada iz cistog zezanja cela firma umesto ultrazvuk govori to USB.
Zamislite da se sada to prosiri i da pola Srbije pocne tako da prica.
Za 50 godina ce se na nekom ovakvom forumu ozbiljno raspravljati da li je USB ispravan termin za ultrazvuk.
Valjda ste i vi nesto zakljucili iz ovoga?

Na kraju nisam zeleo nikog da vredjam niti potcenjujem, ali stvarno ne mogu da verujem da neko pise "crkla sijalica", a uredjuje forum o Srpskom jeziku.
To meni izgleda kao da slep covek pilotira avionom.
Ponavljam bez ikakve uvrede, ali meni to tako deluje.
Ne znam sta ste vi radili u skoli, kada ni tako jednostavne stvari niste savladali?
Samo mi nemojte reci da je i "crkla sijalica" ispravno, jer idem odmah da pravim peticiju da se skolstvo u Srbiji potpuno ukine.
Zasto bi deca gubila 10-20 godina zivota, kada sve sto nauce - nauce iskljucivo na ulici.

Mozda sam ja pao sa neke druge planete, ali ovde sam ocigledno zalutao.


Сачувана

Ja sam estradni radnik - asfaltiram autoputeve.
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #36 у: 08.22 ч. 30.05.2014. »

Sijalica ne gori i nema nikakav plamen ni mali ni veliki.
Zbog malog otpora u vlaknima, a velike jacine struje koja kroz ta vlakna prolazi, sama vlakna se zagrevaju.
Vakum u telu sijalice ne dozvoljava tim vlaknima da se zapale, pa ona ostaju u stanju stalne zagrejanosti.  Svetlost koju proizvodi to zagrejano vlakno nije jaca os svetlosti koju pravi zar cigarete, ali staklo kojim je oblozena sijalica tu svetlost pojacava nekoliko stotina puta.
Nama tu nikakvog ni plamena, ni vatre, ni gorenja.

Ja sad nemam dvojbe, ovakvi tvoji stavovi su čista posledica neznanja.

Inače, kad pročitač u novinama da je neki govornik zapalio masu, jel se odmah zgroziš od tog masovnog pokolja?

Сачувана

s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #37 у: 21.47 ч. 30.05.2014. »

Само да знате, стакло око сијалице има само једну функцију, а то је да одржи стање вакума. Такође, светло није могуће 'појачати'. Можете га фокусирати итд., али укупна 'количина' (извините, не знам како се то прaвилано каже на српском.. ваљда кумулативна емисија?) светлости остаје иста.
« Задњи пут промењено: 21.53 ч. 30.05.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
posetilac
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 15


« Одговор #38 у: 03.52 ч. 31.05.2014. »



Inače, kad pročitač u novinama da je neki govornik zapalio masu, jel se odmah zgroziš od tog masovnog pokolja?


Ne zgrozim se od masovnog pokolja, ali se zgrozim zbog cinjence da neko toliko nepismen radi kao novinar u tim novinama.
Ranije, dok je ova zemlja bila mnogo pismenija, novinari su pisali o "ovacijama okupljenih gradjana", a za "zapaljenu masu" su dobijali momentalni otkaz sa posla.
Pre par dana procitam vest od svega 4 recenice. Vest je o nekom sportisti koji se povredio tako sto je "pao sa bicikle".
Ja mogu da razumem da neki polupismeni seljak kaze u nominativu "bicikla" i pao sa bicikle, ali ne mogu da shvatim da jedan novinar moze da bude toliko nepismen. Ocigledno je da u pitanju nije slucajna greska u kucanju slova, vec cisto neznanje.
To je samo jedan primer, a svaki dan bih vam mogao pronaci po 50 takvih primera novinarske nepismenosti.

Ne tvrdim za sebe da sam  najpismeniji, samo sam rekao da znam ponesto o nasem jeziku.
Normalno da i u mojim komentarima ima pravopisnih gresaka, ali ne trudim se da napisem literarni sastav, vec komentar koji ce drugi moci bez problema da procitaju i razumeju. Pa u startu je greska sto ne koristim nasa slova, vec samo slova engleske abecede.

I najpismeniji ljudi ce napraviti neku pravopisnu gresku. Medjutim velika je razlika u tome kakva ce to greska biti:
da li ce greska biti nesto sto se uci na fakultetu, ili nesto sto se uci u prvom-drugom razredu osnovne skole.
Kada neko napravi gresku iz nekih kompleksnih oblasti pravopisa, ili u zurbi negde izostavi zarez ili veliko slovo, tu nema puno mesta za kritiku.
Medjutim kada neko pravi takve kardinalne greske, koje ne bi smeo da pravi ni u drugom razredu osnvne skole, sta drugo moze covek da mu kaze nego da je nepismen?

Danasnja pismenost u Srbiji je katastrofalna. Nepismeniju smo nego sto smo bili pre 150 godina.
Puno komuniciram sa ljudima i u to sam se uverio. Od 100 ljudi koje upoznam, bar 50 su nepismeni.
Mnogi od njih imaju zavrsene fakultete, ali su i pored toga nepismeni.
Pisu "ti bih", "bijo sam", "malo mi je hvalilo" i sl.
Ono za "polu klinika" nije nikakva sala. Ta zena stvarno misli da se mesto gde ona radi tako zove.
Na ovu vest "pao sa bicikle", javilo se stotinjak ljudi da nesto komentarisu. Ni jedan od njih nije ni primetio tu glupost. Samo jos jedan dokaz koliko smo pismeni. Tek kada sam ja poslao komentar ukazujuci na gresku, neko malo pismeniji je to bicikle promenio u bicikla.

Ako su nam novinari nepismeni, ako je krem ovog drustva nepismen, sta mozemo da ocekujemo od obicnih ljudi?
Samo da budu jos nepismeniji.
Secam se, pre dvadesetak godina kada je uveden parlamentarizam u Srbiji, da su se pojvili neki polupismeni politicari koji su svoje govore zapocinjali sa "Sto se tice toga i toga..."
Ispocetka su se svi smejali toj formulaciji "sto se tice", medjutim danas na to vise niko ne obraca paznju i ta fraza je postala opsteprihvacena.
Evo i ja sam ponekad nesvesno upotrebim tu glupu frazu.

Slazem se da je svaki jezik sklon promenama i da se menja.
Medjutim problem je u tome sto nas jezik uglavnom menjaju nepismeni ljudi.
To je ono sto meni najvise smeta.
Nemam nista protiv uvodjenja novih termina u jezik, ali kada vidim da se neki termini uvode samo zbog naseg neznanja moram da se borim protiv toga.

Nismo mogli da naucimo da elektricni uredjaji rade i da mogu da prestanu da funkcionisu.
Nismo mogli da naucimo da se za uredjaje koristi izraz "pokvariti", a da se za ziva bica koriste izrazi "crknuti", "uginuti", "umreti".
Ta dva razlicita termiina nam pomazu da napravimo razliku izmedju zivih bica i uredjaja.
Posto nismo mogli da naucimo te osnvne stvari, koristicemo pogresne termine i na kraju ih proglasiti ispravnim.

Ako televizor koji se pokvario moze da crkne, onda i pas koji je crkao moze da se pokvari.
Kako bi vama izgledalo da vam ja napisem " pokvario mi se pas"?
E pa isto tako se ja osecam kada procitam "crkao mi televizor".
Nije ovo nikakav bukvalizam vec samo logika koju vi koristite.
Vi sami procenite ko je ovde pismen, a ko nepismen.

Pre 20-30 godina takvi pogresni termini nisu mogli postati ispravni, ali danas mogu, iz prostog razloga sto su danas nepismeni u vecini.
Evo ja mogu da kupim nekoliko TV stanica, desetak novina i da na svakom od tih medija redovno upotrebljavam termin "pokvario mi se pas".
Garantujem vam da ce za 10 godina taj termin postati opsteprihvacen i da ce ga svi najnormalnije koristiti.
Posto je opsteprihvacen, postace i ispravan, zar ne?
Samo mali broj pismenih ljudi nece prhivatiti taj termin, jer ce uvek biti svesni da je taj termin u jezik uvela neka budala.

Zakljucak:
Umesto da jezik unapredjujemo mi ga unazadjujemo i ako ovako nastavimo za 50 godina necemo moci medjusobno da se sporazumevamo, jer ce nam trebati prevodioci sa jezika pismenih na jezik nepismenih i obrnuto.

Сачувана

Ja sam estradni radnik - asfaltiram autoputeve.
posetilac
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 15


« Одговор #39 у: 04.08 ч. 31.05.2014. »


Ja sad nemam dvojbe, ovakvi tvoji stavovi su čista posledica neznanja.



Ja imam veliku "dvojbu" da li mi ovde razgovaramo o srpskom ili o hrvatskom jeziku?

Postovani administratore, o "dvojbi" mozemo razgovarati na sajtu o hrvatskom jeziku.
A na sajtu o srpskom jeziku trebali bi da pricamo o "dvoumljenju".

Mislim da je ovo cisto gubljenje vremena, jer raspravljam o jeziku sa ljudima koji ni sami ne znaju koji jezik koriste.


Moderatoru "crkla sijalica", administrator ima "dvojbu", a sajt se zove "Srpski jezik".

Da li da se smejem ili da placem?

Ipak svaka vama cast, naseo sam na ovaj naslov "Srpski jezik".

Stvarno sam pomislio da je ovo neki ozbiljan lingvisticki sajt, a ne udruzenje sarlatana.


Сачувана

Ja sam estradni radnik - asfaltiram autoputeve.
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #40 у: 04.18 ч. 31.05.2014. »


Ja sad nemam dvojbe, ovakvi tvoji stavovi su čista posledica neznanja.



Ja imam veliku "dvojbu" da li mi ovde razgovaramo o srpskom ili o hrvatskom jeziku?

Postovani administratore, o "dvojbi" mozemo razgovarati na sajtu o hrvatskom jeziku.
A na sajtu o srpskom jeziku trebali bi da pricamo o "dvoumljenju".

Mislim da je ovo cisto gubljenje vremena, jer raspravljam o jeziku sa ljudima koji ni sami ne znaju koji jezik koriste.


Moderatoru "crkla sijalica", administrator ima "dvojbu", a sajt se zove "Srpski jezik".

Da li da se smejem ili da placem?

Ipak svaka vama cast, naseo sam na ovaj naslov "Srpski jezik".

Stvarno sam pomislio da je ovo neki ozbiljan lingvisticki sajt, a ne udruzenje sarlatana.




Jeste, Posetioce: mi smo Hrvati i sarlatani jer TI ne smatras tacnim ono na sta si ovde naisao!? Smiley))


Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #41 у: 14.40 ч. 31.05.2014. »

Какве глупости, какво трећеразредно резоновање, каква свадљивост, ускогрудост и опседнутост ситницама без разумевања контекста. Ово мора да је О'Мали.

Нећу даље читати ваше коментаре, јер не поседујем неопходан ниво сталожености и отпорности.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #42 у: 10.36 ч. 04.06.2014. »

Ranije, dok je ova zemlja bila mnogo pismenija, novinari su pisali o "ovacijama okupljenih gradjana", a za "zapaljenu masu" su dobijali momentalni otkaz sa posla.

Podseti me na jednog prijatelja koji ima običaj da kaže, dok ima ovaca biće i ovacija...

Ja sad nemam dvojbe, ovakvi tvoji stavovi su čista posledica neznanja.

Ja imam veliku "dvojbu" da li mi ovde razgovaramo o srpskom ili o hrvatskom jeziku?

Postovani administratore, o "dvojbi" mozemo razgovarati na sajtu o hrvatskom jeziku.
A na sajtu o srpskom jeziku trebali bi da pricamo o "dvoumljenju".

Sad sam sasvim siguran da su tvoji stavovi posledica neznanja, jer stvarno treba biti dobro neupućen pa ređe upotrebljavane reči proglašavati hrvatskim samo zato što su tamo više u upotrebi.

Preostalo je još samo da nas ubeđuješ da u imenu sajta treba da stoji 'srbski' umesto 'srpski' i biće sve na svom mestu.

Da se razumemo, tebi niko ne spori da znaš, umeš i govoriš šta god hoćeš i kako hoćeš, pa nemoj ni ti nas ubeđivati da moramo da se služimo jezikom isto kao i ti.


Ali da ti bude lakše, na tvoju inicijativu da ne sramoti više naš lepi jezik, krenuo sam da ugasim forum, ali sam se zapetljao, jer sam shvatio da ne mogu da krenem pošto mi je forum na Internetu i to mogu i ne krećući nigde sa stolice, a onda se setih da ne mogu ni da ga ugasim jer ne gori, pa pomislih da ga isključim ali nisam uspeo da nađem ni ključa ni ključaonice i tako ostade...
« Задњи пут промењено: 10.40 ч. 04.06.2014. од Pedja » Сачувана

s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #43 у: 00.57 ч. 05.06.2014. »

Ali da ti bude lakše, na tvoju inicijativu da ne sramoti više naš lepi jezik, krenuo sam da ugasim forum, ali sam se zapetljao, jer sam shvatio da ne mogu da krenem pošto mi je forum na Internetu i to mogu i ne krećući nigde sa stolice, a onda se setih da ne mogu ni da ga ugasim jer ne gori, pa pomislih da ga isključim ali nisam uspeo da nađem ni ključa ni ključaonice i tako ostade...

Кад га не можете српски (____)ити, нека остане Smiley
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #44 у: 01.54 ч. 07.06.2014. »

Kasnije sam shvatio da nije mogao ni da ostane jer nije nigde ni krenuo.. ma skomplikovan ovaj nas jezik ako hoces sve da kazes bukvalno...
Сачувана

Тагови:
Странице: 1 2 [3] 4  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!