Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.44 ч. 22.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Promenljivost/nepromenljivost zbirnih brojeva  (Прочитано 16645 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Žuta gramatika sive boje
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 13

« у: 22.59 ч. 11.04.2010. »

Znam da su brojevi dvoje, troje i četvoro promenljivi.  Ali šta je sa petoro, šestoro, i tako dalje?
U najnovijoj Gramatici piše da su svi zbirni brojevi promenljivi.  (t. 158)
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688

« Одговор #1 у: 23.22 ч. 11.04.2010. »

Па кад су тако рекли, што нису навели! Збирни бројеви преко пет узимају се као непроменљиви. И четворо се једва мења, троје сасвим изнимно, евентуално се за двоје може чути: двога, двома/двоме и др. Можда су они ту мислили на бројне придеве (петори, -а, -о...) који заиста јесу променљиви (Кола с петорим вратима).
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #2 у: 23.30 ч. 11.04.2010. »

Ma ko još kaže "s petorim vratima"? Lično mislim da su promene brojeva vrlo, ali vrlo zastarele i da to danas niko više ne koristi, te da se ne bi trebalo više ni pominjati u gramatikama. Terati studente/učenike da uče nešto što niko živi ne koristi nije podučavanje nego iživljavanje...
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #3 у: 23.36 ч. 11.04.2010. »

Иживљавање би било терати некога да каже Дошао је код четво́рга/четворо́га пријатеља. Језик је ту развио непроменљивост бројева па нам је нормално Код четворо пријатеља.
Како би ти рекла кола с четворим вратима не мењајући много конструкцију реченице?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #4 у: 23.57 ч. 11.04.2010. »

Sa četvoro vrata. Verujem da gramatički sigurno nije ispravno, ali ja zaista nisam nikad nikog čula da koristi padeže kod brojeva. Jedini put kad sam čula da se o tome govori je ovde u onim raspravama koje si pominjao u vezi sa dvoga, dvoma, dvome... Mislim, ok je to znati, ali zaista bi to trebalo već jednom ukloniti iz gramatika, jer stvarno niko ne koristi. Da li ti koristiš brojeve u padežima u svakodnevnom govoru, dok pričaš sa prijateljima, roditeljima, poznanicima, na ulici, u prodavnici...? Pitam, jer me zanima da li neko ko je lingvistički dobro potkovan zaista i koristi brojeve u padežima u svakodnevnom govoru, pošto meni to deluje prosto malo verovatno...
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #5 у: 00.03 ч. 12.04.2010. »

Постоје хиљаде граматичких правила која се примењују само у писаном језику. Да ли икада кажем „Јеси ли виде мога доброга пријатеља“? — Не, али у тексту користим то покретно а. Таквих је примера много. Када би се правила граматика супстандардног језика, разуме се да деклинација бројева не би дошла у обзир. Ипак, граматике из којих учи́мо опис су стандардног језика, у коме је језик добрих писаца и званичне комуникације најважнији медиј.

И, наравно, са четворо врата не долази у обзир. Нису то жива бића па да имају збирни облик четворо. Зар ти не пара уши *двоје врата као двоје деце?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #6 у: 00.11 ч. 12.04.2010. »

Dvoja  vrata. Pa dobro, u pisanom jeziku. Da li koristiš brojeve u padežima? I dobroga jedinoga, i sl. i te kako čujem u govoru (dobro, čujem kad sam u Srbiji ili kad pričam sa prijateljima Cheesy).

U svakodnevnom govoru ćeš, bogami i te kako čuti auto sa četvoro vrata. Svakodnevno. Koja je alternativa a da ne bude četvorim vratima? Zapravo, ima li je uopšte?
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #7 у: 09.25 ч. 12.04.2010. »

Бројеве у падежима (од двају података, обрадовао се трима стварима) редовно користим у писању, доста ређе у говору.
Алтернативе за кола са четворим вратиманема. Исто као што нема алтернативе за Дао сам то двема женама / њима трома.
Управо је зато битно да се сачува деклинација бројева, макар у књижевном језику, јер без њих настају огромне рупе у језику, а не верујем да би се оне могле попунити у скорије време а да не иду на уштрб језичког осећања.
Знам да се чује у говору четворо врата, али је то једнако смешно као двојица жена или пет деце.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #8 у: 09.38 ч. 12.04.2010. »

Цитат
Знам да се чује у говору четворо врата, али је то једнако смешно као двојица жена или пет деце.

Razumljivo je da je tebi to smešno. Međutim, mislim da ima nebrojeno više ljudi kojima je četvorim vratima mnogo smešnije...
Cheesy
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #9 у: 09.59 ч. 12.04.2010. »

Пет децета ем многима вероватно не иде против језичког осећаја, ем покрива рупе у језику, ем је фрикомбинација од петоро деце и пет детета, тако да је то засад најбоље решење за оне којима је склонидба бројева баук... Cheesy
Сачувана
Žuta gramatika sive boje
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 13

« Одговор #10 у: 10.02 ч. 12.04.2010. »

Stanojčić predlaže upotrebu brojeva u padežima onda kada su ti padeži bez predloga.  A ukoliko predlog postoji dozvoljeno je korišćenje brojeva u osnovnom obliku.

npr.

Pisali smo njima dvoma.
 Otišli su na more sa troje dece. 
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #11 у: 10.05 ч. 12.04.2010. »

Kako bi bilo da nema onog SA kod troje dece?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #12 у: 10.07 ч. 12.04.2010. »

Трома деце.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #13 у: 10.08 ч. 12.04.2010. »

Трома деце.
Budibogsnami... Grin
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #14 у: 10.12 ч. 12.04.2010. »

Будибокснами. Wink
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!