Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.04 ч. 20.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Зауставно време  (Прочитано 12729 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
d@do
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 184


« Одговор #15 у: 10.23 ч. 22.04.2010. »

Проблем је у томе што коментатори по сваку цену желе да задрже "време" у номинативу.   Да време буде главна реч у синтагми, а не надокнада.

Mogli bi se reći i nadoknadno vreme, što ispunjava Zoranov kriterijum.
Takođe se slažem sa Zoranom mada bih ja možda upotrijebio i termin kompenzacijsko vrijeme. Nekako u mojoj glavi ima šire značenje nego nadoknada.
Сачувана
pitalica
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 10


« Одговор #16 у: 11.36 ч. 23.04.2010. »

Moje pitanje je da li je termin neispravan i da li je oksimoron? Svoje misljenje sam iznela, a zakljucujem da je odgovor na prvo pitanje ne.
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #17 у: 12.54 ч. 23.04.2010. »

Није неисправан, објаснили смо горе, мада ја мислим да не би било згорег наћи бољи термин.
Није ни оксиморон, зашто — пише у мојој првој поруци на овој теми.
Сачувана
pitalica
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 10


« Одговор #18 у: 12.56 ч. 23.04.2010. »

Цитирано: J o e link=topic=5411. msg54424#msg54424 date=1272020052
Није неисправан, објаснили смо горе, мада ја мислим да не би било згорег наћи бољи термин.
Није ни оксиморон, зашто — пише у мојој првој поруци на овој теми.
Hvala najlepse, tek sad sam se snasla u pracenju teme ( uspela sam da je lociram bez prethodnog odlaska na zakljucanu temu ).  Potvrdio si  moje sumnje :)
Сачувана
pitalica
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 10


« Одговор #19 у: 13.01 ч. 23.04.2010. »

Цитирано: magila link=topic=5411. msg50475#msg50475 date=1266240400
Цитирано: J o e link=topic=439. msg50472#msg50472 date=1266231177
Цитирано: magila link=topic=439. msg50465#msg50465 date=1266221356
Новинари и "познате" личности, када желе да нешто посебно истакну, кажу: "Тај неки. . . "
Па или је "ТАЈ" или је "НЕКИ"! Не може стајати једно поред другог у реченици!
Ако је "тај", знамо о коме је реч.  Ако је "неки" не знамо о коме је реч.
Али, шта ја то уопште. . .  Вероватно грешим, па бих молио да ми неко ову појаву мало појасни.

Ту појаву је већ осуђивао, мислим, ак.  Никша Стипчевић у неком од првих бројева Језика данас.  Ти су бројеви били доступни на интернету, али већ неко време, нажалост, тај сајт не ради.

Цитирано: magila link=topic=439. msg50464#msg50464 date=1266220539
На РТС-у један спортски коментатор је упоран у употреби фразе: "Зауставно време". 
Волео бих да ми дотични објасни, како ће то да заустави време? Може само да заустави штоперицу!(мерење времена)
 

Овакав буквалистички приступ језику није баш користан.  На форуму смо се већ безброј пута зблањавали како умишљени лектори и „лектори“ протерују изразе типа слагати се с неким („балвани се слажу“), дебела књига („свиња је дебела“) и сл.  Тако је и овде.  Време може да се заустави — време које мери штоперица.  Мало је речи које имају само једно значење, нарочито у контексту, (то су обично термини и покрајинске речи), а време, дакле, не спада у њих.  Овде имамо најобичнији метонимијски пренос.  Придев зауставни (заустав-(ити) + -ан) апсолутно је мотивисан: зауставно време = ’време које приказује штоперица када се заустави’.
Ало бре, Јое. . . Какво те лекторисање спопаде?
У „зауставном“ времену се утакмица не одвија, она је у прекиду!
Она се наставља у продужетку утакмице који условно зовемо „надокнада времена“.
Зашто условно? (Јер и то је продужетак!) Да би се разликовало од већ постојећег појма у фудбалу:
„продужетак, продужеци утакмице“.
Зато идиотски звучи кад водитељ каже: „ Тај тим је дао гол у зауставном времену“!!!???
Како су могли да дају важећи гол, у тренутку док је игра прекинута? (Замена играча, помоћ повређенима)

Ne zelim da komentarisem validnost termina, ali moram da ukazem na greske.  Dakle, ono sto se naziva zaustavnim vremenom nije isto sto i produzetak utakmice, koji isto može imati "zaustavno vreme".  Igrac jeste dao gol u vremenu koje je zaustavljeno, jer se u formalnim zapisnicima ne navodi da je gol postignut u 97-om minutu, vec u 90-om.  Znaci on je dao gol u vremenu, koje se formalno ne racuna.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #20 у: 15.14 ч. 23.04.2010. »

Ne zelim da komentarisem validnost termina, ali moram da ukazem na greske.  Dakle, ono sto se naziva zaustavnim vremenom nije isto sto i produzetak utakmice, koji isto može imati "zaustavno vreme".  Igrac jeste dao gol u vremenu koje je zaustavljeno, jer se u formalnim zapisnicima ne navodi da je gol postignut u 97-om minutu, vec u 90-om.  Znaci on je dao gol u vremenu, koje se formalno ne racuna.

Ништа не разумем. Нисам, истина, читао званичне записнике, али у свим извештајима са утакмица кажу (или пише) да је гол постигнут у 95. минуту, или у петом минуту надокнаде времена. А зар у записнику не пише да је утакмица продужена за толико и толико, због тога и тога?
Зашто се то време формално не рачуна?
Сачувана
pitalica
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 10


« Одговор #21 у: 15.47 ч. 23.04.2010. »

Цитирано: Зоран Ђорђевић link=topic=5411. msg54435#msg54435 date=1272028485
Цитирано: pitalica link=topic=5411. msg54426#msg54426 date=1272020492
Ne zelim da komentarisem validnost termina, ali moram da ukazem na greske.   Dakle, ono sto se naziva zaustavnim vremenom nije isto sto i produzetak utakmice, koji isto može imati "zaustavno vreme".   Igrac jeste dao gol u vremenu koje je zaustavljeno, jer se u formalnim zapisnicima ne navodi da je gol postignut u 97-om minutu, vec u 90-om.   Znaci on je dao gol u vremenu, koje se formalno ne racuna. 

Ништа не разумем.  Нисам, истина, читао званичне записнике, али у свим извештајима са утакмица кажу (или пише) да је гол постигнут у 95.  минуту, или у петом минуту надокнаде времена.  А зар у записнику не пише да је утакмица продужена за толико и толико, због тога и тога?
Зашто се то време формално не рачуна?

Govorim o tim zvanicnim zapisnicima.  Razlog je sto utakmica traje 90, odnosno 120 minuta.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #22 у: 16.15 ч. 23.04.2010. »

Зар утакмица не траје онолико колико реално траје?
Због тога се ваљда и води записник, да би се унели сви релевантни подаци: ко игра, где, када, ко суди, ко је делегат, резултат, картони, инциденти...
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!