Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.13 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Metalac, Gornji Milanovac  (Прочитано 6608 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Suomalainen
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258



« у: 20.22 ч. 17.04.2010. »

Želeo bih da pitam koji bi bio najadekvatniji prevod engleske reči "metalhead". Značenje je jasno – osoba koja sluša hevi metal. Ne bih pitao da u K–Š ne piše da je hevimetalac samo osoba koja izvodi ovu vrstu muzike.

Možda ja ovo objašnjenje previše bukvalno shvatam, i možda se redi o prenesenom značenju. Ali opet, ovo metalac iz hevimetalac, pošto se veoma često kaže bez hevi zvuči kao posuđe Metalac (iz G. Milanovca ili D. Milanovca ili tako nešto...), pa bi bilo lepo naći neku drugu reč. Možda je ovo cepidlačenje, ali oprostićete...

Možda reč koju tražim može, možda čak i više, da odgovara prevodu reči "headbanger".
Mislim da u ovom slučaju kontekst i cela rečenica zaista nisu potrebni. Ukoliko jesu, samo kažite, poslaću.
« Задњи пут промењено: 21.56 ч. 17.04.2010. од suomalainen93 » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 20.56 ч. 17.04.2010. »

Хевиметалурзи.
Сачувана
Suomalainen
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258



« Одговор #2 у: 21.05 ч. 17.04.2010. »

Цитат
Хевиметалурзи.
Grin  Cheesy  Grin
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #3 у: 22.12 ч. 17.04.2010. »

Meni ne smeta to što "metalac" kažu za slušaoca metala, mislim da nije presudno što imam metalske tiganje Grin ali mi je veći problem to što danas ima milion podvrsta raznih metala: trash, death, power, black i ostali, a onda samo "metalac" nije dovoljno precizno, osim da označi sve zajedno.
Сачувана
Suomalainen
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258



« Одговор #4 у: 22.39 ч. 17.04.2010. »

Цитат
... mislim da nije presudno što imam metalske tiganje...
Pa znam, to je više bilo kao dodatan razlog, ali mi smeta to što Klajn i Šipka navode da je hevimetalac onaj koji izvodi metal muziku, a ne koji je sluša. Pretpostavljam da ovo nisu ni smatrali bitnim i da se podrazumeva, da se nisu nadali da će neko rešiti da se začkilji u to, kao što ja jesam.

Цитат
... ali mi je veći problem to što danas ima milion podvrsta raznih metala: trash, death, power, black i ostali, a onda samo "metalac" nije dovoljno precizno, osim da označi sve zajedno.
Pa mislim da nije potrebno precizirati zato što se vrste metala prožimaju i slične su, pa osoba koja ga sluša obično ne sluša samo jednu njegovu vrstu, nego bar nekoliko.
Uostalom, ne znam kako bi se nazvao neko ko sluša recimo death metal. Detmetalac? Dedmetalac? Ne može da mi padne na pamet kako bi se transkribovalo θ, pa onda death-metalac? Deathmetalac?
« Задњи пут промењено: 22.42 ч. 17.04.2010. од suomalainen93 » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #5 у: 00.08 ч. 18.04.2010. »

Ne može da mi padne na pamet kako bi se transkribovalo θ, pa onda death-metalac? Deathmetalac?
Evo ovde imaš kako se transkribuje /θ/. Kao T. Dakle, detmetal.
Сачувана
Suomalainen
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258



« Одговор #6 у: 01.05 ч. 18.04.2010. »

Hvala, Bruni. U svakom slučaju mi lično det metal (zar ne bi trebalo odvojeno, kao hevi_metal?) zvuči bez veze, jer dođe kao da je "that metal".
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #7 у: 01.08 ч. 18.04.2010. »

Mislim da se "deD metal" sasvim dobro ustalilo kod nas u govoru. Setimo se kako pravila transkripcije nisu striktna kada strani apelativi ulaze u naš jezik, za razliku od vlastitih imena, za koja se najpre i primenjuju.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #8 у: 08.44 ч. 18.04.2010. »

Не знам зашто бисмо инсистирали на називима за слушаоце глазбених праваца, јер ја, ево, слушам џез, па то не значи да сам „џезер“, што је ’свирач, извођач џеза’, већ кажем једноставно „слушам џез“. Исто тако би се понајпре рекло: „слушам хаус, техно, блуз, рок, поп, фанк, хип-хоп, реп, денс; хеви метал, треш метал, дед метал, пауер метал“ и др., јер одговор најчешће долази на питање „шта слушаш?“
« Задњи пут промењено: 08.48 ч. 18.04.2010. од Мирослав » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #9 у: 16.57 ч. 18.04.2010. »

Mislim da se "deD metal" sasvim dobro ustalilo kod nas u govoru. Setimo se kako pravila transkripcije nisu striktna kada strani apelativi ulaze u naš jezik, za razliku od vlastitih imena, za koja se najpre i primenjuju.


Ded je od dead. Ipak, moram priznati da i meni det izgleda totalno glupavo...
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #10 у: 21.25 ч. 18.04.2010. »

Не знам зашто бисмо инсистирали на називима за слушаоце глазбених праваца, јер ја, ево, слушам џез, па то не значи да сам „џезер“, што је ’свирач, извођач џеза’, већ кажем једноставно „слушам џез“. Исто тако би се понајпре рекло: „слушам хаус, техно, блуз, рок, поп, фанк, хип-хоп, реп, денс; хеви метал, треш метал, дед метал, пауер метал“ и др., јер одговор најчешће долази на питање „шта слушаш?“
Eeee, nije to isto. Wink Mladi koji slušaju ovakve vrste muzike često ih doživljavaju kao deo svog identiteta, uz koji ide ponašanje, oblačenje, evenutalno šminkanje i šišanje Grin druženje sa sebi sličnima i tako dalje. Za njega jeste bitno je li metalac, panker, gotičar ili da ne nabrajam šta sve može da bude, mnogo više nego što je za neke od nas, jer je njemu to više od same muzike. Zato je verovatno i reč nastala, jer nije bilo dovoljno reći "slušam to i to", onako usputno, nego slušanje određene muzike određuje i osobu na neki način pa smo dobili imenicu. Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #11 у: 21.58 ч. 18.04.2010. »

Да, испустио сам из вида те, хм, назовимо их благо, залуђенике. Smiley

http://www.youtube.com/watch?v=t53E-u0U5rI&feature=fvst Grin
« Задњи пут промењено: 22.08 ч. 18.04.2010. од Мирослав » Сачувана
Suomalainen
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258



« Одговор #12 у: 00.47 ч. 19.04.2010. »

Link -  Cheesy

Цитат
Не знам зашто бисмо инсистирали на називима за слушаоце глазбених праваца, јер ја, ево, слушам џез, па то не значи да сам „џезер“, што је ’свирач, извођач џеза’, већ кажем једноставно „слушам џез“. Исто тако би се понајпре рекло: „слушам хаус, техно, блуз, рок, поп, фанк, хип-хоп, реп, денс; хеви метал, треш метал, дед метал, пауер метал“ и др., јер одговор најчешће долази на питање „шта слушаш?“
Цитат
Eeee, nije to isto.  Mladi koji slušaju ovakve vrste muzike često ih doživljavaju kao deo svog identiteta, uz koji ide ponašanje, oblačenje, evenutalno šminkanje i šišanje  druženje sa sebi sličnima i tako dalje. Za njega jeste bitno je li metalac, panker, gotičar ili da ne nabrajam šta sve može da bude, mnogo više nego što je za neke od nas, jer je njemu to više od same muzike. Zato je verovatno i reč nastala, jer nije bilo dovoljno reći "slušam to i to", onako usputno, nego slušanje određene muzike određuje i osobu na neki način pa smo dobili imenicu.

Au, au, au. Sve je to vrlo diskutabilno.  Smiley No, kako god da se stvorila reč hevimetalac, bitno da se stvorila. Dakle, Klajn i Šipka za ovu reč ne navode slušaoca ove vrste muzike, već samo izvođača. Mislili su da se podrazumeva, ne?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #13 у: 01.05 ч. 19.04.2010. »

Mislili su da se podrazumeva, ne?

Ne, mislim da su prosto izgubili iz vida taj pojam uopšte (pojam "sledbenika" nekoga glazbenog pravca, odnosno kulture ili supkulture koja se razvija s njime u središtu), a koji je objasnila Alčesta, pa zato nema ni toga značenja navedenog.

(Pa kad ja nisam u toku sa svima modernim izrazima, rečima i značenjima, a kamoli Klajn i Šipka, koji ’ladno mogu dedovi da mi budu. Smiley)
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!