Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.19 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Novi pravopis — da li je ovo moguće?  (Прочитано 21694 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« у: 17.36 ч. 08.05.2010. »

http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/172512/Pravopisni-recnik-za-dve-nedelje-Pravopis-tek-za-dva-meseca

Цитат
Nakon „Blicovih“ tekstova o decenijskom nedostatku brige za jezik i pravopis u Srbiji, sastali su se čelni ljudi Odbora za standardizaciju srpskog jezika jula prošle godine. Tada je odlučeno da prof. dr Mato Pižurica sam nastavi rad na Pravopisu kako bi se to kapitalno izdanje konačno pojavilo do kraja 2009. godine.
- Mato Pižurica je predao rukopis meni i Dragu Ćupiću na recenziju. Trenutno sa Tvrtkom Prćićem i Ljubišom Rajićem prolazim kroz pravila o transkribovanju engleskih, odnosno skandinavskih imena. Pretpostavljam da se pre februara Pravopis neće naći u štampi - kaže akademik Ivan Klajn.

Dakle, molim da me neko ispravi ako sam pogrešno razumeo citat. Je li moguće da se — nakon sve one priče o podeli rada na novom pravopisu, razvlačenja gotovo deceniju itd. — sve svodi na Klajnovo telefoniranje Prćiću i kratko: „Ej, Prle, vidi, Mato je nešto našarao oko transkripcije s engleskog, tebi je to OK, jelda?“ Pri tom je Prćić samo primer (i to jedan od svetlijih, njega će bar nešto pitati); zar je moguće da čitava ona podela (koju smo videli ovde više puta, da je ne ponavljam) pada u vodu, i da se ceo novi Pravopis svodi na jednog čoveka (i to baš na Mata Pižuricu, čiji se dosadašnji doprinos normativistici manje-više svodi na to što se, siroma, ni kriv ni dužan s Jovanom Jerkovićem našao na koricama prethodnog pravopisa)?

Iskreno se nadam da sam nešto pogrešno razumeo.
Сачувана
mirkoandjic
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Мирко Анђић
Струка: Програматор
Поруке: 61



« Одговор #1 у: 18.00 ч. 08.05.2010. »

Па, ако се прочита пажљиво, др. Мато треба да заврши започето, на чему се ваљда нешто и урадило толоких година. Ако је спала књига на два слова, можда је то једини начин.

Не пишу се капитална дела за пар месеци, мада ко зна. И овде на Западу, издавачи умеју да наруче у стилу "дај нам два мега-хита у наредне три године и једна изабрана дела до истека четврте". И код нас би тако нешто могло да се деси, али из очаја.  Sad
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #2 у: 18.05 ч. 08.05.2010. »

Ја сам разумео да је Пижурица био задужен за „ретуширање“ највећег дела Правописа, а ова двојица (Прћић и Рајић) за своје домене транскрипције. Клајн сад то сређује.
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #3 у: 18.53 ч. 08.05.2010. »

Obratite pažnju na sljedeći navod iz Rajićeve bibliografije, koja je posljednji put aktualizovana 2. oktobra 2009:

63.         Adaptacija imena i naziva iz jezika u Skandinaviji. [Predato za štampu za novo izdanje Pravopisa srpskog jezika, 16 stranica.]

Tumačim to tako da je Klajn dobio rukopis u kojem su već odavno uključena Prćićeva i Rajićeva pravila, te da sada na osnovu svog iskustva prolazi kroz njih i predlaže jasnije formulacije, pomalo drukčija rješenja i razne druge sitnice. Međutim, na osnovu članaka u Blicu o tome kako se pravopisna komisija nije sastajala i da su samo neki od zaduženih predali rukopise, ne bih se začudio da mnogo toga jeste palo u vodu.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #4 у: 19.29 ч. 08.05.2010. »

Dakle, ovde, na str. 41 i 42, navedeno je ko je za šta zadužen u novom pravopisu. Možemo izbrojati pristojno mnogo imena (tu su i Prćić i Rajić, ali i mnogi drugi). Ono što mi najviše smeta u gornjem tekstu jeste rečenica „Tada je odlučeno da prof. dr Mato Pižurica sam nastavi rad na Pravopisu“ — dakle, ispada: ko je šta uradio, uradio je, dalje Pižurica radi sam. Ne vidim drugo tumačenje.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #5 у: 19.37 ч. 08.05.2010. »

Изгледа да остали нису били довољно заинтересовани. Sad
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #6 у: 22.15 ч. 08.05.2010. »

Благо нама. Изгледа да ће на крају „замолити форумаше Вокабулара да саставе нови правопис“...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #7 у: 13.21 ч. 09.05.2010. »

Благо нама. Изгледа да ће на крају „замолити форумаше Вокабулара да саставе нови правопис“...

Ili još gore — Vikipedijance... Cheesy
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #8 у: 13.57 ч. 09.05.2010. »

Malo sam guglao i našao ovaj intervju s Pižuricom.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #9 у: 15.07 ч. 09.05.2010. »

Malo sam guglao i našao ovaj intervju s Pižuricom.
Мене ће овакви ставови заиста натерати да почнем да мрзим ћирилицу.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #10 у: 16.57 ч. 09.05.2010. »

Malo sam guglao i našao ovaj intervju s Pižuricom.
Мене ће овакви ставови заиста натерати да почнем да мрзим ћирилицу.

А какви то ставови?! Врло разложно је дотакнуто питање двоазбучја, без неких крајносних ставова. Речено је да ће се и у Правопису обрађивати оба писма.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #11 у: 17.34 ч. 09.05.2010. »

Malo sam guglao i našao ovaj intervju s Pižuricom.
Мене ће овакви ставови заиста натерати да почнем да мрзим ћирилицу.

А какви то ставови?! Врло разложно је дотакнуто питање двоазбучја, без неких крајносних ставова. Речено је да ће се и у Правопису обрађивати оба писма.


Уопште било какво фаворизовање једног писма над другим. А све више се фаворизује ћирилица у односу на латиницу. Све је то, ако мене питаш, ствар отровне полтике и нема везе са језиком. Није ни чудо што Пижурица пребацује вруће кестење на државу. Хоће да држава забрани латиницу, или да јој барем ограничи употребу, а да лингвисти остану чистих руку. Мени је то, да извинеш, дволично и лицемерно.
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #12 у: 17.48 ч. 09.05.2010. »

Dodao sam gornji link uglavnom zbog ovih dijelova:

NOVI pravopis srpskog jezika u izdanju Matice srpske, na kojem se radi već nekoliko godina, biće promovisan na jesen, na Sajmu knjiga u Beogradu.

NOVI pravopis srpskog jezika koji će biti štampan do narednog leta, ali neće biti objavljen pre prijemnih ispita za školarce i studente, kako ih ne bi zbunjivao zbog izmenjenih pravila, predstavljaće zapravo izmenjeno i dopunjeno izdanje iz 1993. godine, koji je uradila grupa autora - Mitar Pešikan, Jovan Jerković i Mato Pižurica. Glavni redaktor novog pravopisa je Pižurica, a ostali redaktori su: Živojin Stanojčić, Milorad Dešić i Branislav Ostojić.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #13 у: 17.50 ч. 09.05.2010. »

Dodao sam gornji link uglavnom zbog ovih dijelova:

NOVI pravopis srpskog jezika u izdanju Matice srpske, na kojem se radi već nekoliko godina, biće promovisan na jesen, na Sajmu knjiga u Beogradu.

NOVI pravopis srpskog jezika koji će biti štampan do narednog leta, ali neće biti objavljen pre prijemnih ispita za školarce i studente, kako ih ne bi zbunjivao zbog izmenjenih pravila, predstavljaće zapravo izmenjeno i dopunjeno izdanje iz 1993. godine, koji je uradila grupa autora - Mitar Pešikan, Jovan Jerković i Mato Pižurica. Glavni redaktor novog pravopisa je Pižurica, a ostali redaktori su: Živojin Stanojčić, Milorad Dešić i Branislav Ostojić.

Знам, Стоундаре, и јасно ми је због ког дела си ти додао линк. Али, ја сам (нажалост) прочитала цео чланак... Sad
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #14 у: 18.18 ч. 09.05.2010. »

Уопште било какво фаворизовање једног писма над другим. А све више се фаворизује ћирилица у односу на латиницу. Све је то, ако мене питаш, ствар отровне полтике и нема везе са језиком. Није ни чудо што Пижурица пребацује вруће кестење на државу. Хоће да држава забрани латиницу, или да јој барем ограничи употребу, а да лингвисти остану чистих руку. Мени је то, да извинеш, дволично и лицемерно.

Али наша два писма нису једнака. Од распада СФРЈ она то нису. Ћирилица има законску предност, а латиница узуелну. 
И уопште то није пребацивање врућег кестења. Лепо је објаснио зашто то није питање правописа.

(Чини ми се да ово гледаш с двоструким аршинима. Кад је требало спровести употребу латинице на српском језичком подручју, могла је да функционише политика, а сад кад се јавила, логично, супротна тежња, пошто латиница није органско српско писмо, таква политика је отровна, иако је хиљаду пута мање наметљива. Замисли да сад држава нареди да се све књиге штампане латиницом поново штампају на ћирилици! Е то би било мрско.)
« Задњи пут промењено: 18.24 ч. 09.05.2010. од J o e » Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!