Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
19.30 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: pokolenje ili pokoljenje?  (Прочитано 13159 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Luče
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: Profesor fizičke kulture
Поруке: 152



« у: 01.55 ч. 19.07.2010. »

Unapred se izvinjavam ukoliko ste već razgovarali na ovu temu, pretragom foruma nisam uspela da pronađem ovu nedoumicu.

Naišla sam na diskusije o sličnim izrazima (obolenje/oboljenje, blesak/bljesak itd.), što potvrđuje moju pretpostavku da je ispravno reći pokolenje.
Međutim, čitam program jednog našeg kulturnog centra za ovo leto i nailazim na pokoljenje. Uočila sam i nekoliko očiglednih pravopisnih grešaka, što smatram da je nedopustivo za kulturnu utanovu, ali o tome nekom drugom prilikom.
U ovom slučaju sam i sama zastala, jer često čujem pokoljenje, pa sam se pokolebala.

Dakle, ja kažem pokolenje i mislim da je to pravilno. Ovo drugo mi liči na ijekavicu. Da li sam u pravu?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #1 у: 02.23 ч. 19.07.2010. »

U pravu si. Pokoljenje i blijesak su ijekavski, a pokolenje i blesak ekavski oblici. (Tako i sve srodne reči: koljeno—koleno, bliještati—bleštati i dr.) Tu se greši, nekako se ovi ijekavski oblici lako uvrežuju i u ekavskom izrazu. Slični su tome i ijekavsko-ekavski parovi kliješta : klešta, obolijevati : obolevati i sl., gde se takođe lako uvrežuju u oba izgovora jotovani oblici *klješta, *oboljevati itd. Tako je došlo i bljesak u ijekavici (i u ekavici), kojega nema u RMS, ali HJP ga daje pored oblika blijesak. Akcija hrvatske vojske iz 1995. zvala se tako, Bljesak.

Oboljenje je jedino ispravno u oba izgovora, i tome slično odeljenje, deljenje i sl. Često tu ekavci sa područja istočnijih dijalekata ili ijekavci koji prelaze na ekavicu greše, pa govore i pišu *obolenje, *odelenje, *delenje itd. Ali ovde nema jata te nema ni razlike između dvaju narečja; tu je jotovanje uzrokovano jotom u sufiksu.
Сачувана
Luče
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: Profesor fizičke kulture
Поруке: 152



« Одговор #2 у: 02.38 ч. 19.07.2010. »

Hvala Đorđe!

Kad sam pomenula prethodne diskusije, konkretno sam mislila baš na jedno tvoje pisanje na ovu temu. Wink
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #3 у: 07.32 ч. 19.07.2010. »

Ђорђе, заборавио си палење. Grin
Сачувана
charmed94
Гост
« Одговор #4 у: 00.25 ч. 05.08.2010. »

Hvala Đorđe!

Ово је једна веома честа грешка коју већина њих прави.
Вокатив се увек одваја зарезом, па ће бити: „Хвала, Ђорђе!“.
« Задњи пут промењено: 00.28 ч. 05.08.2010. од charmed94 » Сачувана
Luče
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: Profesor fizičke kulture
Поруке: 152



« Одговор #5 у: 01.24 ч. 05.08.2010. »

Ha, pa ti misliš da ja imam vremena da non-stop menjam reči po padežima?!
Ovo je šala, ali je i istina da bih morala na brzaka da izmenjam imenicu po padežima, da ti kažem koji je u pitanju. Znaš, ja sam pre mnogo, mnogo godina učila sve ove stvari i gotovo sve definicije sam zaboravila, ali su mi se pravila duboko urezala. Da banalizujem, nemam pojma zbog čega se ne ne piše spojeno sa glagolom (sem onih nekoliko izuzetaka), ali mi se nikada neće desiti da napišem neradim, nečitam itd, niti ne ću, ne moj... Nemam ja nekog posebnog znanja da ponudim forumašima, sem da budem pristojan sagovornik u ovim našim prepiskama.

(Uh, koliki uvod. Smiley)

Kad je u pitanju primer koji si naveo:"Hvala Đorđe", ja obično tu stavljam zarez i ovde je slučajno izostavljen. Pratiš moje postove, pa se možeš uveriti da je tako. Da se ne foliram, ne radim to zato što znam da se ispred vokativa uvek piše zarez, nego, naprosto, tako me navodi neki unutrašnji glas. Utisnulo mi se u memoriju da tako treba. Smiley
A da l' je ispravno...
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #6 у: 09.52 ч. 05.08.2010. »

Дискусија о употреби броја један премештена овде: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=4065.msg58457#msg58457.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!