Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
02.46 ч. 30.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Кошутино младунче  (Прочитано 51891 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« у: 16.19 ч. 26.08.2010. »

U kvizovima se dešavaju greške zbog kojih ljudi gube novac ni krivi ni dužni ili ga nezasluženo dobijaju. Primer iz Milionera — jednom je bilo pitanje kako se zove mladunče jelena, a ponuđeni odgovori su bili tele, lane i još dva odgovora, npr. ždrebe, jagnje ili tako nešto. Pitanje je bilo postavljeno još pri početku kviza, kad su pitanja obično idiotski laka. Ja ne sumnjam u to da bi 95% ljudi odmah samouvereno izabralo lane kao odgovor. Tako je i takmičar postupio, odmah se opredelio za lane kao konačan odgovor i — osvojio novac, te nastavio takmičenje. Problem je u tome što se mladunče jelena naziva tele, isto kao i mladunče krave. Lane je mladunče srndaća, ne jelena.

E, sad, šta bi bilo da je takmičar pripadao onoj malom broju ljudi koji znaju da se mladunče srndaća naziva lane, a da je mladunče jelena tele? Čovek bi, ni kriv ni dužan, odmah bio oteran kući, od strane zbunjenog voditelja koji bi se pitao da li je moguće da neko ne zna da je tele mlado od krave, a ne od jelena. Posle toga bi čovek ne samo bio oteran kući bez para, nego bi bio predmet podsmeha mnogobrojnih pametnjakovića širom zemlje...

Иако сам се, прочитавши ово, осетио помало осрамоћено што нисам за то чуо пре, нашао сам утеху. Занимало ме је да ли речници разликују младо од срне и од кошуте. РМС, најпре, не разликује (каже да је лане младунче срне или кошуте). Зачудо, РСЈ, који је рађен на бази РМС, каже да је лане младунче срне, а под теле даје значења ’1. младунче говечета, 2. младунче кошуте’. Значи, лексикографија нам напредује. Wink РСАНУ чини као РМС (s. v. лане), али уз ’младунче кошуте’ каже да је нераспрострањено. (За теле ћемо морати да сачекамо коју деценију.) Хрвати (HJP) такође не разликују ово двоје.

Могла би Соња, ако наврати, да нам објасни у чему се, осим у називу, разликују ове врсте. Колико видех по сликама, јелени су крупнији и рогатији.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #1 у: 21.36 ч. 26.08.2010. »

Младунче срне и срндаћа је лане, а младунче јелена и кошуте је јеленче или јеленско теле. То сам добро запамтио из једне серије емисија за децу о животињама које је својевремено водио један симпатични брка, сећам се само да се презивао Пантелић. Старији се можда сећају те серије, била је одлична.
Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #2 у: 21.49 ч. 26.08.2010. »

Младунче срне и срндаћа је лане, а младунче јелена и кошуте је јеленче или јеленско теле. То сам добро запамтио из једне серије емисија за децу о животињама које је својевремено водио један симпатични брка, сећам се само да се презивао Пантелић. Старији се можда сећају те серије, била је одлична.

Aleksandar — Aca Pantelić, Zooteka. Smiley
« Задњи пут промењено: 21.51 ч. 26.08.2010. од Бојан Башић » Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #3 у: 11.09 ч. 27.08.2010. »

И ја сам до тада био у дилеми, па сам баш обратио пажњу и добро запамтио.
Јелен и срндаћ су две различите врсте, кад се Соња врати са терена може вам дати латинске називе.
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #4 у: 23.18 ч. 27.08.2010. »

Мене је сад стрефило. Цело детињство сам веровао да је Бамби — лане, а сад испаде да је — теле.  Cheesy
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #5 у: 00.10 ч. 29.08.2010. »

Јес, вала, прозва ме рођени отац пре пар дана...
Немам ја ту шта да додам. А латински називи поменутих животиња сумњам да вам требају у животу  Undecided.
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #6 у: 00.44 ч. 29.08.2010. »

Могла би Соња, ако наврати, да нам објасни у чему се, осим у називу, разликују ове врсте. Колико видех по сликама, јелени су крупнији и рогатији.

Али не мораш ако те мучимо.  Smiley
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #7 у: 00.54 ч. 29.08.2010. »

http://www.ecosystema.ru/08nature/mamm/079.htm
http://www.ecosystema.ru/08nature/mamm/076.htm
Нпр. http://journals.cambridge.org/action/displayAbstract;jsessionid=B07C1BFE488ABE7F4EE62D49692C5238.tomcat1?fromPage=online&aid=41405. Сигурно би се могло наћи много симпатичних детаља о наведеним врстама.

Млади су туфнасти у оба случаја, тако да Бамби није да није лане. Све је у реду, Џо, не брини Wink!

http://www.youtube.com/watch?v=gSh1eLrxiqs
« Задњи пут промењено: 01.22 ч. 29.08.2010. од Соња » Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #8 у: 01.11 ч. 29.08.2010. »

Е хвала! Smiley Али ја мислим да је Бамбијев отац имао велике рогове.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #9 у: 01.15 ч. 29.08.2010. »

Не знам. Мораћу да погледам цртаћ. Кроз маглу ми се јавља да си у праву, али...

Јес, вала. Јелен(че) (http://www.youtube.com/watch?v=Wy0ZMqJH3sw&feature=related, отприлике 8. минут па даље).

P. S.
Како су само некад цртаћи били добри и лепи...
« Задњи пут промењено: 01.21 ч. 29.08.2010. од Соња » Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #10 у: 02.48 ч. 29.08.2010. »

U originalnom romanu Bambi je lane, ali je u crtaću to izmenjeno, napraviše ga jelenčetom, očekujući da će tako biti prepoznatljiviji američkoj publici.

P. S.
Како су само некад цртаћи били добри и лепи...

Samo „nekad“? Drugi deo Bambija, uključen u snimak na koji si linkovala, izašao je pre četiri-pet godina. Smiley
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #11 у: 03.03 ч. 29.08.2010. »

Samo „nekad“? Drugi deo Bambija, uključen u snimak na koji si linkovala, izašao je pre četiri-pet godina. Smiley

Добро, ево, стидим се због неупућености   Embarrassed. Али ми је драго.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #12 у: 17.04 ч. 29.08.2010. »

То стварно мало људи зна. Лане је младунче срндаћа, а младунче јелена се обично назива телетом. И у Војводини се тако говори, додуше само међу онима који имају контакт са дивљином, јер овде има и јелена и срндаћа и немогуће је побркати их. Јелени су крупни и могу да буду тешки преко 150 кг, ричу и знају да буду агресивни, док су срндаћи доста ситније грађе, имају 30-35 кг и много су питомији.

Јелен: линк ка слици
Срндаћ: линк ка слици

И мене би било страх да ме такво питање задеси у квизу. Још се сећам примера са једне наше телевизије када је био одбијен одговор „монголоидна раса“ уместо очекиваног „жита раса“ и оног већ чувеног бисера „Пацифик? Не, жао ми је, тачан одговор је Тихи океан.“
Сачувана
Срећко Петровић
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
/
Име и презиме:
Срећко Петровић
Струка:
Поруке: 387


« Одговор #13 у: 14.15 ч. 10.09.2010. »

Придружујем се осрамоћенима, и ја сам живео у заблуди. Идем одмах да испричам ово ћерки, да сазна на време. Smiley

И да, супер је била Зоотека, онај бркица је стварно много смипатичан. Smiley Штета што више нема таквих емисија за децу. Данас постоји 300 домаћих тв-кућа, а програм им је, углавном, бедан.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!