Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
14.08 ч. 15.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Лаће  (Прочитано 1278 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Светлана
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Светлана
Струка: Преводилац
Поруке: 164

« у: 11.47 ч. 13.10.2010. »

Страст је дубоко страдање, пријатељи моји, страдање, обмотано у једну фину опну, која се назива сласт. Страст није свако страдање но само оно, које има и сласти у себи, или око себе, или на дну себе, или на врх себе. Страст је један огањ, који нас греје зато, што је близу нас, и који нас сагорева зато што је сувише близу. Чега се више бојите ви: да сагорете у огњу, или да се удавите влагом гасећи пожар? Бојите ли се више пликова или шкрофула? Знам, знам, бојите се подједнако и једног и другог, тј. бојите се подједнако и присуства и одсуства страсти. Зато и ходите ви кроз живот са шареном душом, као дете са лађама, с једном половином црвеном, а другом зеленом. О, како ми је одвратна шарена душа!
...
Но ви не волите калифе, - а страсти су калифи. Ви волите шарену, разроку душу, волите црвено-зелене лаће.

http://svetosavlje.org/biblioteka/vlNikolaj/IznadGrehaISmrti/Nikolaj060222.htm

У горњем тексту, при првом сусрету са овом речју, у књизи стоји "лаћама", а у интернет издању "лађама". У оба издања, други пут стоји "лаће".

Шта су лаће? Ако је лађа, није баш логично у односу на текст.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!