Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
03.03 ч. 19.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Macola  (Прочитано 23473 пута)
0 чланова и 2 гостију прегледају ову тему.
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« у: 19.55 ч. 13.10.2010. »

 Интересује ме, ако знате, да ли се у неким другим зeмљама ударају чврге после шишања ?
И цела та култура о ударању "мацола" па и "кокаваца", помало болесно зар не ?
Не знам да ли и данас клинци то практикују ...
Сачувана
Luče
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: Profesor fizičke kulture
Поруке: 152



« Одговор #1 у: 20.31 ч. 13.10.2010. »

Praktikuju, nego šta! Smiley
Сачувана
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« Одговор #2 у: 21.48 ч. 15.10.2010. »

Izgleda da se moze svrstati u domacu radinost premda nema odgovora  Grin
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #3 у: 01.41 ч. 16.10.2010. »

У мом граду (средњи Банат) мацоле се ударају тако што се прислони длан на нечију главу, а затим другом руком натегне средњи прст што даље, па пусти. Лупање мацола... а ако се удари баш јако, каже се „уф, ал’ му је залепио мацолу!“ Мацоле је требало и знати ударити. Ту сам ја био јако лош због дугих и танких прстију... Они са „ћевапима“ су умели да залепе да глава звони.

Чврге су оне класичне, кад се одапне средњи прст о палац, па удари њиме. А „кокосом“ смо звали... а, не умем да опишем! Кад се стисне песница, па ударац оним „коленцима“ прстију. „Тањир“ је неки звиз кад дланом отворене шаке очешеш главу несретника који се ошишао.

Обично су се након шишања лупале мацоле и чврге и памтило се ко ти је лупио јако, да му обавезно вратиш. А ако би неко лупио тањир или кокос, примало се и то, али је долазило и до свађе, некад и туче. Избор та два је обично био везан за дечији садизам и иживљавање старијих над млађима, или јачих над слабијима.

А мене је сад заинтригирало порекло тог обичаја. Знам да је широко распрострањен, а ради се о дечијем обичају, који млађа деца уче од старије, а која га све мање и мање примењују и тако у круг. Занимљиво је да је увек постојала свест како се то мора након шишања и нико се није бунио. Чак су и највећи мангупи сагињали главу да им свако лупи чвргу или мацолу... само, јао ономе ко га не би само такао, реда ради. Cheesy
« Задњи пут промењено: 01.43 ч. 16.10.2010. од Belopoljanski » Сачувана
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« Одговор #4 у: 08.34 ч. 16.10.2010. »

Tako je Belopoljanski, dobro si opisao detalje ...
 Samo ovo sto ti zoves tanjir se u Beogradu zvalo "frizbi"  Wink Wink
« Задњи пут промењено: 08.37 ч. 16.10.2010. од chiviash » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #5 у: 08.41 ч. 16.10.2010. »

Užas. To lupanje čvrga mi je jedna od najlošijih slika koje pamtim iz djetinjstva. Mi smo imali "obične" čvrge kad smo bili najmanji, pa kad smo malo porasli, onda smo imali malo jače čvrge koje se udaraju isto kao "obične", ali pažljivo namestiš prste tako da to stvarno užasno pukne ȍ glāvu, a kad smo još više porasli, onda smo imali i te "macole". Strašno.

Ja nikada nisam "lepio macole" i slične napredne tehnike dokazivanja svoga mačoizma, jer mi je to iživljavanje bilo strašno odbojno, pa ih nisu "lepili" ni meni, jer su drugovi znali da sam miroljubiv i poštovali moj pacifizam. Smiley Dobijao sam "obične" čvrge čisto običaja radi, eto jer se valja. Smiley Ali sam se uvek zgranjavao kad vidim kako to pukne i kako se nesretnici koji poture glavu zacrvene, pa im i suze krenu koliko to boli nakon pet-šest takvih "zahvata" zaredom.

Ne znam čemu to. Nije mi jasno zašto roditelji ne odvraćaju svoju decu od toga.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #6 у: 14.02 ч. 16.10.2010. »

Има ли то неке везе са заштитом од урока?

Пазите, ради се о дечијем обичају, значи правила и културу тог обичаја преносе млађи од 14-15 година, а родитељи том обичају не уче своју децу, а он опет постоји по најудаљенијим крајевима.

Ђорђе, не знам како си успевао то да избегнеш, али да си растао код мене, то би било доживљено као изузетно нефер. Cheesy Реакција не би била љутита и агресивна, него разочарана, у смислу „Што си такав?“ Био би квариигра, као онај који изгуби у „магарцима“, па неће да њаче јер му је глупо.

А тек што би помогло да родитељи одвраћају децу од тога... Cheesy Као што су нам бранили да једемо зелене ринглове (џанарике) и кајсије, па их нико није јео.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #7 у: 14.04 ч. 16.10.2010. »

@Чивијаш: И овде су неки звали „фризби“, да, да... У мом разреду и улици смо звали „тањир“, сад сам се сетио да је било и оних који су звали другачије.

То је као кликерска терминологија. Сваки крај је имао своје називе. Нпр. за рупу: ропа, роша... и још неких је био.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #8 у: 14.20 ч. 16.10.2010. »

Има ли то неке везе са заштитом од урока?

Možda, ne znam. Slično smo imali i običaj kada dođeš u školu s novim cipelama ili patikama, onda moraju svi da te nagaze, zato što su nove. Smiley To je verovatno bilo, što bi Užičani rekli, "radi urókā", a slično je kao lupanje čvrga.

Пазите, ради се о дечијем обичају, значи правила и културу тог обичаја преносе млађи од 14-15 година, а родитељи том обичају не уче своју децу, а он опет постоји по најудаљенијим крајевима.

Bogami, moji roditelji su se stalno čvrgali međusobno i sa nama decom. Cheesy Iz kuće sam i naučio taj običaj, pa tek onda iz škole.

Ђорђе, не знам како си успевао то да избегнеш, али да си растао код мене, то би било доживљено као изузетно нефер. Cheesy Реакција не би била љутита и агресивна, него разочарана, у смислу „Што си такав?“ Био би квариигра, као онај који изгуби у „магарцима“, па неће да њаче јер му је глупо.

Možda je moja generacija bila tolerantnija. Smiley Svi su znali: "Đole to ne voli", i svima je bilo okej jer ni ja nisam radio drugima to što nisam želeo da oni rade meni. Smiley Jesu mi lupali čvrge, jer se to mora, ali "obične", normalne čvrge, kao i ja njima, a ne "macole" i ostalo.

Valjda niko to nije razumeo kao slučaj sa magarcem — kad igraš, a onda kao nećeš da njačeš, to jeste nefer — zašto igraš ako nećeš da igraš po pravilima; ali ja nikada nisam ni igrao tu igru s "macolama", pa da se onda licemjerno povučem kad na mene dođe red. Možda da sam ja to radio drugima, pa se ljutio kad treba da mi uzvrate, onda bi bilo nefer. Ovako je valjda bilo međusobno nenapadanje prećutno dogovoreno, pa i svi siti i ovce na broju. Smiley

А тек што би помогло да родитељи одвраћају децу од тога... Cheesy Као што су нам бранили да једемо зелене ринглове (џанарике) и кајсије, па их нико није јео.

Bogami, ja da sam roditelj, ne bih to mogao da dozvolim.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #9 у: 14.49 ч. 16.10.2010. »

Možda je moja generacija bila tolerantnija. Smiley Svi su znali: "Đole to ne voli", i svima je bilo okej jer ni ja nisam radio drugima to što nisam želeo da oni rade meni. Smiley Jesu mi lupali čvrge, jer se to mora, ali "obične", normalne čvrge, kao i ja njima, a ne "macole" i ostalo.

Ааа, тако. Онда те нисам разумео. Па тако је и код мене било.

Bogami, ja da sam roditelj, ne bih to mogao da dozvolim.

Ако би ти био тај који брани, онда важи исто оно као и за зелено воће и остале забране... Надам се да не би био толики баксуз да се жалиш у школи или код других родитеља. Smiley
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #10 у: 15.29 ч. 16.10.2010. »

Ti kao da odobravaš to odvaljivanje po glavi. Cheesy Pobogu, pa ako me dete ne bi poslušalo, naravno da bih se žalio u školi da pripaze na njega; ili ako bi druga deca bila nasilna, pa naravno da bih urgirao kod njihovih roditelja.

To je valjda nešto najnormalnije što roditelj treba da uradi. A ne da mu dete dođe ulubljene glave kući, a on da kaže "jest, sine, običaj, šta ćeš" ili "neka, neka, i treba malo da ti očvrsne tintara". Pa pobogu, danas će lupati macole po glavi drugovima, a sutra će lupati dnevnikom po glavi profesorku jer mu je dala jedinicu. A kad još malo poraste, lupaće žardinijere po Beogradu i tući se s policijom jer mu, zaboga, smeta održavanje nekog skupa pa je nasilje rešenje.

Ne daj bože da se neko ozbiljnije povredi. Pa deca su to, još su i slabi i nejačni, i treba da se macolaju i frizbiraju po glavama. Ne razumem čemu nasilni i divljački običaji. Kad odrastaju u mentalitetu u kome je normalno da svaka dva-tri meseca prebrojavaš zvezde jer te celo društvo macolira po glavi, i da tako i ti drugima "čestitaš" novu frizuru, pa onda i kad porastu svaki problem rešavaju nasiljem.

Ne sviđa ti se šta tamo po nekim novinama piše neki Teofil Pančić? Molim lepo, pa pretučeš ga kad ga sledeći put vidiš u gradskom prevozu. Ne sviđa ti se Povorka ponosa? Molim lepo, a ti prebiješ učesnice i učesnike povorke. Ako ih slučajno policija štiti, a ti tučeš policajce i razbijaš grad oko sebe. Ne sviđa ti se ocena? Pa ti prebiješ profesorku. Ne sviđa ti se red i zakon? Molim lepo, a ti zapretiš da ćeš ih sve razneti bombom. Ne sviđa ti se proglašenje nezavisnosti Kosova? Molim lepo, pa ti razbiješ Beograd u znak protesta.

Sve to jer je od malena naučeno da gleda nasilje kao normalnu reakciju, kao normalno ponašanje i kao normalno ispoljavanje nezadovoljstva, i od roditelja, i u školi, i na ulici. Pa valjda to treba prekinuti već jednom.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #11 у: 15.49 ч. 16.10.2010. »

Дај, бре, Ђорђе, ти ко стрина нека. Cheesy

Мада ме стварно не би чудило да неко заиста покрене и то као један од крупних проблема у којима се наше друштво налази, па да низу бесмислица којима већ ограничавају просветаре додају и ово. :|
Сачувана
Prekobrojna
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 202


« Одговор #12 у: 17.35 ч. 16.10.2010. »

Bilo bi lepo da sve zlo i netolerancija u Srbiji dolaze od dečijih macola. Običaj jeste glup i stvarno ga treba izbegavati i ukinuti.
Dodala bih samo da se ne bih mešala u dečja posla (osim kao prosvetni radnik). Međuvršnjačko nasilje se ne rešava mešanjem odraslih: u tom slučaju se naročito postaje meta zadirkivanja. Kao roditelj pokušavam svoju decu da naučim kako s nasilnicima da izađu na kraj, a to bi ukratko bilo: sopstvenim snagama, a bez primene nasilja.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #13 у: 20.12 ч. 16.10.2010. »

Дај, бре, Ђорђе, ти ко стрина нека. Cheesy

Pa pobogu, blago tebi ako ti je sve to bezazleno i lepo. Huh Ja jednostavno ne razumem varvaske i vandalske navike, pa ne razumem.

Ako hoćeš da budeš divljak, idi tamo negde, izdvoj se, pa se sâm mlati po glavi koliko ti volja, ali da iskaljuješ pubertetske frustracije nasiljem nad drugom decom, to ne mogu da prihvatim.

Ne razumem taj narod koji se najviše diči onim primitivnim, vandalskim običajima, kao da nikad nije izašao iz praistorije. Nije mi jasno šta je u glavama roditelja koji znaju da im se deca "macolaju", a sve što imaju da kažu na to jeste: "Ako, dȅla, i treba malo da im očvrsnu tintare". Molim? Da im "očvrsnu tintare". Kakav je to poremećeni balkanski mentalitet, nikad neću razumeti. Smiley Ali zato nam i jeste društvo takvo kakvo nam je — upravo pod parolom "ma ajde, šta tu izigravaš neku strinu; i ja sam to radio, pa šta mi fali; neće mu ništa biti od male ćuške" i sl.

Narod koji shvata da nema potrebe za ćuškom uopšte zaslužuje poštovanje i napredak u budućnost, a ne onaj koji zna da od male ćuške nikome neće biti ništa — taj je još uvek na mentalnoj razini praistorijskog čoveka. Jer nije poanta u tome hoće li ti biti nešto ili neće, već u tome da nema potrebe uopšte udarati drugome ćušku. Koji narod to ne shvata, daleko mu lepa kuća i mesto mu i jest u praistoriji iz koje nije ni izašao.
Сачувана
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« Одговор #14 у: 21.16 ч. 16.10.2010. »

Ne mislim da rit udaranja cvrga  posle sisanja ima veze sa nasiljem u skoli.
Mozda na ovom forumu, jer su mi nekoliko puta udarali cvrge i skretali paznju na osisanu latinicu koju upotrebljavam pri kucanju. Grin Grin

Udaranje cvrga sam naucio u porodici, ali onih bezazlenih, ljubavnih. Kasnije sam u skoli otkrio macole, kokavce i frizbije. Tako da bi finalno bilo lepo napraviti razliku izmedju te dve "discipline".







 
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!