Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.09 ч. 13.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Zamenice  (Прочитано 2689 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
cc.lidija
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Lidija Cvetanovic Corridolo
Струка:
Поруке: 10

« у: 19.23 ч. 17.11.2010. »

Zdravo svima!

Radi uporedjivanja sa italijanskim jezikom interesuju me neke zamenice.  Evo primera:
1.  Ovo dete neće da MI jede.
2.  Umro MU je otac.
3.  Boli GA noga.
4.  Odveo MI sina u školu.
5.  Idem ulicom i znaš koga TI vidim?!
6.  Hoćeš da MI pozoveš taksi?
7.  Hoćeš da MI napišeš pismo? (Sa značenjem "da napišeš pismo meni" i "da napišeš pismo umesto mene")

Trebalo bi da se negde radi o dativu a negde o akuzativu licnih zamenica, ali da li za ovakvu vrstu zamenica, tj.  za zamenice ovako upotrebljene postoji jos neki naziv, da li pripadaju nekoj posebnoj grupi?

Zatim, u mom kraju može da se kaže:
8.  Ja ga lepo pitam on SI ćuti. 
9.  Sednem SI ja pa SI popušim jednu cigaru. . . .

Gde bi pripadalo ovo SI i koju funkciju vrši? Čak i ako je gramatički nepravilno, verovatno ima neko objašnjenje.  To su primeri (8-9) koji mi se čine najblizim za uporedjivanje koje vršim sa italijanskim za rečenicu: "MI bevo un caffè" sto znaci "pijem kafu" i pravilno bi bilo "bevo un caffè" ali upotrebom zamenice MI Italijani naglasavaju uzivanje u ispijanju kafe.

Bila bih vrlo zahvalna ako bi neko mogao da mi malo pojasni ove zamenice u srpskom jeziku.  Za one koji znaju i italijanski, ono sto me interesuje su "clitici non argomentali (opachi)" ako u srpskom postoje kao takvi.

Usput da pitam da li neko moze da mi preporuci neku knjigu iz gramatike koja se bavi ovom tematikom. 

Hvala unapred.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!