Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.53 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Teorija književnosti Zdenka Lešića  (Прочитано 18123 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« у: 23.06 ч. 02.10.2008. »

Nedavno sam preko Glasnikove narudžbenice u subotnjem Politikinom „kulturnom“ dodatku naručio „Teoriju književnosti“ od Zdenka Lešića. Čuvši odranije o ovoj knjizi čuvenog autora mnoge pohvale, ne mogu da suzdržim nestrpljenje dok mi ne stigne, pa velim da pitam forumaše da li ju je ko čitao i kakva su vaša mišljenja. Wink

Kažu da je Zdenko Lešić neponovljivi majstor teorije književnosti i pisanja o njoj. Usput, čija „Teorija književnosti“ vam je ponajviše „legla“ a čija ponajmanje?
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #1 у: 13.24 ч. 03.10.2008. »

Мени су били добри и Солар и Живковић, мада овог потоњег професори у школама нису волели, вероватно зато што је сажвакао све што се могло сажвакати, па се није морало читати оригинално дело Grin.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #2 у: 22.40 ч. 18.10.2008. »

Pre par dana dospela mi je poštom Lešićeva Teorija književnosti. (Konačno.) Izuzetno je dobro napisana, jasno i pregledno, lakim i tečnim jezikom, a pritom je neobično sadržajna i obuhvatna. Primere daje iz širokoga spektra jugoslovenskih (bez razlike između srpskih, hrvatskih, bošnjačkih, crnogorskih pisaca) i strane književnosti, no počesto iz narodne književnosti. Postoji dosta osvrta i na filozofiju i lingvistiku onda kada su ove dve nauke u vezi s književnošću i književnim stvaralaštvom. Iako to nije a moglo bi biti, ima sve osobine jednog poželjnog udžbenika u klasičnom smislu (autor postavlja pitanja i odgovara, daje podrobna ali jednostavna pojašnjenja itd.). Preporučujem ovu knjigu svima koje bi zanimalo takvo štivo.
Сачувана
maja...
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 57


« Одговор #3 у: 19.48 ч. 05.04.2009. »

Meni je Zivkoviceva Teorija ponajbolja.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #4 у: 00.52 ч. 23.04.2009. »

Zdenko Lešić je zaista majstor ovoga zanata, u to sam se ne jednom uverio. I njegova mi je Teorija književnosti postala najdraža — a tek način na koji on objašnjava uopšte nastanak književnosti! Genijalno. Smiley
Сачувана
vojvodamm
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Miloš Milojević
Струка:
Поруке: 91



« Одговор #5 у: 13.09 ч. 18.01.2010. »

to Djordje: Чини ми се да се од истог издавача појавила (може се рећи недавно) књига Теорије књижевности 20. века (или тако нешто). Јел си видео ову књигу? Ја сам читао само неке одељке и врло је темељна и детаљна.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #6 у: 21.29 ч. 09.02.2010. »

Nisam je listao, ali vidim da je to više istorija teorije književnosti i ideja o književnosti negoli sama teorija književnosti. Ali ne mogu da sudim, nisam je listao.
Сачувана
vojvodamm
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Miloš Milojević
Струка:
Поруке: 91



« Одговор #7 у: 18.05 ч. 10.02.2010. »

Nisam je listao, ali vidim da je to više istorija teorije književnosti i ideja o književnosti negoli sama teorija književnosti. Ali ne mogu da sudim, nisam je listao.


У праву си. То је преглед различитих теоријских приступа у књижевности у 20. веку. Циљ књиге је,, по речима самих аутора, да дају један уопштени преглед пре него стручну расправу. Доста је приступачно написана и лако се чита.
Сачувана
Mirela
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: student knjizevnosti
Поруке: 60


« Одговор #8 у: 18.34 ч. 28.03.2010. »

Najjednostavija teorija za citanje je "Teorija knjizevnosti" Zorana Zivkovica.  Zivkovic daje skolske primere, poznate svima, sto je veoma vazno pri shvatanju nekih stvari, posebno iz oblasti stilistike.  Takodje je veoma pregledna.  Toplo je preporucujem pocetnicima, koji se ne susrecu cesto sa ovakvim udzbenicima, a dobra je i za iskusnije kao pregled najvaznijih stvari.
Сачувана
Esme
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Sofija V
Струка: student srpske knjizevnosti
Поруке: 3



« Одговор #9 у: 23.05 ч. 08.10.2010. »

Mislim da je Zdenko Lešić ipak pružio studentima najbolja objašnjenja, dobre teorijske misli i sveže primere.  Ta knjiga je definitivno moj omiljeni priručnik što se teorije književnosti tiče. 
Сачувана
teatrolog
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 3


« Одговор #10 у: 17.43 ч. 29.11.2010. »

je l' ima neko *. pdf teoriju književnosti, ZdenkoLešić  il' D. Živković ? Unapred hvala!! Pozdrav!!
Сачувана
Тагови: teorija književnosti 
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!