Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
23.23 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Црква - велико или мало слово?  (Прочитано 17066 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« у: 15.43 ч. 02.01.2008. »

Цитат
Образовање у средњовековној Србији стицало се углавном у оквиру Цркве или ређе на дворовима властеле где су синови властеле припремани за своје будуће дужности.

Да ли у овој реченици црква треба да иде малим или великим словом, и зашто?
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #1 у: 15.58 ч. 02.01.2008. »

Nema razloga da stoji veliko slovo.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #2 у: 16.14 ч. 02.01.2008. »

Nema razloga da stoji veliko slovo.

Ни ако мислимо на институцију?
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #3 у: 16.34 ч. 02.01.2008. »

Veliko slovo za neformalne nazive institucije piše se (iako nije obavezno) samo ako je jasno na koju se konkretnu instituciju misli (Crkva umesto Srpska pravoslavna crkva i sl.). Ovde je pak opšte značenje.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #4 у: 16.36 ч. 02.01.2008. »

хвала.
Сачувана
miodrag
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Miodrag Milosavljevic
Струка:
Поруке: 7


« Одговор #5 у: 20.18 ч. 23.12.2010. »

Цитирано: Бојан Башић link=topic=1782.  msg15209#msg15209 date=1199288065
Veliko slovo za neformalne nazive institucije piše se (iako nije obavezno) samo ako je jasno na koju se konkretnu instituciju misli (Crkva umesto Srpska pravoslavna crkva i sl.  ).   Ovde je pak opšte značenje. 
Koliko je meni poznato, u hrišćanstvu postoji zapadni obred i istočni obred, a svi hrišćani se slažu da Crkva Hristova može biti samo jedna.  To je i definicija Crkve: sabor svih hrišćana.  Tako da je uvek jasno (barem bi trebalo) na koju se konkretno Crkvu misli - na jednu jedinu, bez obzira da li je pravoslavna ili katolička.  Ovde je pojam Crkva nadkonfesionalan.  Pa bih se ja opredelio za veliko slovo svuda, osim za objekat.  Koliko ja kontam, ovaj slučaj se razlikuje od, recimo Opera ili Akademija, gde ovako velikim slovom pišemo kada se iz konteksta vidi da mislimo na konkretnu instituciju, npr.   govorimo o Njujorku, pa onda za tamošnju Operu ne možemo u tekstu staviti opera, osim ako ne napišemo kompletan naziv Njujorška opera.  A kada bi za Crkvu stajalo čak i Hristova crkva, ovako malim slovom se stvara zabuna da li se tu radi o objektu, pa se opet nameće upotreba velikog slova.  Ima li ovo logike - to je filozofsko pitanje  :) Ali, da li je po pravopisu?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #6 у: 20.53 ч. 23.12.2010. »

Svejedno, crkva je u tom značenju ("organizacija hrišćana"; bilo da je ona samo jedna bilo da ih je više) svakako zajednička imenica, zato se i piše s malim početnim slovom.
Сачувана
miodrag
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Miodrag Milosavljevic
Струка:
Поруке: 7


« Одговор #7 у: 00.19 ч. 24.12.2010. »

Hm, meni nije jasno samo zbog citiranog:
Цитат
Veliko slovo za neformalne nazive institucije piše se (iako nije obavezno) samo ako je jasno na koju se konkretnu instituciju misli (Crkva umesto Srpska pravoslavna crkva i sl. )
Dakle, po istom rezonu - znamo da se ustvari uvek misli konkretno na jednu Crkvu.  Eventualno može da se dozvoli sloboda u tumačenju, tj.  šta je ko mislio onda kada je rekao "crkva".  Da li je crkva zbirna imenica ili je institucija. .  ili. .  šta znam, nevladina organizacija.  Zamislite nečiju slobodu da pišući o Crvenom krstu upotrebi skraćeno: "a onda sam ponovo svratio do Krsta, da vidim šta ima novo".  Sasvim je legitimno, ustvari bih rekao da je jedino ispravno smatrati Crkvu ne za zajedničku imenicu, nego za jedinstvenu instituciju, čiji je smisao puno dublji od pukog zbira članova.  Ako bi "zvaničan naziv" te institucije bio "Crkva Hristova", onda je sasvim legitimno da neko kao neformalni naziv upotrebi samo skraćeno: Crkva.

Mene samo zanima da li je citirano pravilo ispravno napisano, a ako je ispravno baš onako kako piše, da li je onda dosledno, tj.  zašto se ne bi primenilo na Hristovu crkvu?

Ukratko, poenta ove poruke je da je smatrati Crkvu za zajedničku imenicu stvar izbora.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #8 у: 00.34 ч. 24.12.2010. »

Ne, imenica crkva jeste zajednička imenica. Ne može se nešto smatrati za zajedničku imenicu ili se ne smatrati, nego ili jeste ili nije zajednička imenica na osnovu objektivne jezičke stvarnosti, a ne na osnovu ičijeg smatranja i ličnog izbora. Lingvistika nije filozofija. Još manje je teologija. Ne može se birati je li nešto imenica ili glagol, je li prezent ili futur, je li opšte ili vlastito ime...

Smatrali hrišćansku crkvu kao jednu, jedinstvenu instituciju (kao jednu jedinu crkvu), ili smatrali svaku frakciju unutar hrišćanstva kao odvojenu organizaciju/instituciju (kao razne odvojene crkve), svejedno je — imenica crkva je zajednička, pa zajednička imenica kako god okrenuli. Jer njezin zvanični naziv nije "Crkva", nego je to njeno opšte ime ("crkva" kao ’organizirana, obično i institucionalizirana, zajednica hrišćana’, bila ona jedna ili ih bilo dvanaest; a "zvanični" su, vlastiti, nazivi drugačiji — jedan od njih je Srpska pravoslavna crkva kao vlastiti naziv jedne konkretne crkve, ’organizirane zajednice hrišćana’).
Сачувана
miodrag
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Miodrag Milosavljevic
Струка:
Поруке: 7


« Одговор #9 у: 00.47 ч. 24.12.2010. »

Dobro.  Hvala.  Amin  Grin
Što se mene tiče, prirodnije mi je i crkva Svetog Marka nego nova varijanta, ali nema vrdanja.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #10 у: 01.37 ч. 24.12.2010. »

Amin. Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!