Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.04 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Двосмислица?  (Прочитано 6724 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« у: 06.37 ч. 22.01.2007. »

Како разумете следећу реченицу: "Нећу писати зато што се то од мене тражи"? Да ли као "[Нећу] [писати зато што се то од мене тражи]" или као "[Нећу писати] [зато што се то од мене тражи]"? Ако је двосмислица стварна, како је отклонити?
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #1 у: 08.45 ч. 22.01.2007. »

На други начин.
Шта нећу? Нећу писати.
А зашто? Зато што се то од мене тражи.

Није ми баш најјаснији смисао у првом случају.
У првом случају се од првог лица тражи писање, а у другом случају да не пише, је ли тако?

Мислим да у разумевању ове реченице важну улогу игра и интонација читаве реченице.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #2 у: 08.54 ч. 22.01.2007. »

Управо тако.

Ево мало јаснијег тумачења двају значења:

1. Од мене се тражи да пишем, али ја на то не пристајем - имам своје мотиве за писање.
2. Наложено ми је да не пишем.

Или у проширеним верзијама:

1. Нећу писати зато што се то од мене тражи него да бих задовољио стваралачки порив.
2. Нећу писати зато што се то од мене тражи, а не зато што немам инспирације.

Дакле, могућа су два сасвим опречна тумачења, а на интонацију се у писменој верзији не можемо ослонити.
« Задњи пут промењено: 09.23 ч. 22.01.2007. од Фаренхајт » Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #3 у: 09.30 ч. 22.01.2007. »

Мислим да сам доконао: прва варијанта је свесна, вољна одлука, па је треба уобличити као "Нећу ДА ПИШЕМ зато што се то од мене тражи." Друга варијанта је проста констатација чињенице, па је футур исправан.

ИСПРАВКА: "Нећу да пишем зато што се то од мене очекује" ипак може значити и "Нећу да пишем - то се од мене очекује", те проблем није решен.
« Задњи пут промењено: 09.49 ч. 22.01.2007. од Фаренхајт » Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #4 у: 09.37 ч. 22.01.2007. »

Heh, ja sam je protumačila drugačije, onako kako je objašnjeno pod tačkom 1. Neću pisati zato što se to od mene traži, nego zato što...

Ako treba da bude značenje neću pisati zbog toga što se to od mene traži onda dodaj zarez iza neću pisati. Mada i tada ostaje nedorečeno.

Heeeej, odličan primer. To je kao ono Sumnjam u krivicu portira. Je l' kriv ili nije kriv. Nije. Ili ipak jeste?
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #5 у: 22.02 ч. 27.01.2007. »

Недавно, у јеку предизборне кампање, чуо сам ово:

Лидери странке АБВ поручују бирачима да не верују обећањима странке ГДЂ зато што...


Гледано с тачке гледишта цепидлаке ово је двосмислица. Да ли то лидери не верују, или убеђују бираче да они (бирачи) не треба да верују.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #6 у: 22.05 ч. 27.01.2007. »

Ali ipak ne verujem da bi to neko protumačio na prvi način. Ovde je već u pitanju širi kontekst koji nam dolazi u pomoć. Smiley
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #7 у: 22.14 ч. 27.01.2007. »

Цитат
Ali ipak ne verujem da bi to neko protumačio na prvi način.
Наравно, зато сам и нагласио да је то већ цепидлачење.
Сачувана
dudank
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 38


« Одговор #8 у: 17.49 ч. 31.01.2007. »

За пажљивијег читаоца, велику измену уноси једна запета/зарез. У реченици „Нећу писати зато што се то од мене тражи“ синтагма је очигледна: „писати зато што се то (од мене) тражи“, те без зареза - за мене као читаоца - та реченица значи искључиво „Нећу да пишем по туђој наредби, већ по својој слободној вољи“. Тек са зарезом - „Нећу да пишем, зато што се то од мене тражи“ - реченица постаје двосмислена: „Нећу то да им то напишем, за инат, баш зато што од мене траже да пишем“ - и „Нећу да пишем јер од мене се и захтева да не пишем“. (Зарез, дакако, није споран, пошто је реч о тзв. придодатој реченици - тј. реченици која је, како је горе и написао Дарко Новаковић - може поставити и као засебна.) Овај други случај реченице морао би се, стога, другачије решити. А ако реченица дође до непажљивог читаоца, којем је свеједно има ли зареза или не, двосмислица постаје тросмислица...

Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #9 у: 17.58 ч. 31.01.2007. »

Али не можеш порећи да се управо изворна формулација, без зареза, може проширити на два разнозначна начина наведена горе.
Сачувана
dudank
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 38


« Одговор #10 у: 18.09 ч. 31.01.2007. »

Докле год је без зареза, мени је схватљива само на један начин, јер је синтагма нераскинута. Слична је ситуација као у реченицама са „јер“ - ево једног лепог примера: „Није хтела да разговара с тим човеком који је закуцао на њена врата јер је почео рат.“
Ова реченица се без зареза може схватити само на један начин - човек је закуцао на њена врата јер је почео рат (а он је можда дошао да се посаветује или да јој тражи врећу брашна на зајам, па зато није хтела да отвори врата и разговара с њим) - док са зарезом - „Није хтела да разговара с тим човеком који је закуцао на њена врата, јер је почео рат“ - може да се схвати искључиво у значењу „Почео је рат, што значи да је сумњив свако ко закуца на врата - зато није ни хтела да разговара с тим човеком који је закуцао“.

Стога и даље лично сматрам да варијанта без зареза не изазива двосмислицу. Наравно, лично значи „лично“. Smiley
« Задњи пут промењено: 18.11 ч. 31.01.2007. од dudank » Сачувана
самоникли
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 134


« Одговор #11 у: 19.25 ч. 12.01.2011. »

И ја мислим да без зареза, реченица има само једно значење:

- Писаћу. Нећу писати зато што се то од мене тражи, него ћу писати да бих задовољио стваралачки порив.

Међутим, да има зарез, видио бих ова два значења:

- Писати нећу. Нећу писати, зато што се то од мене тражи. У одбијању увијек видим добру прилику да им дам до знања шта о њима мислим.

- Нећу писати, наравно. Нећу писати, зато што се то од мене тражи. Њихова жеља моја је заповијест.
« Задњи пут промењено: 20.29 ч. 12.01.2011. од самоникли » Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #12 у: 20.09 ч. 12.01.2011. »

"Нећу писати зато што се то од мене тражи"?

"[Нећу] [писати зато што се то од мене тражи]"
"[Нећу писати] [зато што се то од мене тражи]"?

'Necu pisati, ZATO sto se to od mene trazi' (iz inata)
'Necu: PISATI, zato sto se to od mene trazi' (vec cu crtati)

Ali  ima jos mogucnosti:

'Necu pisati zato sto se to od mene TRAZI' (vec zato sto to sam zelim)
'NECU pisati, zato sto se to od mene trazi (poslusao sam neciji zahtev da ne pisem)
'NECU pisati: "zato sto se to od mene trazi" (vec neku drugu recenicu)
'Necu PISATI: "zato sto se to od mene trazi" (vec cu tu recenicu kopirati desnim klikom misa)

Ima li ko jos neku ideju? Smiley
Сачувана
самоникли
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 134


« Одговор #13 у: 20.45 ч. 12.01.2011. »

Ima li ko jos neku ideju? Smiley

Нећу писати зато што се то од МЕНЕ тражи. Писаћу зато што се то тражи од ових убогих људи који ме примише као свога.  Grin
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!