Dragi moji diskutanti, ne mogu a da ne primetim da se ogroman broj diskusija na ovom forumu svodi na raspravu šta je dr. Klajn rekao o ovome ili onome, pa se neretko i on lično poziva da objasni sopstvene reči.
Lolita, ideja diskusija jeste da se na kraju dođe do odgovora šta je ispravno a šta nije (ili u ekstremnim slučajima, ako neko uporno insistira na svom mišljenju bez navođenja argumenata, da strana s argumentima iznese dovoljno dotičnih kako bi neka treća osoba koja čita diskusiju sama izvagala i zaključila šta je pravilno). Zaista, na šta bi ličilo ako bismo diskutovali na nekoliko strana, posle mesec-dva dođe neko, naiđe na našu diskusiju a i njega baš zanima šta je pravilno, pročita pet strana da bi na kraju shvatio kako ništa nije rešeno?
Što se tiče molbe Klajnu da precizira svoje reči, to se dešava s ovog foruma recimo jednom u dvema nedeljama (u proseku). Ne znam jeste li upućeni, ali on redovno piše jezičku kolumnu u nedeljniku NIN, i tamo se non-stop pojavljuje gomila imena; prema tome, naš „uticaj“ nije baš velik, a u svakom slučaju on za to što mu mi pišemo zarađuje pare (pošto je sasvim moguće da odabere baš neko od naših pisama i pomene ga u NIN-u; da mu niko ne piše, ne bi ni imao čime da popuni rubriku).
Hmmm, bojim se da Klajn u RJN tvrdi upravo suprotno!
Ne tvrdi, dobro reče alcesta. Evo i navoda iz Pravopisa, koji je znatno precizniji (podvlačenja su prepisana).
I opšta, neutralna pravopisna norma pisanje kurtoaznog velikog slova d o p u š t a (a ne propisuje) u slučajevima gde se još dovoljno održalo u običaju i gde ima izvesno racionalno i funkcionalno opravdanje.
Najobičnije je kurtoazno pisanje velikog slova u zamenicama VI i VAŠ kad se odnose na jednu osobu. To nije samo kurtoazno markiranje, nego se time ove zamenice diferenciraju od prave množinske upotrebe. U takvom slučaju u poslovnoj prepisci praktično redovno se piše Vi, Vaš (za jednu osobu), i nema razloga da se osporava taj običaj. Slično se može reći i za privatnu prepisku, s tim dodatkom da nije nikakva greška ni kada se piše vi, vaš; a s druge strane, nije greška ni ako se, iz stilističkih i ekspresivnih razloga u pismu napiše velikim slovom i Ti, Tvoj. Naprotiv, kad se u umetničkoj književnosti navode dijalozi uobičajeno je da se vi, vaš piše malim slovom i kad se odnosi na jednu osobu. Taj običaj treba poštovati, a logično ga je primeniti i u novinarskom i informativnom navođenju nečijih reči.
Ispravka: persiranje.