Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Sat vremena
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.15 ч. 26.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Sat vremena  (Прочитано 24068 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
bukuroshe
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
***
Име и презиме:

Струка:
Поруке: 192


« у: 16.24 ч. 07.01.2007. »

  Nedavno, u razgovoru sa prijateljicom koja radi kao lektorka, rekla sam da će neko doći za sat vremena. "To nije dobro rečeno", ispravi me ona, "to je pleonazam, treba reći doći će za sat". Nisam se složila sa njenom tvrdnjom jer je taj "pleonazam" prosto obavezan u mnogim formulacijama. Ako kažemo "radio/la sam sat", to je nedorečeno, ne zna se na koji se sat misli: na vremensku odrednicu ili na spravu za mjerenje vremena. Takođe, tvrdi ona, ne treba reći mjesec dana, već samo mjesec. Godinu, umjesto godinu dana i slično. To sve ne bi bilo toliko neobično da poslije toga u sredstvima informisanja nisam počela obraćati pažnju na to. I, gle čuda, tamo se ropski pridržavaju tog "pravila" za koje ne znam odakle potiče. Čujem na Dnevniku:"čekaće se mjesec", "trebaće godina" i sl. Naravno da se i taj oblik može nekad upotrijebiti, ali ne treba  kao đavo od krsta bježati od "sat vremena", "mjesec (ili godinu) dana" i sl.     
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #1 у: 16.49 ч. 07.01.2007. »

Клајн каже да "дуго времена" није плеоназам, па ако ТО није, онда су плеоназми још мање поменуте конструкције. Ваљда би онда плеоназми били и сви други случајеви попут "попио сам литар течности" - лектори би вероватно рекли само "попио сам литар", јер се "није ни могло попити ништа друго до течност".
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #2 у: 17.05 ч. 07.01.2007. »

Pa nisam baš sigurna, mogao bi da popiješ litar soka, litar piva, litar vina, litar rakije... Grin
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #3 у: 17.07 ч. 07.01.2007. »

Sve su to tečnosti Smiley
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #4 у: 17.10 ч. 07.01.2007. »

Ne kažem da nisu, samo hoću da kažem da nije dovoljno reći popio sam litar. Uvek se postavlja pitanje, čega? A ako kažeš: tečnosti, to je još uvek mnogo uopšteno, tako da uvek moraš opet da specifikuješ - čega? vode, soka, itd...
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #5 у: 17.15 ч. 07.01.2007. »

Pa i kažem da je "popio sam litar" bez veze Smiley Ili ovako: posle napornog treninga kažeš "izgubio sam pola litra tečnosti" (nije to ni voda, ni znoj, nego prosto tečnost) - a onda te sačeka lektor sa žutim kartonom Smiley
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #6 у: 17.18 ч. 07.01.2007. »

Pa znam da to kažeš i slažem se s tobom i dodajem ono što sam već rekla Grin

(Kakav je to trening kad izgubiš pola litra tečnosti???)
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #7 у: 17.20 ч. 07.01.2007. »

(Recimo za triatlon, ili tako neku havariju od sporta Smiley)
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #8 у: 17.37 ч. 07.01.2007. »

Nije pleonazam, ali upravo u vezi s tom konstrukcijom javlja se česta greška. Obično se kaže „svakih sat vremena“, a ispravno je „svaki sat vremena“.
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #9 у: 17.38 ч. 07.01.2007. »

Tačno, a pogrešna konstrukcija sasvim se izvesno javlja po analogiji sa "svakih 60 minuta", "svakih 30 minuta", "svakih 15 sekundi" i sl.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #10 у: 17.52 ч. 07.01.2007. »

Nagradno pitanje: kako biste ispravili pogrešne konstrukcije „svakih pola sata“ i „svakih nekoliko minuta“? Tek to se ne da čuti kako valja. Smiley
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #11 у: 18.07 ч. 07.01.2007. »

Svako/i pola sata???

Zašto to sa minutima nije tačno? Isto je što i "svakih 60 minuta".
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #12 у: 18.52 ч. 07.01.2007. »

Pre svega, po RJN-u, "svakih pola sata" je uobičajeno, dok bi bolje bilo "svako pola sata". No to je još daleko od "samo je ovo ispravno, a ono je skroz pogrešno". U svakom slučaju, neće se mnogo pogrešiti ako se kaže "svakih pola sata", ali ko drži do kulture govora, bolje će učiniti ako kaže "svako pola sata".

Problem je u sledećem: prilozi "pola" i "nekoliko", kao neimenske reči, nemaju roda, a zamenici "svaki/a/o" koja stoji ispred njih mora se dati neki rod. Stoga se u praksi pribegava SUPLETIVNOM genitivu množine koji se javlja u već pomenutim srodnim konstrukcijama u kojima figuriraju brojevi. Međutim, gramatičari vele da je, ako je zaista neophodno nečemu bezrodnom pripisati neki rod, najbolje opredeliti se za srednji, kao najneutralniji: to nepostojano "a"; u prvoj rečenici "više" je suvišno; tu se javilo slogotvorno "r", itd. Stoga je bolje reći "to pola", "to nekoliko".

S druge strane, "na svakih četvrt sata" je baš nepravilno, pošto je "četvrt" imenica s jasnim rodom, a ne prilog, te je ispravno samo "na svaku četvrt sata".
« Задњи пут промењено: 18.54 ч. 07.01.2007. од Фаренхајт » Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #13 у: 18.58 ч. 07.01.2007. »

Međutim, gramatičari vele da je, ako je zaista neophodno nečemu bezrodnom pripisati neki rod, najbolje opredeliti se za srednji, kao najneutralniji

Gramatičari vele, ali i narod se toga pridržava u gotovo svakoj konstrukciji osim pomenute. Svako će reći „Nekoliko minuta mi je falilo da stignem na vreme“. Po čemu bi onda „svakih nekoliko minuta“ bilo izuzetak?
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #14 у: 19.09 ч. 07.01.2007. »

Nije izvesno da narod tu koristi srednji rod zato što oseća da "nekoliko" nema roda - pre će biti da je i tu na delu inercija iz konstrukcija s brojevima: "Falilo mi je pet minuta..." (Naravno, imam u vidu brojeve od pet naviše. Prenošenje tih konstrukcija na brojeve dva, tri, četiri nepravilno je, ali je to posebno pitanje.)
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!