Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
14.54 ч. 26.10.2020. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Napred / spreda  (Прочитано 14728 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Индијанац Џоунс
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 72

Tatanka, tatanka!

« у: 02.38 ч. 02.02.2011. »

Treba da opišem kanal prostrelne rane u tri dimenzije i imam jedan primer:

'Povreda opisana u nalazu odgovara prostrelini lica iz daljine, sa kanalom rane koji se pruža sa desna na levo, od napred ka nazad i odozdo na gore.'

Znači, moram da upotrebim pravce gore-dole, napred-nazad i desno-levo (i obrnuto).
E, sad, nisam siguran da li je ovde sve tačno napisano, tj. da li su tačno upotrebljeni izrazi:

sa desna na levo / sa leva na desno,
od napred ka nazad / od nazad ka napred i
odozgo na dole / odozdo na gore.
Najviše me kopka ovo 'od nazad ka napred / od napred ka nazad'.

1.) Da li treba, možda, da pišem 'spreda ka nazad' i 'otpozadi ka napred', ili nešto slično?
2.) Da li su izrazi spreda i od napred, odnosno, otpozadi i od nazad svi tačni i ravnopravni?
3.) Da li, možda, u ovim pravcima 'odozgo na gore' i 'odozdo na dole', treba da pišem nadole i nagore, ili umesto 'na' da pišem 'ka'?

Hvala unapred!
Сачувана

Skr. je skr. za skr.
Индијанац Џоунс
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 72

Tatanka, tatanka!

« Одговор #1 у: 02.45 ч. 02.02.2011. »

Samo da napomenem:
U delu gde sam napisao da treba da upotrebim ona tri pravca, u zagradi sam napisao 'i obrnuto'. Tu sam mislio na obrnut redosled reči u svakom pravcu pojedinačno, u zavisnosti od smera. Hoću da kažem da znam da za jedan pravac ne možemo da kažemo da je obrnut, već samo za njegova dva smera. Smiley
Сачувана

Skr. je skr. za skr.
самоникли
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 133

« Одговор #2 у: 10.55 ч. 02.02.2011. »

Хајде да ја пробам и разбијем лед, кад се већ нико други не жури.

1. здесна налево  /  слева надесно

2. oд {напред, спреда} {ка, према} {назад, позади, отрага, озада}  /  од {назад, позади, отрага, озад(а)} {ка, према} {напред, спреда}

Постоји и одостраг, али не знам може ли се рећи "према одостраг" и треба ли "од одостраг ка" или треба само "одостраг ка", jer oвај прилог већ садржи у себи од.

Успут, ако се ради о површини на некој шупљини, онда постоји и опрека вани/унутра:

од {вани, изванa} {ка, према} унутра  /  од {унутра, изнутра} {ка, према} ван

Код ван(и) је важно разлучити да ли је просторни прилог "локативни", тј. да ли је њиме означена статичка позиција или је "адлативни", тј. да ли је њиме означена дестинација. Ако је локативни, онда се каже вани, док ако је адлативни, каже се ван.

3. одоздо {{нагоре, навише}, {ка, према} горе}  /  одозго(р) {{надоле, наниже}, {ка, према} доле}

П. С. Мале заграде ми означавају да нешто може а не мора ништа, док ми витичасте заграде означавају да мора један од зарезима одвојених елемената.
П. П. С. Не трвдим да сам сто посто у праву; прихватам исправке. Ово је само материјал за даљу расправу.
П. П. П. С. Написао сам прилоге на екавском, да олакшам ствар покретачу теме.
« Задњи пут промењено: 10.57 ч. 02.02.2011. од самоникли » Сачувана
самоникли
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 133

« Одговор #3 у: 11.02 ч. 02.02.2011. »

Главни извог:

http://www.hrvatskiplus.org/index.php?option=com_content&view=article&id=660%3Aprostorna-znaenja-u-hrvatskome-jeziku&catid=38%3Ajezik-lingvistika&Itemid=72&limitstart=2

То је трећа страна трактата, а има их пет. Линкови на сваку од страна налазе се при дну.
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457

« Одговор #4 у: 12.46 ч. 02.02.2011. »

У реду су Хрвати, али да видимо шта каже чика Иван:

здесна - НЕ с десна
слева
налево - НЕ на лево
надесно
нагоре (али од зла на горе)
надоле

итд.
Сачувана
Semjuel Vulić
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Semjuel Vulić
Струка: besposličar
Поруке: 20

« Одговор #5 у: 14.43 ч. 19.10.2011. »

Spreda označava neku dužinu koja ima početak i kraj ili neki sled. Spreda je pramac broda, lice; nešto statično i relativno.
Napred označava kretanje putanjom nekog pravca koja nije ograničena. Napred i nazad se ide, a bude se spreda ili straga, ispred, iza.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!