Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.55 ч. 22.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Glagolski VID  (Прочитано 34443 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
woland
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 93

« Одговор #15 у: 09.50 ч. 02.03.2012. »

Ne mogu da vjerujem da neko ovako i ovoliko lupeta na forumu koji bi trebalo da je jezički. Pozdrav za sva vremena!
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.128

« Одговор #16 у: 10.41 ч. 02.03.2012. »

Ovde ti je tako, da u svakom trenutku mognes i otici. A nakon ovakve demonstracije tolerancije u razgovoru, mozes i ostati tamo kud si otisao. Naravno, ako smognes snage ostati pri svojoj odluci.
Сачувана
Danga
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: професор српског језика
Поруке: 205

« Одговор #17 у: 22.45 ч. 02.03.2012. »

Некада су постојали и користили се глаголи ХТЕДНУТИ и  МОГНУТИ...Језичком еволуцијом дошли смо до ХТЕТИ  и МОЋИ...Данас је глагол МОЋИ двовидски.
И данас се користи кондиционал Ако могнем или Кад могнем. Постојали су и облици императива ових глагола, ХТЕДНИ и МОГНИ....Заиста интересантни глаголи и њихови облици...И не мислим да је лупетање било каква здрава расправа о било ком питању из језика.
« Задњи пут промењено: 22.47 ч. 02.03.2012. од Danga » Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #18 у: 19.29 ч. 03.03.2012. »

Некада су постојали и користили се глаголи ХТЕДНУТИ и  МОГНУТИ...Језичком еволуцијом дошли смо до ХТЕТИ  и МОЋИ...Данас је глагол МОЋИ двовидски.
И данас се користи кондиционал Ако могнем или Кад могнем. Постојали су и облици императива ових глагола, ХТЕДНИ и МОГНИ....Заиста интересантни глаголи и њихови облици...И не мислим да је лупетање било каква здрава расправа о било ком питању из језика.

Da, znam da su postojali ovi oblici, sretao sam u literaturi, pogotovo starijih autora. Kao i oblike aorista (htednuh i mognuh)
Samo nisam imao gde da proverim da li su i dalje oficijelno u standardnom srpskom. Pogledao sam u hrvatskom standardu i vidim da su oni takodje zadrzali oblik 'mognuti', a definisali su ga kao drugi oblik prezenta za glagol moci, koji se koristi za "predbuduce vreme", kako rekose. I jos, kod njih i dalje vazi oblik 'mogni/mozi' kao imperativ.
 http://hjp.srce.hr/index.php?show=search_by_id&id=e1lgUBg%3D&keyword=mo%C4%87i+%28I%29
Naravno, sta su oni izabrali da predstave u svom standardu i kako, ne znaci da automatski vazi i u nasem.
« Задњи пут промењено: 21.43 ч. 03.03.2012. од VladKrvoglad » Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521

« Одговор #19 у: 10.12 ч. 17.04.2012. »

Pominje se "mognem" i u našem rečniku, istina nema zasebnu odrednicu, nema primera, ali se pominje kod glagola moći u značenju futura II.
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #20 у: 13.48 ч. 17.04.2012. »

Kontra, hvala ti na informaciji.
Ja sam razmisljao na ovu temu otkad se pojavila, i dosao sam do zakljucka da je velika steta sto se oblik 'mognem'  - gubi.

Kao prvo, ocito je da je po svojoj formi, oblik 'mognem' - prezent glagola mognuti, a ne kondicional.
Neverovatno je koliko se upotreba u prezentu izgubila, eno je gore onaj Woland kategoricki odbio da prepozna bilo kakvu primenu van kondicionala!?

Opet jedan primer prezenta:
"Rekli su nam juce da ako mozemo, budemo ovde u osam, radi sastanka.
Ja mognem, ali oni ne dodju."

Takodje, postaje jasno da je nekada taj oblik bio svrsena varijanta prezenta glagola moci, gde je tada oblik 'moci' - morao biti nesvrseni glagol a ne kao sad - dvovidski. (Danga nam je to potvrdio)

Meni je zanimljivo da se slicna analogija moze pratiti i na nekim drugim glagolima - Danga je vec pomenuo uz 'mognuti' i 'htednuti', iz cega bi proizasli i drugi slicni glagoli - uzmognuti, pomognuti, zamognuti, ushtednuti, zahtednuti, prihtednuti.

Ako se povuce paralela sa glagolom biti - budem, onda je lakse prihvatiti i 'mognem' i cak 'htednem'
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114

« Одговор #21 у: 11.05 ч. 17.01.2014. »

Ovde je u savremenoj upotrebi jezika sačuvano

kad uzmognem

kad ushtednem

Sorry ponovo, ako je bilo negde gore ovih oblika, a nisam primetila.  Wink

... kao i smognem od smoći.

U prezentskim oblicima/promenama mogu se pratiti ostaci starih/drugačijih osnova, tj. glagolskih vidova istog glagola.

[mod: spojene dve uzastopne poruke u jednu]
« Задњи пут промењено: 09.07 ч. 18.01.2014. од Pedja » Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Senka
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Senka Masic
Струка: profesor
Поруке: 4

« Одговор #22 у: 22.13 ч. 27.04.2014. »

Kako odrediti vid pomoćnih glagola ( jesam, biti, hteti ) i modalnih glagola ( moći, smeti, trebati. . . )?
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #23 у: 11.32 ч. 28.04.2014. »

Nisam sigurna, ali mislim da su svi dvovidski, što znači da samo u rečenici tj. kontekstu može da im se odredi kog su vida.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374

« Одговор #24 у: 13.01 ч. 28.04.2014. »

i smeti i trebati? kako bi mogla da glasi jedna recenica gde bi oni bili svrseni?
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #25 у: 17.20 ч. 28.04.2014. »

Meni je i inače glagolski vid problematična kategorija, pa nisam merodavna, i nemoj mi verovati na reč.

Smiley Ovako to zamišljam:

Smem da skačem sa dva metra.  (nesvršeni, moja smelost kao trajna osobina)

Da li smem da Vas pitam ...?  (svršeni, smelost sa ograničenim trajanjem)

Za trebati nemam pojma, ništa mi ne pada na pamet. Svršeni vid gl. „trebati” kada se on koristi kao osnovni glagol bi mogao biti zatrebati.

Сачувана

MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:

« Одговор #26 у: 14.30 ч. 29.04.2014. »

mislim da su svi modalni glagoli nesvrseni, jedino moci i hteti imaju taj sto kazu na hjp svrseni oblik prezenta u sluzbi futura ii. to su jedini primeri dvovidnosti.

ti sto imaju prefikse imaju i svoje infinitive (uzmoci, ushteti, ustrebati, uzeleti...) i zasebni su.

edit: jedino jos postoji pitanje aorista hteti - htedoh, odnosno da li je to stvarno aorist (iako nema znacenje aorista) ili imperfekat
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #27 у: 17.07 ч. 29.04.2014. »

edit: jedino jos postoji pitanje aorista hteti - htedoh, odnosno da li je to stvarno aorist (iako nema znacenje aorista) ili imperfekat

U žutoj gramatici je aorist pomoćnog gl. hteti u prvom licu jednine hteh, htedoh, a imperfekat istog lica je hoćah.

Цитат
(iako nema znacenje aorista)

Koje značenje onda ima?

Сачувана

MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:

« Одговор #28 у: 18.00 ч. 29.04.2014. »

ima znacenje imperfekta
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #29 у: 18.12 ч. 29.04.2014. »

Zašto imperfekta?
Сачувана

Тагови:
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!