Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
00.39 ч. 12.08.2020. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Sokratov TEST "tri kriterijuma"  (Прочитано 2048 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
simplicijus
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
slobodni umetnik - ULUPUDS
Име и презиме:
Marin RAJKOVIĆ
Струка: mr ach sc - dipl.ing. arhitekt
Поруке: 1

« у: 13.57 ч. 20.03.2012. »

Ako već treba da se predsavim - predstaviću se jednom (kažu) istinitom anegdotom o Sokratovoj mudrosti, koju sam ja koristio kao PROLOG (kako i piše) jedne duše (inače arhitektonske) kolumne :

PROLOG (šireg teksta)

Jednog dana Sokratu na Agori priđe jedan njegov rođak i reče :
«Nećeš mi verovati šta je Tvoj najbolji prijatelj uradio . . . »
«Stani malo – prekide ga Sokrat blago – evo idealne prilike da još jednom proverim svoj TEST «trostrukog kriterijuma» !  Ti dakle hoćeš da mi ispričaš nešto što je moj prijatelj uradio, u Tvom prisustvu – pošto inače ne možeš tvrditi da mi prenosiš ISTINU ?»
«Ma ne – odgovori rođak – to sam sad malo pre čuo -  pa sam mislio. . . »
«Samo malo – prekide ga ponovo Sokrat.  Ako si to što si hteo meni da preneseš, čuo iz «druge ruke», onda mi odgovori na drugi kritetrijum : Da li je to o mom najboljem prijatelju nešto DOBRO za njega ?»  «Naprotiv - odgovori ovaj tiše – mislim da je dostojan Tvoga prezrenja !»
«Zanimljivo – na to će Sokrat, treći kriterijum je dakle KORIST.  Da li bi to što si hteo da mi preneseš - Tebi na bilo koji način bilo KORISNO ?»  «Pa ne baš – odgovori rođak snuždeno – ali mislio sam da moram . . . »
E pa dragi moj – Ako to što si hteo da mi kažeš o mom najboljem prijatelju nije dobro za njega, Tebi ne donosi nikakvu korist, a pritom ne možeš tvrditi ni da je to istina – zašto bi mi to uopšte rekao? Zbogom !»
Сачувана
Тагови: Sokrat 
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!