Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.56 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Говорите ли исправно?  (Прочитано 21887 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
mare011
Гост
« у: 08.07 ч. 22.01.2013. »

Наслов ове теме је поднаслов овог подфорума, па бих ја само хтео да кажем да ни један акценат са различитих подручја распрострањености српског језика није неисправан и да овај поднаслов само може обманути некога и подстакнути га ка даљем грађењу непотребних граница једног народа.
Сачувана
Danga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: професор српског језика
Поруке: 205



« Одговор #1 у: 16.42 ч. 25.01.2013. »

Kaко то мислиш, да ни један акценат са наших говорних подручја није неисправан? Погледај мало призренско-тимочке и санџачке говоре, па и остале...И о каквим поделама и границама говориш? Зна се добро шта је стандард, која су правила акцентуације...све остало је ван закона. И што би се неко љутио и делио ако говори неправилно? Уопште не разумем која је сврха овог твог поста....
Сачувана
Ognitiv
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Ognjen
Струка: Grafički dizajn
Поруке: 57


« Одговор #2 у: 22.44 ч. 25.01.2013. »

Ja mislim da razumem... To što je neki dijalekat uzet kao standard, ne znači da su oni kojima se nije tako posrećilo neispravni...
Сачувана
Father Jape
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Филолошки факултет Универзитета у Београду
Име и презиме:

Струка:
Поруке: 17



« Одговор #3 у: 08.42 ч. 31.01.2013. »

Možda misli na to da je glupo koristiti reč "nepravilno" kada se misli "nestandardno". Dakle nisu drugi varijeteti išta manje regularni, ali postoji jedan standard, i postoje nestandardni regionalni akcenti, prema kojima, opet, nema mnogo smisla osećati animozitet, niti smatrati ih inherentno inferiornim u bilo kom pogledu..

Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #4 у: 10.35 ч. 31.01.2013. »

Možda misli na to da je glupo koristiti reč "nepravilno" kada se misli "nestandardno". Dakle nisu drugi varijeteti išta manje regularni, ali postoji jedan standard, i postoje nestandardni regionalni akcenti, prema kojima, opet, nema mnogo smisla osećati animozitet, niti smatrati ih inherentno inferiornim u bilo kom pogledu..
Слажем са са овим. Треба користити израз "нестандардно". Не сме ниједан акценат да се прогласи за неправилан. Није коректно.
Ово је, иначе, тема о којој смо више пута расправљали и која се увек завршавала отприлике таквим закључком. Укуцај у претрагу "акценти" и "akcenti", па ћеш видети.
Сачувана
mare011
Гост
« Одговор #5 у: 19.47 ч. 09.02.2013. »

Исправно је говорити било којим акцентом са било ког подручја, то је народни језик, говорни језик. Већина људи ни не зна шта је диглосија српског језика, а то је подела на књижевни и говорни језик. Не може се написати Да ли правилно говорите? јер се ни један говор не треба искорењивати из нашег језика због једног стандарда који важи само за књижевни, тј. писани језик. Акценти свих подручја су исправни и валидни. Концепт другачијег акцента се не може сматрати неправилним говором.

А границе се стварају као што су се створиле границе око нас које већ познајете.
Сачувана
Ognitiv
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Ognjen
Струка: Grafički dizajn
Поруке: 57


« Одговор #6 у: 01.44 ч. 01.03.2013. »

Možda misli na to da je glupo koristiti reč "nepravilno" kada se misli "nestandardno". Dakle nisu drugi varijeteti išta manje regularni, ali postoji jedan standard, i postoje nestandardni regionalni akcenti, prema kojima, opet, nema mnogo smisla osećati animozitet, niti smatrati ih inherentno inferiornim u bilo kom pogledu..
Слажем са са овим. Треба користити израз "нестандардно". Не сме ниједан акценат да се прогласи за неправилан. Није коректно.
Ово је, иначе, тема о којој смо више пута расправљали и која се увек завршавала отприлике таквим закључком. Укуцај у претрагу "акценти" и "akcenti", па ћеш видети.

Moju radoznalost izaziva zbog čega administracija i dalje ne usvaja ovaj protest? Kada je to, kako sam i sam video, tema o kojoj se više puta raspravljalo; i koja se uvek završavala takvim zaključkom.
Сачувана
Ognitiv
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Ognjen
Струка: Grafički dizajn
Поруке: 57


« Одговор #7 у: 03.57 ч. 21.04.2013. »

Ne a?
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #8 у: 08.08 ч. 21.04.2013. »

Из две последње поруке у овој теми које си написао се баш и не разуме шта си желео да кажеш.
Сачувана

Footprints
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
Forum
Име и презиме:
Footprints Inthesade
Струка: Student
Поруке: 5


« Одговор #9 у: 09.20 ч. 11.06.2013. »

Ne znam za vas, ali ja kad cujem sve one akcente, bude mi muka.  Te sa Kosova, te iz Uzica, te iz Jagodine.  Ma strasno.  Iako mi je bliskije kako se prica na severu, ima jedan decko iz Sombora.  Ubija.  A tek jedna devojka iz Kovina.  S t r a s n o.
Ja smatram da pricam ispravno, zivim izmedju Beograda i Novog Sada i akcenat mi je prilicno neutralan.


Ne znam, mozete govoriti da je sve ispravno i pravilno, ali to toliko para usi da ja veliki broj puta moram da stavim slusalice u usi i odvrndacim muziku da ne bih to slusala.
Сачувана
mare011
Гост
« Одговор #10 у: 22.19 ч. 22.06.2013. »

Zapravo govorni jezik najblizi knjizevnom je u okolini Valjeva, Beogradski akcenat je u mnogo slučajeva ''neispravan''. A i ovo nije rasprava o našim ličnim ukusima i o tome šta nam para uši. Isto tako može neko iz Niša da pomisli kada čuje tebe, a ti bi na to rekla: ''Šta me boli uvo šta drugi ljudi misle.'' To isto i ja kažem za tvoj komentar. Izvini, ali nerviraju me takvi komentari. Zamolio bih te da otvoriš novu temu s nazivom ''Ono što mi para uši'' i da se tu lepo izjasniš i da ja to lepo ne pročitam. Nemoj da misliš da si me uvredila komentarom jer sam i ja iz Beograda i nisam se pronašao u njemu, pronašla se srpska kultura.
Сачувана
Danga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: професор српског језика
Поруке: 205



« Одговор #11 у: 20.53 ч. 23.06.2013. »

A ti si, Marko, portparol srpske kulture?Huh??
Сачувана
OMali
pod_nadzorom
одомаћен члан
*
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 250


« Одговор #12 у: 08.18 ч. 24.06.2013. »

 Nema svrhe da na jezičkom forumu pišeš o nekim svojim ličnim nedoumicama, a da ne kažeš ništa na temu o kojoj se priča. Ako te interesuje je li Marko portparol i čega je portparol ti lijepo pošalješ privatnu poruku, pa se tamo interesuj za to, nemoj bezveze da postuješ. Ako imaš svoje mišljenje o akcentima ti svoj stav iznesi kao Footprints i Marko, ili ako nemaš o tome mišljenje, imaš dosta drugih tema, pa kad nadješ što te interesuje tamo izloži kako ti misliš da bi trebalo i šta je pravilno a šta nije. Ti umjesto toga iskočiš odnekud i lupaš nesuvisle komentare ili ono kao meni što si prije pozdrave i čestitke Vladu a ja pojma nemam ni o čemu i te stvari. Forum o jeziku nije za to. Nego ti lijepo kad vidiš da drugi nemaju pojma o nečemu, ti tu kao profesor srpskog jezika bi trebao da budeš car, pa da pomogneš ljudima da shvate kako treba, za to ovakvi forumi služe, a ne da se divlje ponašaš, daješ loš primjer tako. Nelagodno se osjećam kad vidim da ljudi koji bi trebali da uče i vaspitavaju djecu ne umiju civilizovano da se ponašaju. Nominujem ovaj tvoj bezvezni komentar za brisanje Danga, pa i ovaj moj komentar u paketu sa njim, jer nema potrebe da tako nešto ide na forumu.
« Задњи пут промењено: 08.21 ч. 24.06.2013. од OMali » Сачувана
Danga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: професор српског језика
Поруке: 205



« Одговор #13 у: 11.48 ч. 24.06.2013. »

Потпуно си у праву, ОМali..Ја сам већ рекао шта мислим о овој теми, ако прелисташ мало уназад, наћи ћеш пост..Онда се повела прича да сам претерао са речју "неправилно", а да је требало да употребим синоним "нестандардно", јер се том речју неће увредити они који у свом говору употребљавају само два акцента и исто толико падежа... Cry А онда се појављује студент који критикује другог студента говорећи му да се у његовом коментару "пронашла српска култура"... Grin У акцентологији српског језика, у кругу признатих и поштованих научника (један од њих је и мој покојни проф. др Радосав Ђуровић), се користе и многе речи које имају слична, ако не и иста, значења са речју "неправилан/но"...Нпр., "рогобатан", "неодговарајући", "фантомски"...
« Задњи пут промењено: 13.20 ч. 24.06.2013. од Danga » Сачувана
OMali
pod_nadzorom
одомаћен члан
*
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 250


« Одговор #14 у: 13.09 ч. 24.06.2013. »

 Ima student pravo na stav, kao što ti imaš pravo da ti se ne svidja "trebali" a da se meni svidja. Imaš temu na forumu o tome "trebalo" ili "trebali" pa tamo to možeš da obrazložiš lijepo. Na Guglu možeš pronaći da se "ljudi koji bi trebali" kaže 232 puta a "ljudi koji bi trebalo" 212 puta, ne znam šta bih ti više od toga rekao. Ako imaš neki naučni dokaz zašto bi ovo "trebalo" bilo ispravnije nego "trebali" ti to izloži fino, pa da ljudi udju malo u smisao tog pravila.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!