Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
14.04 ч. 01.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Синоћно или синоћње?  (Прочитано 11057 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Глинто
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 152


« у: 22.23 ч. 23.07.2013. »

Или је свеједно?  Huh
Сачувана
Suomalainen
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258



« Одговор #1 у: 17.48 ч. 30.07.2013. »

Svejedno je. Oba oblika su moguća (RMS).
Сачувана
Глинто
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 152


« Одговор #2 у: 20.28 ч. 30.07.2013. »

Не знам зашто, али мени је некако природније синоћње. Хвала на одговору.
Сачувана
Masha13
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: prevodilac
Поруке: 177


« Одговор #3 у: 08.53 ч. 31.07.2013. »

Glinto je u pravu, sinocno je cak nepravilno.


http://www.orbus.be/bosanski_jezik/nepravilno_pravilno.htm
http://www.vokabular.org/forum/index.php?action=printpage;topic=844.0
Сачувана
Suomalainen
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258



« Одговор #4 у: 16.57 ч. 07.08.2013. »

     Već sam naveo Rečnik srpskog jezika Matice srpske kao izvor u prethodnoj poruci. Ako to nije dovoljno, novi pravopis (u rečniku) takođe dozvoljava oba oblika (to bi trebalo da bude dovoljno). Pored toga, i šestotomni rečnik dozvoljava oba oblika kao potpuno ravnopravna, a i Srpski jezički priručnik takođe dozvoljava oba oblika (mogu strane da navedem, ali mislim da nema potrebe).

     Bez namere da budem neprijatan, vređam ili bilo šta slično – ipak ta literatura ima veću težinu od linkova koje ste ponudili, a imam vrlo malo poverenja u razne slične tvorevine po internetu (ne bi trebalo da imate ni vi; za početak ne znam ni koji su izvori za ono što tamo piše, a i o bosanskom jeziku je).

     Korisnik Amarilis (u drugom linku) rekao je da se u dijalektima javlja progresivno jednačenje po mestu artikulacije (kućni – kućnji i sinoćni – sinoćnji). Ne znam da li je to istina (izgleda kao da jeste, logično mi je), ali ovo i ne ukazuje na to da je sinoćno nepravilno, upravo obrnuto. Smiley Ali i da je sinoćnji (sinoćnje) nastalo u dijalektu, ušlo je u standard, i pravopis, rečnici i priručnici koje sam naveo ga priznaju.
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #5 у: 18.50 ч. 05.11.2013. »

"Синоћње" је једино што мени звучи правилно. Схватам да речник дозвољава обе верзије, али питање је колико је то тачно. "Синоћно" ми изгледа накарадно..
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Suomalainen
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258



« Одговор #6 у: 22.26 ч. 11.11.2013. »

     Iako je tačno da se ponekad mogu naći greške (jedna od njih: međuȍpštinski), Rečnik srpskoga jezika Matice srpske je naš normativni rečnik, glavni njegov odgovorni urednik jeste Miroslav Nikolić, koji je donedavno (zapravo je baš prošle nedelje bio ispraćaj u penziju) na Filološkom fakultetu predavao, koliko mi je poznato, sinhronijsku morfologiju sa tvorbom reči (ostala imena koja iza rečnika stoje da i ne pominjem), i stoga nema razloga sumnjati u taj rečnik kad je ovakav problem u pitanju, a naročito ne kada se potvrde mogu naći u ostaloj dobroj literaturi.

     Lični jezički osećaj je potpuno druga stvar. I meni zvuči pravilno ríznica, pa je ipak rȉznica...
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #7 у: 01.22 ч. 12.11.2013. »

     Iako je tačno da se ponekad mogu naći greške (jedna od njih: međuȍpštinski), Rečnik srpskoga jezika Matice srpske je naš normativni rečnik, glavni njegov odgovorni urednik jeste Miroslav Nikolić, koji je donedavno (zapravo je baš prošle nedelje bio ispraćaj u penziju) na Filološkom fakultetu predavao, koliko mi je poznato, sinhronijsku morfologiju sa tvorbom reči (ostala imena koja iza rečnika stoje da i ne pominjem), i stoga nema razloga sumnjati u taj rečnik kad je ovakav problem u pitanju, a naročito ne kada se potvrde mogu naći u ostaloj dobroj literaturi.

     Lični jezički osećaj je potpuno druga stvar. I meni zvuči pravilno ríznica, pa je ipak rȉznica...

Читајући свој коментар, нисам уопште сигуран на шта се моје "питање је колико је то тачно" односи.. Не сумњам у стручност оних који стоје иза речника, нити у нормативну вредност самог речника.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
radosch
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 23


« Одговор #8 у: 14.04 ч. 25.11.2013. »

sinocna rasprava
Сачувана
radosch
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 23


« Одговор #9 у: 14.10 ч. 25.11.2013. »

sinocnji les na putu
sinocno ludilo u diskoteci
valjda se po pravilima osnovnim slaze......a moguce su i neke uvrezene govorne varijante koje su se ustalile....jedino je mozda nepravilno "sinocnje les na putu" :-), sinocni i sinocnji bi trebalo da su pravilne varijante , ne ??
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!