Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
22.59 ч. 29.09.2022. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Меркел, Меркелка, Меркелова...  (Прочитано 2369 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
kopar
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Milos Ivanovic
Струка:
Поруке: 3

« у: 14.22 ч. 16.11.2012. »

Ако хоћу да госпођу Меркел поменем само презименом, може ли се рећи Меркелова иако је она удата? Ако не може, да онда пишемо само Меркел иако она није мушкарац? Шта норма каже о овоме?
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114

« Одговор #1 у: 22.39 ч. 23.01.2014. »

Ne znam šta kaže norma, ali ja bih je zvala Merkelova, bez obzira na normu.  Smiley

Imaš dva slučaja kod 1) neudatih i 2) udatih žena:

1) pripadnost po poreklu, prisvojni pridev prezimena neudate žene označava pripadnost (po) ocu, tj. ona je nečija ćerka
2) pripadnost po izboru, prisvojni pridev prezimena udate žene označava pripadnost (po) mužu, tj. ona je nečija žena

Ovo sad sasvim nezavisno od teme.
Hm, jedna drugarica mi je pričala da u Norveškoj žene valjda mogu da nose i prezime po ženskoj liniji. Njena je snaja Norvežanka, odatle joj to. Ne znam detalje i nisam proveravala, ali pitaću je detaljno o tome, pa vam javljam. Ukoliko vas zanima, naravno.  Wink

P.S. Ono Merkelka bi moglo da uputi na pripadanje po mužu, ali ne znam, duži oblik mi je i ovde lepši. Mada, prisvojno prezime po ocu je trajno, a prezime, kao i izvedeno prisvojno prezime po mužu ne mora da bude trajno. Možda u tom smislu mogu da glasam za kraći oblik kad je u pitanju ovo potonje.
« Задњи пут промењено: 22.51 ч. 23.01.2014. од Ena » Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114

« Одговор #2 у: 13.19 ч. 08.02.2014. »

Цитат
Hm, jedna drugarica mi je pričala da u Norveškoj žene valjda mogu da nose i prezime po ženskoj liniji. Njena je snaja Norvežanka, odatle joj to. Ne znam detalje i nisam proveravala, ali pitaću je detaljno o tome, pa vam javljam.

Juče sam ovo proverila sa drugaricom. Dakle, njena snaja zove se punim imenom Kristine Jorun Schei AAgdal, odn. ovo joj je devojačko ime. U svari, ona je (najkraće) Kristine (mi bismo rekli Kristina), Jorun joj je drugo (lično) ime, za koje malo onih koji je poznaju uopšte zna. Meni drugarica nije umela da kaže nešto više o tom drugom imenu (kako, zašto se daje, šta uopšte predstavlja itd.)

Schei (= Šei) je prezime njene majke.

AAgdal (čita se Ogdal) je prezime njenog oca.

E, sad, njihova deca nose prezime Radovanović AAgdal. Pritom, zapravo ovo drugo prezime, kako mi je drugarica objasnila, ima veći značaj tj. smatra se primarnim. U ovom slučaju oni su zadržali Ogdal na drugom mestu zbog toga što je retko u samoj Norveškoj i laponskog porekla. (Možda samo xx porodica poreklom sa krajnjeg severa Norveške ima ovo prezime - ovo je, recimo, neproverena pretpostavka). I treći razlog, naravno radi bolje asimilacije dece u norvešku sredinu. Ovo im, međutim, nije za zameranje, jer njihova deca pričaju savršeni srpski, iako su sva rođena i odrastaju u Norveškoj. U ovo sam se sama uverila kada su dva starija deteta bila ovde. Smiley
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900

« Одговор #3 у: 23.11 ч. 14.02.2014. »

Меркелова је устањен облик, па тиме и онај коме требамо дати предност у одсуству конкретних правила. Проверићу у књигама сутра, кад се боље видело.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!