Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.06 ч. 15.05.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: балканизација  (Прочитано 2929 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114

« у: 01.00 ч. 28.03.2014. »

Ову реч новинари баш воле. Притом ми није најјасније шта све по њима балканизација подразумева.

Имам наравно неку представу, можда о процесима који су створили или који су својствени неуређеном друштву у сумњивој транзицији, оптерећеном скорашњом ратном прошлости и сл.

Да ли неко можда зна шта под тиме замишљају они који користе овај појам?

Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900

« Одговор #1 у: 01.29 ч. 28.03.2014. »

Ради се о једном расистичком, пејоративном термину, који су западњаци користили - притом негирајући достојанство слободарских покрета православног живља Балкана - за процес настанка низа мањих, неретко завађених држава, на простору веће државе или региона.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #2 у: 02.05 ч. 28.03.2014. »

Да ли сам те добро разумела да је термин настао много пре ових последњих ратова и распада бивше нам домовине СФРЈ?

Ради се о једном расистичком, пејоративном термину, који су западњаци користили - притом негирајући достојанство слободарских покрета православног живља Балкана - за процес настанка низа мањих, неретко завађених држава, на простору веће државе или региона.

Да, управо сам прочитала више цитата који потврђују ово значење, а донекле дају одговор и на моје горње питање. Мада не дају одговор на питање када је отприлике термин скован.

Реч је о дужем тексту о стању у Африци, који сам била само овлаш прегледала, те сам само регистровала тај појам, не читајући чланак уопште. Да сам прочитала макар део вероватно бих мање лутала. Smiley   
Како год било, ево једног од цитата: Патрис Лумумба, први премијер већег и несретнијег од два Конга, истакао је 1958. године да избегавање „балканизације националних територија“ представља један од најважнијих задатака за неискусне црне политичаре који ће пар година касније постати вође бивших колонија.
« Задњи пут промењено: 02.43 ч. 28.03.2014. од Ena » Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #3 у: 02.19 ч. 28.03.2014. »

Да, овај термин је настао у раном 19. веку.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #4 у: 02.48 ч. 28.03.2014. »

Хвала на одговору, сада знам скоро све. Smiley
Сачувана

s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.

« Одговор #5 у: 03.26 ч. 28.03.2014. »

А, у овом контексту то конкретно значи распад афричких националних (у оном више француском значењу речи, по коме је 'нација' заправо сво грађанство једне државе) држава по етничким линијама. У Африци је број народа толико велики, да је европски концепт етничких нација-држава посве немогућ - што не значи да не постоје напори у том правцу, који би били катастрофални по тај, и онако сиромашан континент.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #6 у: 10.31 ч. 02.04.2014. »

Пре неки дан прочитала сам цео текст. Балканизација може да значи, између осталог, и намерно распарчавање територије неке државе, коју спроводе велике силе.

Цитат:
Стив Бико, легендарни јужноафрички студентски лидер, Балкан помиње у историјском говору у коме је грађане позвао да не прихвате бантустане и да наставе борбу против апартхејда: „Ми црни људи морамо у сваком тренутку имати на уму да је Јужна Африка наша земља и да цела припада нама. Ароганција која је учинила да бели људи путују чак из Холандије да би дошли овамо, балканизовали нашу земљу и премештали нас унаоколо, мора да буде уништена.”

Ово је објашњење за бантустан
http://sh.wikipedia .org/wiki/Bantustan

А ово је о Стиву Бикоу
https://en.wikipedia .org/wiki/Steve_Biko

Сачувана

MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374

« Одговор #7 у: 16.37 ч. 02.04.2014. »

balkanizacija je bezveze rec. ja sam protiv toga da se koristi Smiley
balkanization se moze prevesti kao politicka fragmentacija. jedino treba u kontekst ugraditi da se radi o fragmentaciji drzave, ne unutrasnjeg politickog sistema, politicke scene itd.
moze i samo fragmentacija.
vec postoji izraz feudalna fragmentacija koji se odnosi upravo na to, ali u feudalnom periodu.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!