Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.05 ч. 15.05.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: odsto/ posto/ procenat  (Прочитано 6927 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114

« у: 08.48 ч. 25.03.2014. »

http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=3544.0

Ova tema zaslužuje da se ukratko ponovi, objasniću i zašto.

Nedavno sam čula mišljenje da je odsto jedini pravilni oblik. Objašnjenje za ovo mišljenje nisam baš najboje shvatila, pa moram da se ogradim, ali recimo da je bilo u stilu: „odsto“ znači jedan od sto, pa je zato najpravilnije za upotrebu.

Moguće je da je reč o šire rasprostranjenoj zabludi, pošto vidim da se među novinarima prednost zaista daje ovom obliku:

Цитат
На основу 100 одсто обрађеног материјала, на изборима је гласало 3.592.375 бирача, што је 53,09 одсто уписаних у бирачке спискове.

Znači, još jednom: odsto, posto, procenat, postotak — ove su reči sinonimi, i može se sasvim opravdano upotrebiti bilo koja od njih, prema sopstvenom izboru.

I još nešto, možda suvišno, ali nije na odmet: u pisanom/kucanom tekstu namenjenom javnosti nikada se ne koristi znak za procenat: %, već se obavezno piše/kuca slovima.

Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900

« Одговор #1 у: 10.17 ч. 25.03.2014. »

Куцање словима важи и за бројеве, осим ако се ради о тексту у коме је неопходно прегледније излагање информације.

Одсто, процената и посто су синоними, али не баш и постотак..
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #2 у: 10.48 ч. 25.03.2014. »

Kucanje slovima neizostavno važi za brojeve do deset (možda i do dvadeset, ne mogu tačno da se setim). Da, mislim da važi za brojeve do dvadeset, to bi imalo smisla jer se ovi brojevi pišu jednom reči.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #3 у: 10.50 ч. 25.03.2014. »

Одсто, процената и посто су синоними, али не баш и постотак..

Molim te, objasni. Smiley
Сачувана

MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374

« Одговор #4 у: 17.30 ч. 02.04.2014. »

- koji je tvoj udeo u preduzecu?
- pedeset posto.

ne bi tu nikad mogao reci odsto.

ovo je komplikovano za mene. ja to gledam ovako. ako se procentima izrazava ucesce jedne samostalne celine u nekom uzajamnom odnosu sa drugim celinama onda ce biti "posto". na primer udeo u preduzecu je celovita stvar koja nekom pripada.

ali ako se iz neke kolicine izdvaja deo koji ne sacinjava neku individualizovanu, delineiranu stvar, onda ce biti odsto.

na primer "privredni rast od jedan posto", ne "jedan odsto". zato sto je taj rast, nesto novo, odvojeno u odnosu na osnovu na koju se odnosi.
taj rast od jedan posto ne pripada onih 100%, on je +1 na originalnih sto.
jedan posto jeste deo 100% *novog* bdp-a, ali u novom bdpu ta kolicina rasta ne sacinjava vise 1% nego 0.99%

sa druge "dvadeset odsto radne snage" mi je jedino ok. nikad ne bih mogao reci "dvadeset posto radne snage" osim u recenici sa znacenjem "uvodimo novih dvadeset posto radne snage".
« Задњи пут промењено: 17.32 ч. 02.04.2014. од MasaMalinovski » Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #5 у: 15.25 ч. 04.04.2014. »

Nisam sigurna da sam razumela.

Mislim i da za udeo u preduzeću može da se kaže pedeset odsto/posto i da nema razlike u značenju. Isto važi i za radnu snagu.
Сачувана

MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374

« Одговор #6 у: 19.06 ч. 04.04.2014. »

samo sam izneo to kako ja uhvatio (ne sad, za svrhe ove teme, nego davno) sebe da koristim te reci, ne kazem da je pravilo.

"x je pedeset odsto..." - imamo celo 'a' koje se sastoji od jedne polovine 'x' i druge 'y' (x+y=100%)

"x je pedeset posto..." - ista prica, samo sto je 'x' u bitnom smislu izdvojeno, samostalno u datom kontekstu, polovina je matematicki ali nije u supstancijalnom smislu, nekako je prvobitno u odnosu na 'a' itd.

"z je pedeset posto..." - imamo isto to celo, 'z' nije deo 'a' i srazmerno je njegovoj polovini (x+y+z=1.5a)
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.128

« Одговор #7 у: 23.04 ч. 04.04.2014. »

Odsto/posto/procenata su sinonimi.

Naravno da postoje sitne razlike u dozivljavanju svake reci.
Na primer, ako procitam: "30 odsto automobila je za staro gvozdje", shvatio sam to (licno!)u smislu: "Od svih auta je skoro trecina..."
Ako procitam "30 posto automobila...", zamisljam po stotinu auta, pa od svake stotine je trideset za staro gvozdje... sto matematicki izadje isto kao i prethodni termin.
Neko to mozda dozivljava obrnuto ("od-sto"/"po-sto") - ipak, bitno je da je rezultat - isti.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!